Rozloha: 932 075 km2

Počet obyvateľov: 149 395 300

Hustota zaľudnenia: 160,3 obyv./km2

Táto časť Európy sa nachádza na severnej a západnej pologuli. Patria sem Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Írsko, Belgicko, Holandsko, Monako a Luxembursko. Najväčšia hustota zaľudnenia pripadá Belgicku a Holandsku, celkovo však ide o najhustejšie osídlenú časť Európy s vysokou životnou úrovňou.

V Spojenom kráľovstve, Belgicku a Holandsku je najpočetnejšie zastúpená germánska jazyková rodina, románska rodina je dominantná vo Francúzsku, ale aj Belgicku. V Írsku a časti Francúzska sa môžeme stretnúť so starými keltskými jazykmi.

Západná Európa leží v oceánskej časti mierneho podnebného pásma, kde je dostatok zrážok a menšie rozdiely v teplotách. Na klímu má vplyv teplý Golfský prúd. V južných častiach je stredomorská klíma.

Medzi významné rieky sa zaraďujú napríklad Temža a Severn v Anglicku, alebo Seina, Loira a Rhône. Rieky sa využívajú okrem dopravy aj na výrobu energie. Sú pospájané pomocou prieplavov a patria do úmoria Atlantického oceánu. Vody je v tejto oblasti dostatok.

Túto časť Európy obmýva Atlantický oceán a niekoľko morí – Severné, Írske a Keltské v severných častiach, Ligúrske a Stredozemné na juhu. V okolí Britských ostrovov nájdeme známy Lamanšský prieliv a takisto Prieliv sv. Juraja a Severný prieliv, ktoré oddeľujú Veľkú Britániu od Írska.

Pri hraniciach Francúzska so Španielskom je na severe veľký Biskajský záliv, z južnej strany nájdeme o niečo menší Lionský.

pôdnych typov prevládajú hnedozeme a hnedé lesné pôdy. Fauna aj flóra sú zhodné ako v strednej Európe.

Povrch tvoria z väčšej časti nížiny – Francúzska, Flanderská, Severofrancúzska. Z pohorí sú zastúpené napríklad Centrálny masív, Alpy, Pyreneje a Jura vo Francúzsku a Kaledónska vysočina v Spojenom kráľovstve. Najvyšší vrch je Mt. Blanc (4810 m), ktorý je zároveň najvyšším vrchom Európy.

Belgicko sa zaraďuje medzi najviac znečistené krajiny sveta. Rozvinuté je poľnohospodárstvo aj priemysel, prevládajú však služby. Takmer všetky štáty v západnej časti Európy mali vo svete svoje kolónie.

Všetky štáty patria do Európskej únie (BENELUX a Francúzsko patria k zakladateľským štátom), avšak vystúpenie Anglicka po BREXITe je už v štádiu riešenia. Sú aj súčasťou OECD, OSN, okrem Írska sú takisto všetky štáty súčasťou NATO. Francúzsko a Veľká Británia patria do G8.

Zdroje:

https://cloud6.edupage.org/cloud/GEG_8.pdf?z%3ABOBrWrFB933sASDWJIiD3%2BFCHhd1MwLGSdO09uxXr7K%2FNmRPw6tFHPIwzjPXl65m (25.6.2019)

Ohodnoť článok
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Categories: EurópaGeografia

Instagram