Rozlišujeme tri podnebné pásma: studené, mierne a subtropické.

Do studeného pásma spadajú najsevernejšie časti pevniny a arktické ostrovy. Vyznačuje sa dlhými a mrazivými zimami, ktoré sa striedajú s krátkymi studenými letami. Teploty sú celoročne nízke, zrážok je málo a na zem podajú vo forme snehu.

Prevažná časť územia leží v miernom pásme. Veľký vplyv na podnebie tu má vzdialenosť od Atlantického oceánu. Rozlišujeme oceánsku (prímorskú) oblasť, prechodnú a pevninovú oblasť. Na celom území je dostatok zrážok a prevládajú západné vetry.

Subtropické podnebné pásmo zasahuje do oblastí v južnej časti kontinentu pri Stredozemnom mori. Letá sú typicky teplé a suché, zatiaľ čo zimy daždivé.

Na podnebie vplýva niekoľko činiteľov. Patrí medzi nich poloha, vzdialenosť od oceána, morské prúdy (teplý severoatlantický), aj západné vetry, ktoré v miernom pásme prinášajú monzúny. Dôležité sú takisto faktory nadmorskej výšky a rozloženie horských pásiem, ktoré zapríčiňujú zrážkový tieň.

Európu môžeme rozdeliť na dve základné oblasti – vnútrozemie a prímorie. Na severe vnútrozemia býva chladné, na juhu teplé počasie.

Na severe prímorskej oblasti sa rozprestiera Škandinávia a Anglicko. Počasie je chladné, teplota často pod úrovňou 0°C. Typických je veľa dažďov aj snehu, letá sú chladné a zimy mrazivé.

Na juhu prímorskej oblasti leží Stredomorie. Býva tu teplo a vlhko, letá sú horúce, moria teplé. Zimy bývajú daždivé. Vďaka počasiu sú krajiny vyhľadávané turistami.

Francúzsko, Belgicko, alebo Portugalsko sa nachádzajú v strednej časti prímorskej oblasti. Počasie je mierne v lete aj zime, s dostatkom zrážok. Nevyskytujú sa tu žiadne extrémne výkyvy počasia.

Ohodnoť článok
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Categories: EurópaGeografia

Instagram