Kam na výlet - Brno I.

Brno je veľmi príjemné mesto. Má veľa zaujímavostí aj krásnu prírodu. Kam teda na výlet v Brne? Obora Holedná je miesto, ktoré určite navštív! Vyrážame do prírodyna západný okraj mesta.

vylet Brno obora Holedna

Obora Holedná

Niekde som sa náhodou dočítala, že priamo v Brne je obora. Ťahákom bolo, že uvidíme živé daniele škvrnité, ak sa pošťastí, tak aj nejaké muflóny.

S oborami som sa zatiaľ stretla len na slovenskom Záhorí a na českej strane Bielych Karpát. Boli uzavreté a mimo civilizácie. Preto moju zvedavosť prebudila už len samotná myšlienka – obora priamo v meste. A s možnosťou vstupu?!

Vstup do obory

vylet Brno obora Holedna

Vyrazili sme. Smer Brno – Kohoutovice. Je to mestská časť západne od centra mesta. V aplikácii mapy.cz sme si terén trošku obzreli a orientačne naplánovali trasu dlhú 8 km. 

Obišli sme LIDL Kohoutovice a auto zaparkovali na verejnom parkovisku, hneď za kruhovým objazdom. Prakticky na úplnom konci sídliska Kohoutovice. Parkovacích miest je tu dosť. Zatiaľ sa za parkovanie v tejto mestskej časti neplatí

Na mape nie sú vstupy do obory nijako špeciálne značené a tak sme sa ich vybrali hľadať. Pustili sme sa hore kopcom po „Ulici u Velké ceny“. Po ľavej strane sme minuli zopár vychodených chodníčkov, ktoré smerovali do lesa. Neskôr sme zistili, že každý z nich vedie k nejakej vstupnej bráne. Na tomto úseku ich bolo pomerne veľa a nahusto. Hlavný vchod do obory sme našli až na konci nášho výletu. Na závadu to ale vôbec nebolo. Viac sa dočítate ďalej. 

Vstup nás prekvapil. Masívna brána, pevný plot, špeciálne upravený vstup, na ktorom visí výstražná tabuľa s nápisom „Na vlastné nebezpečenstvo“. Úprimne? Na chvíľu sme zaváhali. Hlavou preletel scenár stretu so zle naladeným diviakom. Ale! V diaľke sme si všimli maminu s kočíkom, ktorá sa pokojne prechádzala vo vnútri obory. Nabrali sme odvahu.

Vstúpili sme aj my!

V inom svete

Len kúsok od bytoviek a parkoviska sme sa ocitli v inom svete. Privítal nás les plný mohutných stromov. 

vylet Brno obora Holedna

V obore je niekoľko hlavných chodníkov, ktoré sú dobre značené turistickými značkami. Sú len mierne zvlnené, s pevným povrchom. Až na zopár výnimiek tu žiadny náročný terén nenájdete, sú tu len veľmi mierne prevýšenia. 

Pokiaľ sa ale chcete zadýchať, môžete. Niektoré cestičky vás povedú kolmo na vrstevnice.  

Vo vibramoch, aj s kočíkom

Hlavné chodníky sú naozaj široké. Miestami sú to kvalitné asfaltové cesty, prevažná časť je nespevnená. Blato vás tu ale neprekvapí ani v čase dažďov. Ak nemáte pod nohami asfalt, kráčate po ceste vysypanej drobným kamením

Väčšinu návštevníkov tvoria peší a bežci. Povrch je vhodný aj pre kočíky a bicykle (asi okrem cestných). 

vylet Brno obora Holedna

Pokiaľ nemáte ambície chodiť vyslovene po úzkych lesných cestičkách, prejdete oboru v každej obuvi. Teda okrem dámskych lodičiek.

V zime tu (podľa informačných tabúľ) kraľujú bežkári. Šírka chodníkov tomu aj nasvedčuje.  

Oboru sme navštívili popoludní, v pracovný deň a v krásnom počasí. Žiadny pretlak návštevníkov sme nepocítili. Areál je naozaj rozľahlý. 

Nuda alebo dobrodružstvo?

Všetko je uhol pohľadu. Z toho môjho tu nuda naozaj nehrozí

Hlavné chodníky sú vhodné pre všetkých, ktorí hľadajú bezpečnú pohodlnú prechádzku v lese, po upravenom podklade. 

Veľa lesných skratiek zároveň umožňuje plány výletu kedykoľvek upraviť a zvoliť si primeranú dĺžku aj náročnosť vychádzky. 

Miestni obyvatelia

Naše zvedavé povahy sa prejavili. Najprv sme si vyskúšali hlavný turistický „ťah“ ale na najbližšej skratke sme odbočili. Pohľad bol rozprávkový. Pre nami bola čistina a divo sa pasúce daniele. Divé zvieratá sme videli ešte niekoľkokrát. Sledovali sme ich zo vzdialenosti 20-30 m, občas sa nám podarilo dostať sa k nim aj bližšie. Pomohlo nám bezvetrie. 

Daniele zbadáte aj z hlavných chodníkov. Okolie ale musíte sledovať pozorne. A kráčať potichu.

Najčastejšie sme si zvieratá všimli vďaka kmitajúcim ušiam alebo chvostíkom. Ich pohyb sa viditeľne zrýchlil, keď zacítili potenciálne nebezpečenstvo. 

Vidno, že zvieratá si na prítomnosť ľudí čiastočne zvykli, ale stále nestratili plachosť. Priblížiť sa k nim bližšie bolo nemožné. Ľutovali sme, že lepšiu fototechniku sme nechali doma a fotili sme len mobilmi. 

Aspoň divé prasatá sa nenechali vyrušiť našou prítomnosťou. Áno, narazili sme aj na tie. Ich revír je ale bezpečne vymedzený, do stretu s človekom sa nedostanú.

Mravce

vylet Brno obora Holedna

Napriek tomu, že sú malé, v obore sú neprehliadnuteľné. Na mravenisko narazíte na každom kroku. Je ich tu veľa. Ale naozaj veľa! Pri niekoľkých sme sa aj pristavili a sledovali zdanlivý chaos. 

Najviac nás zaujali dve mraveniská vybudované tesne vedľa seba. Zdalo sa nám, že mravce migrujú z jedného do druhého a na suchom lístí popadanom na zemi ich bolo počuť. Len to tak šuchotalo. 

Čistota

Obora bola úplne čistá. Nikde sa nepovaľovali žiadne papiere, igelitky, ani ohorky od cigariet. V lesoparkovej časti je veľa smetných košov, ktoré sú aj využívané. Ľudia sú tu po sebe ochotní upratovať.

V celom areáli sú rozmiestnené drevené lavičky a prístrešky. Aj keď sú na každom kroku viditeľné zásahy človeka, sú robené s citom. 

Obora pôsobí veľmi prirodzeným dojmom. Mestské lesy Brno sa o ňu starajú naozaj dobre.     

vylet Brno obora Holedna

Hlavný vstup do obory

Hlavný vstup s parkoviskom sme objavili až na konci nášho výletu. Odporúčam ho hlavne rodinám s malými deťmi a tým, ktorí nemajú ambície absolvovať dlhšiu turistiku. K hlavnému vstupu sa dostanete z ulice Žebětínská, MHD zastávka má názov “Stará dálnice”. 

Brno obora Holedna sprt

Hneď za vstupnou bránou sú preliezky, hojdačky a krásne informačné tabule Náučného chodníka pre deti. 

Kreslené obrázky vysvetľujú ako obora „funguje“ a ktoré zvieratá v nej žijú. Tabule sú aj navigáciou po Náučnom chodníku.

Brno obora Holedna sprt
Brno vylet obora Holedna detsky park sprt
Brno vylet obora Holedna detsky park sprt

Blízko hlavného vstupu je veľká lúka, na ktorej uvidíte stádo jeleňov sika a ohrada s diviakmi. Tieto zvieratá tu nájdete zaručene. 

Či zbadáte zvieratá aj v ostatnej časti obory, záleží už len na vašej pozornosti.

Brno ako na dlani

Brno je veľmi rozložité mesto popretkávané kopcami s hustými lesmi. Uvedomíte si to v momente, keď vystúpite na miesto s dobrým výhľadom.

V Brne je takých niekoľko. Jedným z nich je určite rozhľadňa Holedná. Jeden chodník k nej vedie aj z obory Holedná

rozhledna Holedna Brno

Nečakajte ZOO so stánkami

Obora Holedná je ideálny priestor na relax

Návštevníkom ponúka mestský lesopark aj divý les s vysokou zverou. Pri hlavnom vstupe ich máte ako „na taneri“, väčšina je placho ponorená v lese. V celom lesoparku sú rozmiestnené informačné tabule s históriou obory a informáciami o jej štvornohých obyvateľoch. 

Obora Holedná v Brne slúži turistom, cyklistom, bežcom a v zime aj bežkárom. Rodiny s deťmi tu dokážu stráviť voľný čas v príjemnom lesoparku, v ktorom je veľa podnetov pre malých drobcov. 

Našli sme tu hlavne ticho a pohodu. Iba hlavné chodníky popri ohrade nás prekvapili hlukom áut. Obora je situovaná medzi vyťaženými dopravnými tepnami mesta. Vďaka nim je však prístupná zo všetkých strán. Vstupov je naozaj veľa, zaručene nejaký nájdete.

Nečakajte ZOO so stánkami. Jedlo aj pitie si musíte doniesť sami a väčšinu zvierat musíte v ich prirodzenom prostredí objaviť.

Vstup do obory je zdarma.  

Viac oficiálnych info nájdete na stránke mesta Brno

Čo je obora?

Krátko, pre tých, ktorí sa s termínom „obora“ ešte nestretli. Výkladový slovník slovenského jazyka dáva stručné  vysvetlenie: „väčší ohradený lesný priestor na dochovávanie divej zveri”.

Česká Wikipédia okrem iného dodáva: “S chovem zvěře v oborách se v Evropě začalo již ve středověku, kdy byl dotován bohatými šlechtickými rody. Tento způsob chovu přetrvává do současnosti, kdy jsou obory určeny pro chov ohrožených druhů zvěře nebo jsou využívány školami k výukovým a výzkumným účelům. V Česku se v oborách chovají hlavně srnci a jeleni, daňci, prasata, mufloni a další.” 

Trasa nášho výletu

Brno obora Holedna mapa

Foto: šprt.sk

5/5
Ohodnoť článok
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram