Pred začiatkom semestra sa na vás bude valiť množstvo ponúk so zoznamovacími kurzami. Majú rôznu dĺžku, organizátorov aj náplň. Jediné oficiálne podujatie sú práve Prvákoviny, ktoré organizuje Kariérní centrum MU. Vyberať môžete z viacerých termínov po jednotlivých fakultách, čím skôr kliknete, tým väčšia šanca, že si ukoristíte pre vás najpríjemnejší dátum.

O čom Prvákoviny sú, ako prebiehajú, čo od nich čakať? Oplatí sa tam vôbec chodiť?

Na rozdiel od ostatných akcií trvajú len dva dni. Výhoda z pohľadu predĺženej dovolenky, ale možno na úkor spoznávania nových tvárí.

Počet ľudí sa líši podľa termínu, maximálne množstvo prváckych hláv by malo byť 50. Niekoľko dní pred konaním príde každému informačný mail – mala som pocit, že nám nepovedali nič, no všetko potrebné obsahoval. Ak máte internet v mobile, jediné, čo vás zaujíma, sú ranné miesta stretnutí.

Deň prvý

Zoznamovanie

Začal v starej budove lekárskej fakulty na Komenského náměstí, kde sme sa všetci zišli na prízemí v Klube Antonína Trýba. Názov nemusíte špeciálne hľadať, stačí vojsť hlavným vchodom do budovy a ďalej nás navigovali šípky.

Vypočuli sme si pár úvodných slov, zobrali uvítacie balíčky, aby nám malo čo zavadzať (no neskôr sme ich ocenili) a v krátkosti sa nám predstavili naši šiesti lektori – medici z vyšších ročníkov. Nasledovalo rozdelenie do dvoch skupín, podľa abecedy.

Po tomto odstránení nežiaducej polovice (možno) budúcich spolužiakov začali zoznamovacie hry. Medikom sa naskytla šanca ukázať svoju pamäť, no u mnohých ešte bola cítiť nepoznačenosť vysokoškolskými skriptami – alebo naopak, až nadmerné preťaženie, ktoré viedlo k rovnakej neschopnosti zapamätať si mená.

Na zoznamovanie sú vyhradené dve hodiny – pre slabšiu pamäť výrazne nedostačujúci čas, pre priemerného človeka postačujúci na bližšie spoznanie troch – štyroch ľudí. Výhodou aktivít je, že sa nezoznamujete len medzi sebou, ale zapájajú sa aj lektori. To znamená, že spoznáte troch ľudí z vyšších ročníkov, čo môžu byť vzácne kontakty.

Choďte sa najesť

V informačnom maile mi tvrdili, že „první den půjdeme na oběd do některého z podniků poblíž.“ Nenechajte sa zmiasť, v preklade to znamenalo – máte hodinu čas, choďte sa najesť.

Vymenovali nám množstvo podnikov, kde zohnať obed, ale kto sa v Brne nevyzná, nič mu to nepovie. Nikto s vami nikam nebude chodiť, takže sa proste pridajte k nejakej sympatickej skupinke a choďte spoločne. Vždy sa nájde človek z Brna, ktorý vie kam ide, najete sa a ako bonus sa aj porozprávate – ideálne na zoznámenie a pripomenutie mien, ktoré sa za ten krátky čas vyplavili z pamäte.

Prednáška o ISe a iné tipy

A prišla tá najpodstatnejšia a najúmornejšia časť. Prednáška o ISe a predmetoch, ktoré sú pred nami. Prešli sme najdôležitejšie orientačné body v systéme, ale nečakajte, že vás osvieti a stanete sa IS-supermanom. Skôr vás budú zaujímať jednotlivé predmety. V tom sú starší spolužiaci neoceniteľná nádrž skúseností.

prvákoviny informácie medicína brno

Dozviete sa, aké existujú učebnice, ktoré kupovať a nad ktorými sa ani nezastaviť. Čo vyžadujú jednotliví profesori, na čo sú obzvlášť hákliví a na čo si dávať pozor. Ktorí prednášajúci stoja naozaj za to a ktorí vyhovujú iba vyvoleným. Ako vyzerajú skúšky a čo vás približne počas semestru/roku čaká. Z tejto časti sa naozaj oplatí robiť si poznámky, keďže spomínajú aj rôzne tipy na webstránky, youtube kanály a iné zdroje, ktoré môžu uľahčiť učenie.

