Ľudia sa učia z vlastných chýb, tí múdrejší z chýb iných. Patrím asi do prvej skupiny. Myslela som si, že štúdiom v Brne leziem do vody, ktorou ľahko preplávam. Veď sú to naši susedia. Ale zrazu som sa ocitla v hustom mede. Papiere a žiadosti lietali z každej strany a občas som ani nevedela, ktorým smerom sa otočiť.

Aby ste nedopadli rovnako a vyhli sa zbytočnému prváckemu tápaniu, je tu tento článok. Využite ho najlepšie ako viete a doprajte si štart bez zbytočných stresov a papierovačiek.

ISIC

Zistila som, že táto malá kartička má výsostné postavenie a bez nej ste takmer stratení. Vlastne ani neexistujete. Preto, odfoťte sa ešte v auguste a čo najskôr si po ňu zájdite na študijné oddelenie. Môžete začať vybavovať ďalšie veci a ako bonus sa vyhnete dlhočizným radom prvý týždeň školy.

Ak sa vám nechce cestovať len kvôli nej, spojte to s niečím ďalším, veci na vybavenie sa vám veľmi rýchlo nakopia. Alebo si po ňu zaskočte počas Prvákovín – skôr ako v septembri vám ju aj tak nevydajú.

Električenka alias šalinkarta

električenka alebo šalinkarta mhd dpmb

Na stránke dopravného podniku odporúčam nájsť najbližšiu pobočku. Alebo ísť do centra, ja som bola na Novobranskej a za 50 min. som sa stihla aj vrátiť späť do Bohuníc. Ale opäť platí, ak tam viete zájsť cez prázdniny, máte neskutočnú výhodu.

Aby ste ju vybavili, musíte sa preukázať kartou ISICobčianskym (aj keď podľa stránky by Slováci mali prísť s pasom :D), doniesť fotku – myslím 3,5 x 4,5 cm – a samozrejme peniaze.

Na mieste musíte vypísať formulár, alebo ho vyplniť cez web, vytlačiť a priniesť so sebou.

Zaujímavý a pomerne nový spôsob je vybavenie šalinkarty na vašu kreditnú kartu (môže byť aj slovenská). Informácie a pokyny sa určite dočítate na webe. Výhodou je, že všetko by ste mali zvládnuť online, netreba chodiť na pobočku.

Všetky podmienky a informácie sú tu: https://www.dpmb.cz/cs/predplatni-jizdenka

Potvrdenie o návšteve školy

Na zápise berte, koľko vám dajú. A šetrite s nimi, lebo viac ako 2 asi nedostanete. 

Ak ho niekam môžete poslať elektronicky, spravte to. Vyžadujú ich bankypoisťovne a možno o jedno prídete aj na vlakovej stanici (Slováci na vydanie študentskej kartičky).

Ak ich nemáte dostatok, ďalšie vám vydajú na študijnom oddelení. Ale odporúčam prísť ešte cez prázdniny. Veď komu by sa chcelo stáť tie fronty, keď doma čaká anatómia?

Menza

Obzvlášť pálčivá otázka, keď prvý deň zistíte, že vo vašom bruchu vyhráva orchester a vy nemáte čo jesť. Tescom v Campus Square nič nepokazíte, ale teplé jedlo je určite lepšie.

Môžete ísť do ktorejkoľvek menzy aj bez toho, aby ste mali aktivovaný SUPO účet – v menze platíte pomocou ISIC karty, alebo v hotovosti.

Vyberte si jedlo, priložte tete pri okienku ISIC (ak nemáte, mali by vás vedieť vyhľadať podľa UČO) a platíte študentskú cenu. Rovno jej môžete dať viac peňazí, ktoré vám prevedie na ISIC a nabudúce platiť v hotovosti nebudete – stačí priložiť kartu.

Univerzitná knižnica - KUK

Aby ste si mohli požičať knihy, musíte sa najprv zaregistrovať. Na školský mail vám prídu  všetky informácie. Dostanete sa na stránku knižnice, kde treba odsúhlasiť ich podmienky. Žiadna veda. Ak to aj nestihnete, priamo v knižnici je možnosť to odkliknúť. A pomôžu vám pri tom aj milé knihovníčky.

Na čo ale pri požičiavaní nikdy nezabudnúť – bez ISIC ste nikto!

