Kam na výlet - Brno

vylet Brno obora Holedna

Či už budeš v Brne študovať a žiť alebo ho len navštíviš, nájdeš v ňom veľa zaujímavého. 

Ponuka je pestrá. Záleží iba na tebe, či preferuješ kultúru, spoločenský život, aktívny šport alebo oddych v prírode.

Kam teda na výlet v Brne?

Dnes vyrazíme do prírody.  Zamierime na západný okraj mesta.

Obora Holedná

Ťahákom pôvodne bolo, že uvidíme živé daniele škvrnité, ak sa pošťastí, tak aj nejaké muflóny.

Áno, tento výlet je určený tým, ktorí majú radi prechádzky v prírode.

Doteraz som sa s oborami stretla na slovenskom Záhorí a na českej strane Bielych Karpát. Boli to obory uprostred lesov, mimo civilizácie, bez možnosti vstupu a žiadne zvieratá som spoza plota nikdy nevidela. Veď prečo by aj chodili popri plote, ak majú k dispozícii hustý rozľahlý les? Preto moju zvedavosť prebudila už len samotná myšlienka – obora priamo v meste. A s možnosťou vstupu?

Čo je obora

Krátko, pre tých, ktorí sa s termínom „obora“ ešte nestretli. Výkladový slovník slovenského jazyka dáva stručné  vysvetlenie: “väčší ohradený lesný priestor na  dochovávanie divej zveri”.

Česká Wikipédia okrem iného dodáva: “S chovem zvěře v oborách se v Evropě začalo již ve středověku, kdy byl dotován bohatými šlechtickými rody. Tento způsob chovu přetrvává do současnosti, kdy jsou obory určeny pro chov ohrožených druhů zvěře nebo jsou využívány školami k výukovým a výzkumným účelům. V Česku se v oborách chovají hlavně srnci a jeleni, daňci, prasata, mufloni a další.” 

Vstup do obory Holedná v Brne

vylet Brno obora Holedna

Vyrazili sme, smer Brno – Kohoutovice. Je to mestská časť západne od centra mesta. V aplikácii mapy.cz sme si terén vopred trošku obzreli a naplánovali trasu dlhú 8 km. Hlavným ťahákom bola rozhľadňa, ktorú sme na mape objavili v severnej časti obory. 

Nehľadali sme vopred žiadne podrobné informácie a tak sme obišli LIDL Kohoutovice a auto zaparkovali na verejnom parkovisku, hneď za kruhovým objazdom. Prakticky na úplnom konci Kohoutovic. Parkovacích miest je tu dosť. Zatiaľ sa za parkovanie v tejto mestskej časti neplatí. 

Na mape nie sú špeciálne značené vstupy do obory a tak sme sa vybrali nejaký hľadať. Pustili sme sa pešo, smerom do kopca, po „Ulici u Velké ceny“. Po ľavej strane sme minuli zopár vychodených chodníčkov smerujúcich do lesa. Ako sme neskôr zistili, každý z nich by nás priviedol k nejakej vstupnej bráne. Na tomto úseku ich bolo pomerne veľa a nahusto. Až v samotnom závere nášho výletu sme objavili hlavný vchod do obory. Viac sa o ňom dočítate nižšie. 

Už samotný vstup nás prekvapil. Masívna brána, pevný plot, špeciálne upravený vstup, na ktorom visí výstražná tabuľa s nápisom „Na vlastné nebezpečenstvo“. Úprimne? Na chvíľu sme zaváhali. Hlavou preletel scenár stretu s diviakom. Vzápätí sme si všimli maminu s kočíkom, ktorá sa pokojne prechádzala po asfaltovom chodníku vo vnútri obory. To nám dodalo odvahu.  

Vstúpili sme aj my!

V inom svete

Len kúsok od bytových domov a parkoviska sme sa ocitli v inom svete. Les plný vysokých dubov, gaštanov, bukov, smrekov a borovíc nás privítal svojou majestátnosťou. 
Pomedzi husté konáre sa darilo prenikať zopár slnečným lúčom. S pribúdajúcimi hodinami klesajúce slnko vytváralo veľmi pôsobivé scenérie. 

vylet Brno obora Holedna

Oborou vedie niekoľko hlavných chodníkov, ktoré sú dobre značené turistickými značkami. Hlavné chodníky sú mierne zvlnené, s pevným povrchom. Žiadny náročný terén, na pár výnimiek len veľmi mierne prevýšenia. Pokiaľ sa chcete zadýchať, môžete. Niektoré lesné cestičky vás povedú kolmo na vrstevnice.  