Do hospůdky

Toľko nových informácií treba samozrejme vstrebať. Po večeri sa presuniete do niektorého z blízkych podnikov, kde vás čaká síce oficiálny, ale neformálny program. Najžiadanejším sortimentom je samozrejme pivo, ale je na vás, čo si objednáte. Hlavne využite možnosť socializovať sa, aj keď ste absolútny introvert.

Malá rada – nenápadne (alebo nápadne) pozorujte, kam si sadajú lektori a prisadnite si blízko niektorého z nich. Dozviete sa ešte viac zaujímavých zákulisných infošiek a možno pridajú aj nejaké tie zážitky (u nás to fakt stálo za to).

Opäť nás čakalo niekoľko hier, ktoré si ale užívali aj porazení. O 22:00 sa oficiálny program končí, ale počítajte s tým, že domov sa pred polnocou nedostanete. Po hospůdke sa môžete s ostatnými presunúť na párty, kde sa prvýkrát stretnete aj s ľuďmi mimo lekárskej fakulty. Mala som smelé plány, že sa s niekým zoznámim, no veľmi rýchlo som sa ich vzdala. Para mi zabránila vidieť tváre ľudí mimo komfortnej zóny a hudba počuť ich.

V každom prípade, máte možnosť si ešte pred ostrým štartom semestru vyskúšať nočné rozjazdy. A možno stretnete rovnako milého pána, ako my, keď sme čakali autobus na zastávke, na ktorú nechodí. Keby nás neupozornil, najbližší pokus by sme mali o hodinu, no neviem, či by nám napadlo hľadať iné miesto na čakanie.

Deň druhý

prvákoviny brno medicína priebeh

Druhý deň začína pre nočných paričov náročnou úlohou – dostať sa na deviatu pred kampus. Tam nás previedli anatomickým ústavom, ukázali aj ostatné a doplnili nejaké informácie k predmetom. Čo mi chýbalo, bol malý šikovný zápisníček, do ktorého by som si napísala poznámky a strčila do vrecka.

Dôležitá informácia pre mimo-brňákov, ktorú vám dopredu neúmyselne zataja: po spoločnom kampusovom maratóne sme mali dve hodiny voľna

Stihla som zabehnúť na študijné po ISIC a do kníhkupectva. Všade treba počítať s čakaním, keďže v rovnakom čase sa tam nahrnie vaša, aj druhá skupinka, t.j. 50 ľudí.

City Rallye

Poslednou aktivitou, ktorá nás čakala, bolo City Rallye. Môžete ho poňať rôzne. Podľa správnosti pobehať čo najviac vyznačených miest, splniť úlohu a odfotiť sa. Alebo to môžete poňať voľnejšie, vybaviť si pár ďalších vecí, ktoré potrebujete, najesť sa, ak to nestihnete, a až potom vyraziť. Je dobré obehnúť aspoň pár stanovíšť, nikto neprišiel s úplne prázdnymi rukami. V našej skupinke sme za 30 minút prebehli 4 miesta a zvyšok strávili po svojom. Treba ale počítať s dopravou, od kampusu do centra to trvá asi pol hodinku. Ak nemáte vybavenú šalinkartu, určite sa oplatí kúpiť na tento deň celodenný lístok. Hlavne ak sa dostanete do aktívnej skupiny, myslím, že ho oceníte.

Po sčítaní bodov a odovzdaní cien trom najlepším sa Prvákoviny končia, nasledovala už len diskusia so zamestnancami školy a zástupcom kariérneho centra. Nie je to úplná katastrofa, ale ak máte iné plány, určite ich kvôli tomu nerušte. Pri väčšine praktických informácií aj tak zaznie „pre všetkých okrem medikov platí…“

Prvákoviny skončili, určite by som išla znovu

Prvákoviny boli skvelou akciou a určite by som išla znovu. Nespoznáte ľudí z iných fakúlt, spoznáte len malý zlomok vašich spolužiakov a možno nikoho z vašej seminárnej skupiny. Ale stojí to za to. Koniec koncov, „obetovať“ dva dni nie je problém. Poslúžia minimálne ako celkom dobrá orientačná tour.

5/5 - (6 votes)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram