Príbeh je jednoduchý...

Som Iva a chémia ma v škole bavila od prvého dňa, spolužiakov nie. Mala som s kamarátom Aďom 13 rokov a rozhodli sme sa postoj spolužiakov k chémii zmeniť.

Stačilo by, aby pochopili základy učiva, nie sa ho len mechanicky nadrvili.

Deti sa najľahšie učia hrou. Bolo rozhodnuté, vymyslíme hru, ktorá zbúra mýty o chémii. Dosková preto, že ľudia sa dnes málo rozprávajú a ešte menej spolu hrajú. Každý je len prilepený k mobilu.

Nápadov bola spústa, nie na všetkých sme sa zhodli. Návrhov hracieho plánu bolo viac ako 70! Na názve ChemPlay sme sa ale zhodli okamžite.

2014 - Ukážme ju iným

Hru sme “dokončili“. Ale čo na ňu povedia ľudia?
Prihlásili sme sa do súťaže 
Festival vedy a techniky AMAVET 2014. Dopadlo to super. Získali sme Cenu Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a AMAVET nás ocenil postupom na celosvetový festival vedeckých prác mládeže MILSET ESI 2015 (19.-25.7.2015) do Bruselu, kde sme v lete 2015 videli práce rovesníkov zo 60 krajín sveta.
Mali sme obrovskú radosť. Zároveň sme zistili, čo ešte sa na hre dá vylepšiť. Ďalšie mesiace sme mali čo robiť…

2015 - Testovanie v školách

Koncom 1/2015 sme oslovili nášho chemikára, či hru môžeme vyskúšať na vyučovaní. Zareagoval super a dal nám priestor. Nasledovali testovania aj na iných školách… Chcem poďakovať všetkým učiteľom a riaditeľom škôl, ktorí nás na svoje hodiny pustili. Predsa len, boli sme veľkou neznámou a ešte aj deti.

Čo sme zistili?

Decká na hodinách ožili, pýtali sa, premýšľali a tvorili. Nevnímali, že sú hromadne skúšaní a zároveň sa učia. Radili si, aj konzultovali s učiteľmi. Tento scenár sa opakoval všade. získali sme pocit, že náš zámer vyšiel.

2015 - Čo na hru povedia v Česku?

Mali sme funkčný, slovenskými deťmi a učiteľmi testovaný a pripomienkovaný proto-typ. Hru sme úspešne prezentovali na rôznych odborných konferenciách. Začali sme premýšľať, aké názory by prišli z Čiech.

Objavili sme akciu BRAVO VĚDĚ v Pardubiciach, kde má chémia silnú tradíciu. Vyhrali sme kategóriu „posterová prezentace“. Reakcie zástupcov Pardubickej univerzity a Odboru školstva Magistrátu Pardubíc na ChemPlay boli nadšené, povzbudilo nás to.

ChemPlay Pardubice

2015 - Máme produkt a čo ďalej?

Pomohla náhoda. Dávid Richter z AMAVET-u nám venoval vstupenky na akciu TEDx Youth, kde sme sa zoznámili aj s Vladom Vaculíkom. Dovtedy sme netušili, že existuje nejaký Connect a na čo je dobrý. „Vaco“ nám tam dal veľa rád a ukázal nové možnosti. Začali sme sa vážne zamýšľať nad tým, ako z prototypu urobiť produkt, ktorý by mohli učitelia na vyučovaní bežne používať.

2015 - Social Impact Award Slovakia

Prihlášku do Impact Academy sme stihli na poslednú chvíľu a… Vybrali nás! Nasledovali 2 mesiace práce pod vedením Juraja Kováča – „rozbiehača“ nádejných projektov. Na jeho impulz sme sa prihlásili do súťaže SIA Slovakia 2015. Posun, ktorý sme pri ňom urobili nás posmelil a prihlásili sme sa paralelne so SIA Slovakia 2015 aj do prestížneho českého Nápadu roku 2015. Jednoducho sme to skúsili.

chemPlay SIA SK

V Bratislave sme v SIA postúpili do finále a zároveň prišla správa z Prahy – postúpili sme do TOP 30! To bolo čosi! Finálový večer SIA Slovakia 2015 bol úžasný. Ako bonus vtedy prišla správa aj z Prahy, postúpili sme do finále! Finále SIA sme si užívali! Uvoľnení, nadšení a bez stresu. Možno aj preto sme si v ten večer odnášali víťaznú cenu.
Super pocity! Ale na druhý deň nás čakala v škole písomka. Áno, pomedzi to všetko sme chodili aj do školy… bolo to náročné.

2015 - Nápad roku 2015 v Prahe

Vráťme sa späť. Prihlášku do Nápadu roku CZ 2015 sme podali a čakali. Porota vyberala zo 152 projektov TOP 30. Už postup bol úspech! Ale… pribudli nové povinnosti a termíny. Popri škole sme to zvládali s odretými ušami. Ako kľúčové sa ukázali skúsenosti z Impact Academy.

Prišiel termín TOP 30. V Prahe bola konkurencia obrovská! Po pár dňoch prišiel e-mail: „S radosťou Vám oznamujeme… Postúpili ste do finále… zašlite…“. Bolo to… SUPER!!! a ďalšie 2 cesty do Prahy, na Mentoring day a finále. Tu nás podržal AMAVET a OZ SOVA. Bez nich by sme to finančne nezvládli.

ChemPlay-Nápad roku-CZ

Mentoring day zahájil Lukáš Hrdlička rozdrvením našej PP prezentácie „na prášok“. Vysvetlil nám, ako urobiť Prezentáciu. Bol skvelý! Poobedie prinieslo mentoringy s množstvom nápadov a odporúčaní. Domov sme sa doslova ťahali, ale s plným blokom poznámok. Ostával týždeň na prípravu na finále – natočiť video, prekopať prezentáciu, dopísať v škole zmeškané písomky…

Finále? Opäť sme o 6.10 h. nasadli na rýchlik. Čakali nás dva súťažné dni v priestoroch NOD5

Pred silnou porotou sme urobili maximum, čo sme dokázali. Bolo super stretnúť vo finále aj ďalšie dva slovenské tímy.
Na vyhlasovanie víťazov sme sa znovu navliekli do našich, na kolene vyrobených, ChemPlay tričiek a napätí čakali. Celkové 5.miesto zo 152 projektov a Cena za najlepší študentský projekt! Nad očakávanie! Večer sa nám ťažko zaspávalo 🙂 

Ráno sme vo vlaku riešili, kedy si v škole dopíšeme písomku – z chémie.

2015 - smer Európa (alebo SIA pokračuje)

Ako víťazi SIA SK 2015 sme získali 3-mesačný inkubačný program, v ktorom nám bol Juraj Kováč znova oporou a v 07/2015 sme sa zúčastnili na celoeurópskom stretnutí národných víťazných projektov SIA 2015, kde sme spoznali veľa nových a zaujímavých ľudí.

2015 - Crowdfunding

Koncom leta 2015 sme rozbehli v StartLab prípravu crowdfundingovej kampane. Potrebovali sme financie na výrobu. Kampaň sme nastavili na 50 dní a super bolo, že ju matchingom podporila Nadácia SPP. Bola to pre nás veľká škola a cieľovú sumu sme dokonca prekročili. Opäť v tom mal prsty aj „rozbiehač“ Juraj Kováč.

Categories: ChemPlay