Vo vibramoch aj s kočíkom

Hlavné chodníky sú naozaj široké. Miestami sú v obore kvalitné asfaltové cesty, prevažná časť je však nespevnená, vysypaná makadamom, resp. sú to pozostatky asfaltu, s kamením na povrchu. Super je, že blato vás tu neprekvapí ani v čase dažďov.

Povrch chodníkov je vhodný pre kočíky aj bicykle (asi okrem cestných). Stretli sme aj elektrickú kolobežku. Prevažnú časť návštevníkov však tvoria peší a bežci.

vylet Brno obora Holedna

Pokiaľ nemáte ambície chodiť vyslovene po lesných cestičkách, prejdete ju v každej obuvi okrem dámskych lodičiek. V zime tu (podľa informačných tabúľ) kraľujú bežkári. Šírka chodníkov tomu aj nasvedčuje.  

Areál je tak rozľahlý, že sme žiadny pretlak návštevníkov nepocítili. Faktom je, že sme oboru navštívili v druhý školský deň popoludní. 

Nuda alebo dobrodružstvo?

Všetko je uhol pohľadu. Z toho môjho tu nuda naozaj nehrozí. 

Hlavné chodníky sú vhodné skôr pre mestské typy, pre mamičky s kočíkmi, či s deťmi na bicykloch. Sú vhodné pre všetkých, ktorí hľadajú bezpečnú pohodlnú prechádzku lesom, na upravenom podklade. Množstvo skratiek zároveň poskytuje zvoliť si primeranú dĺžku vychádzky. 

Areál je popretkávaný obrovským množstvom neznačených cestičiek. Každých pár metrov nájdete nejakú odbočku. Sú to už poctivé neupravené lesné chodníčky. Ponúkajú divočinu tichého lesa uprostred mesta. Vhodné sú skôr pre dobrodružnejšie typy.

Miestni obyvatelia

Naše zvedavé povahy sa prejavili. Po vyskúšaní hlavného turistického „ťahu“ sme využili odbočku a pustili sa objavovať ozajstný les. Pohľad na rozprávkovú čistinu alebo na divo sa pasúce daniele škvrnité bol doslova paralyzujúci. Divé zvieratá sme pozorovali so zatajeným dychom niekoľkokrát. Sledovali sme menšie čriedy zo vzdialenosti 20-30 m. Občas sa nám pošťastilo byť aj bližšie. Hralo nám do karát bezvetrie. 

Daniele môžete zazrieť aj z hlavných chodníkov. Treba sa však pozerať pozorne. 

Najčastejšie sme si ich všimli vďaka kmitajúcim ušiam alebo chvostíkom, ktorých pohyb sa viditeľne zrýchlil so stúpajúcou nervozitou pri potenciálnom nebezpečenstve. 

Tichá ale ľahko čitateľná signalizácia.

Je zjavné, že zvieratá si na prítomnosť ľudí čiastočne zvykli, stále však nestratili plachosť. Priblížiť sa k nim bližšie bolo nemožné. V tom momente sme ľutovali, že sme  vyzbrojené len mobilmi a lepšia fototechnika leží doma. Aspoň divé prasatá sa nenechali vyrušiť našou prítomnosťou. Áno, narazili sme aj na ne. Ich revír je však bezpečne oplotený, do stretu s človekom sa nedostanú.

Mravce

vylet Brno obora Holedna

Sú neprehliadnuteľnými obyvateľmi tohto lesa.
Na mravenisko narazíte na každom kroku. Veľké či menšie, je ich tu naozaj veľa. Ale naozaj veľa. Pristavili sme sa pri niekoľkých a sledovali ten neutíchajúci zdanlivý chaos. 

Najviac nás upútali dve mraveniská vybudované v tesnej blízkosti. Mravce akoby migrovali z jedného do druhého. Na suchom lístí, ktoré ležalo na zemi, bolo ich nemé kroky počuť. Započúvali sme sa teda do lesnej symfónie, ktorú sme nazvali Pochod mravcov.

Čistota

Celá obora bola neuveriteľne čistá. Na zemi sme nevideli žiadne papiere ani ohorky od cigariet. V lesoparkovej časti je množstvo košov na odpadky. Poriadok svädčí o tom, že návštevníci sú ochotní svoje odpadky k najbližšiemu košu priniesť.

 V celom areáli sme cestou videli množstvo drevených lavičiek a prístreškov na posedenie a oddych. Aj keď sú na každom kroku viditeľné zásahy človeka, sú robené s citom. 

Obora na mňa pôsobila veľmi prirodzeným dojmom. Mestské lesy Brno sa o ňu starajú naozaj dobre.     

vylet Brno obora Holedna

Hlavný vstup do obory

Pri putovaní oborou sme jej hlavný vstup s parkoviskom objavili až v samotnom závere nášho výletu. Tento vstup odporúčam predovšetkým rodinám s malými deťmi a tým, ktorí nemajú ambície na niekoľkokilometrovú prechádzku. K hlavnému vstupu sa dostanete z ulice Žebětínská, MHD zastávka má názov “Stará dálnice”. 

vylet Brno obora Holedna

Hneď za vstupnou bránou sa nachádzajú preliezky, hojdačky, množstvo krásnych informačných tabúľ s kreslenými obrázkami a iné zaujímavosti určené hlavne deťom. Atraktívnou formou vysvetľujú ako obora „funguje“ a ktoré zvieratá v nej žijú. 

Blízko hlavného vstupu môžete na lúke vidieť čriedu jeleňov sika a ohradu s diviakmi. Tieto zvieratá tu uvidíte zaručene. 

Či zbadáte zvieratá aj v ostatnej časti obory, je už len na vašej pozornosti.

Rozhľadňa Holedná

rozhledna Holedna

Určite odporúčam prekonať zopár peších kilometrov a navštíviť túto zaujímavú atrakciu. Rozhľadňa Holedná získala v roku 2020 ocenenie, keď jej Klub přátel rozhleden udelil prvé miesto v súťaži o najkrajšiu Rohľadňu roka.

Pôvodne bola hlavným ťahákom nášho výletu. Rozhľadňa sa nenachádza priamo v obore a dokonca ani na vrchole kopca s rovnakým názvom. Postavená je tesne vedľa oplotenia obory. Hneď pri nej je vybudovaný jeden zo vstupov do obory, takže je ľahko dostupná. 

Štíhla oceľová konštrukcia s točitým vnútorným schodiskom je vysoká skoro 35 m. Svojim návštevníkom ponúka veľmi príjemný panoramatický výhľad na časť Brna, husté lesy obory aj Brnenskú priehradu, z ktorej do Brna priteká rieka Svratka. 

Výhľad z rozhľadne je naozaj impozantný, pretože sa nachádza vysoko nad korunami okolitého lesa. 

Stúpajúc po točitom schodisku sme si uvedomovali, ako sa z korún vysokých stromov, ktoré sme pred chvíľou obdivovali zo zeme, stáva len hustý zelený, na pohľad mäkký, porast pod našimi nohami. 

Brno ako na dlani

Treba si uvedomiť, že Brno je veľmi rozložité mesto, popretkávané množstvom kopcov s hustými lesmi. Z rozhľadne ho preto nemáte šancu vidieť celé. Aj napriek tomu je zaujímavé pozorovať z nej viaceré zákutia mesta. 

Ak máte túžbu vidieť celé Brno ako na dlani, sadnite do lietadla a vychutnajte si vyhliadkový let.  

Oplatí sa sem merať cestu alebo nie? Určite áno!
Obora Holedná v Brne veľmi príjemne prekvapila.

Nečakajte ZOO so stánkami

Obora ponúka divý les, zároveň v nej nájdete aj mestský lesopark. Máte možnosť vidieť divé zvieratá. Niekde ako „na taneri“, inde placho ponorené v lese. V celom lesoparku sú rozmiestnené informačné tabule. Môžete sa príjemne poprechádzať a zároveň sa čosi dozvedieť o jej štvornohých obyvateľoch. 

Pri návšteve Obory Holedná v Brne vás čaká zážitok z krásneho lesa, ktorý slúži všetkým. Turistom, cyklistom, bežcom, bežkárom. Aj rodinám s deťmi dáva možnosť stráviť voľný čas v príjemnom prostredí lesa s množstvom podnetov pre drobcov. V jeho vnútri si môžete vychutnať spev vtákov, pochod mravcov, slnečné lúče prenikajúce cez husté koruny vysokých stromov, ale hlavne ticho.
Je to ideálny priestor na relax. 

Iba hlavné chodníky vedúce popri ohrade obory nás trochu prekvapili hlukom áut. Obora je situovaná medzi vyťaženými dopravnými tepnami mesta. Vďaka nim je však prístupná zo všetkých strán. Vstupov je naozaj veľa, zaručene nejaký nájdete.

Nečakajte ZOO so stánkami. Jedlo a pitie si musíte doniesť sami a zvieratá musíte v ich prirodzenom prostredí objaviť.
Vstup do obory je zdarma. 
 

Viac oficiálnych info nájdete na stránke mesta Brno

Poloha obory Holedná

Trasa nášho výletu

Brno obora Holedna mapa
Páčil sa Vám článok?
Instagram