Takisto treba sledovať farebné bodky na jednotlivých knihách (vždy na hornej strane väzby). Ak sa dá, hľadajte tie, ktoré sú označené zelenou (= výpožička na 3 mesiace), v prípade núdze poslúži aj modrá (= výpožička na mesiac). Červené sú výhradne na použitie v knižnici, domov vám ich nedajú. 

univerzitná knižnica

Nenechajte sa oklamať ani zeleným/modrým puntíkom s nápisom RC – sú určené len pre zahraničných študentov. Špeciálne označené sú aj knihy na skúšku USMLE, ale tie v prvom ročníku zaručene potrebovať nebudete.

Prvákoviny

Ísť, či neísť? Určite ich nevynechajte, získate informačný náskok pred lenivšími spolužiakmi. Podrobnejšie sa im venujem v samostatnom článku.

Tlač materiálov

tlač materiálov na medicíne

Pripravte sa na to, že budete tlačiť veeeľa papierov. Dajú sa použiť tlačiarne v škole – v kníhkupectve a knižnici, no nie každému to vyhovuje.

Ja som sa rozhodla zainvestovať do vlastnej, môžem si tak vytlačiť veci v pohodlí bytu, kedy sa mi zachce.

Na tlač dlhších textov (napr. skrípt) je skvelá stránka Tiskelnik – stačí sa zaregistrovať a raz za mesiac máte farebnú tlač do 180 strán za výhodnú cenu oproti iným možnostiam. Za príplatok je možnosť krúžkovej väzby, z vlastnej skúsenosti – pri hrubších výtlačkoch sa neoplatí, nelistuje sa mi v tom dobre.

Vyplnenie indexu

Dlho som sa mu vyhýbala, lebo som nevedela, ako naňho. Ale ak ho nezrušia, raz vás to čaká, a je lepšie ho vyplniť čím skôr. Ak budete tak šikovní ako ja a pokazíte hneď prvú stranu, zostane vám stále čas na jeho výmenu.

Sťahovanie

Nenechajte svoj presun do Brna na poslednú chvíľu. Stane sa vám, že niečo zabudnete, alebo nebudete vedieť zobrať všetko naraz. Nechajte si priestor aspoň na jednu ďalšiu otočku do Brna. Ak všetko zvládnete na prvý pokus, bude vás čakať len pár dní voľna naviac, ktoré potešia.

Slovenský bonus, alebo aby toho nebolo málo...

Bankový účet

Určite založiť, slovenský vám nezoberie IS na štipendiá a nedostanete sa s ním ďaleko ani pri platení.

Ja som si svoj založila v Raiffeisen banke a zatiaľ som spokojná. Navyše pobočka je hneď v Campus Square. Alternatív je ale veľa, stačí pohľadať.

Kartička na vlaky zadarmo

Pozrite si na stránke železníc aktuálne podmienky pre jej vydanie. 

Českú ISIC, napriek tomu, že je international, na Slovensku nezoberú. Ale malo by stačiť Potvrdenie o návšteve školy, OP a fotka 2 x 3 cm. Priamo na mieste mi k tomu dali vypísať ďalšie tlačivo a bolo.

Existuje aj zvlášť „železničná“ žiadanka, ktorú si môžete dať potvrdiť školou napr. na zápise a Potvrdenie o návšteve školy by potom nemalo byť potrebné. 

Sme na Slovensku, takže si radšej zoberte všetko čo viete a dajte to škole oštempľovať, nech máte záložný plán. Nie je príjemné po hodinovom ping-pongu od okienka k okienku odísť naprázdno.

cestovanie vlak zadarmo

Potvrdenie o očkovaní

Napriek tomu, že je povinné, musíme priniesť na študijné oddelenie potvrdenie o očkovaní proti žltačke typu B. Najneskôr do konca prvého ročníka, ale čím skôr to vybavíte, tým lepšie.

Update 2020: Pozrite si aktuálne „pravidlá,“ vyšiel nový dokument, takže môže byť zmena oproti starším podmienkam.

Nákup učebníc

Nenechávajte ho na poslednú chvíľu, ale ani si dopredu nekúpte všetko, čo uvidíte. To, čo musíte mať, si objednajte, alebo dohodnite cez fb skupinu Bazár LF MU. 

Počkať s nákupom sa oplatí hlavne pri väčších (a drahších) knihách, ako sú anatomické atlasy, memorix a podobne. Najprv si knihy prelistujte, až potom sa rozhodujte, ktoré kúpite.

5/5 - (8 votes)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram