Väčšina obyvateľov, takmer 75%, žije v mestských sídlach. V Európe je mnoho veľkomiest (nad 100 000 obyvateľov), z ktorých asi 50 má viac ako 1 000 000 obyvateľov.

Veľkými a významnými sídlami sú napr. Moskva, Londýn, Paríž, St. Peterburg, Madrid, Berlín, Atény, Rím, ale aj Viedeň a Budapešť, nachádzajúce sa v blízkosti Slovenska.

Moskva je hlavné mesto Ruska a ide o najobývanejšie mesto v Európe (cca 10 527 000 obyvateľov). Tvorí v krajine dôležitý dopravný uzol, zároveň je centrom ruského politického, ekonomického, kultúrneho aj vzdelávacieho života. Je najdrahším mestom na svete.

Londýn je hlavným mestom Anglicka. Ide o najväčšie mesto a metropolitnú zónu v Európe. Leží pri rieke Temža na juhovýchode krajiny. V Londýne žije asi 7 400 000 ľudí.

Paríž je hlavné mesto Francúzska aj hlavné mesto módy v Európe. Spoločne s Londýnom, New Yorkom a Tokyom sú najdôležitejšími miestami sveta.

St. Peterburg je rovnako ako Moskva, ruské mesto. Má veľký význam pre celú krajinu, je dokonca druhým najvýznamnejším mestom. Má bohatú vojnovú históriu, do ktorej zasahuje prvá aj druhá svetová vojna.

Rozmiestnenie významných miest ovplyvňuje niekoľko faktorov. Okrem histórie a dejín sú to hospodárstvo, kultúra a politické rozhodnutia. Ďalšími faktormi sú aj cestovný ruch a šport.

Ohodnoť článok
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Categories: EurópaGeografia

Instagram