Čo robiť už na strednej škole, ak neviete, ktorou cestou sa ďalej vybrať? Ako zvoliť tú správnu vysokú školu a nájsť, čo vás baví? Využite čas, ktorý máte, na objavovanie. Skúmajte, hrajte sa, rozvíjajte sa. Nezatvárajte oči pred novými možnosťami, lebo sa môžete pripraviť o dôležité a zaujímavé skúsenosti. Nasledujúci zoznam aktivít berte ako inšpiráciu spôsobov, vďaka ktorým môžete zo strednej školy získať čo najviac.

MiniErasmus

Skvelý spôsob, ako sa zoznámiť s vysokoškolským prostredím a spraviť si prehľad o tom, čo vás môže najviac baviť. Medicína síce (zatiaľ) v ponuke nie je, ale ak sa rozhodujete (ako ja kedysi) napríklad medzi medicínou, prírodovedeckou, alebo chemickou, určite choďte do toho! Zažijete týždeň medzi vysokoškolákmi, získate odpovede na veľa otázok, zorientujete sa v tom, čo chcete, alebo zistíte, čo nechcete.

Ja som si tento projekt vyskúšala v treťom ročníku. Ideálne načasovanie, možno som mohla ísť aj o rok skôr. Bolo pre mňa dôležité nepresúvať sa mimo Bratislavy, v ktorej bývam. Keďže na medicínu sa ísť nedalo, zvažovala som STU a Prírodovedeckú fakultu UK. Zvolila som si preferované odbory a nakoniec sa dostala na chémiu.

Ako predmet na strednej ma bavila, ale nevedela som, či čistá chémia je cestou pre mňa. Po tomto týždni som mala jednoznačnú odpoveď – nie je! Z prírodovedeckej fakulty pre mňa ako víťaz vzišla biochémia. Takže mi to určite pomohlo a okrem toho neskôr aj ušetrilo peniaze za podanie prihlášky na štúdium.

Mentoring

Posledné roky sa s mentoringovými programami roztrhlo vrece. Nedávno sme nevedeli, čo to je, načo to je, teraz chce byť každý súčasťou. Osobne som zopár absolvovala, len neboli smerované k vysokej škole. Ak sa vám naskytne šanca nejaký skúsiť, bežte do toho, nemáte čo stratiť.

Najväčší výber, ktorý registrujem, ponúka Future Generation Europe a ich programy Wake Up, Lead Up a Lady Up.

LEAF má síce iba jeden program, TalentGuide (po novom GROWNi), ale mám pocit, že ponúkajú širšiu paletu mentorov. Aspoň tak som to vnímala v čase, keď som chodila na strednú školu ja.

Cez FGE sa vám pravdepodobne ujde kouč alebo mentor, v LEAFe môžete naraziť na medika, vedca, farmaceuta… Výber je na vás, opäť platí, posunie vás každá skúsenosť.

Českí stredoškoláci sa môžu zapojiť napríklad do Yoda mentorship programu, alebo do mentoringového programu SOCIDE.

Dobrovoľníctvo

Možností je mnoho, v zahraničí aj u nás. Dobrovoľníctvo sa nemusí týkať školy a aj tak vás posunie. Napríklad v pozícii animátora vás letný tábor naučí prinajmenšom komunikácii a zodpovednosti. Ako plavčík si vytrénujete zadok na sedenie a nacvičíte prvú pomoc. V zahraničí sa naučíte fungovať samostatne.

Každá maličkosť, ktorú si osvojíte, vám raz príde vhod. Ak predsa len chcete zostať v čisto zdravotníckej sfére, hľadajte ponuky zamerané na sprevádzanie hospitalizovaných pacientov, návštevu oddelení, pomoc postihnutým ľuďom a podobne.

Na Slovensku sú napríklad organizácie Úsmev ako dar, Vŕba, KRÍDLA, Nadácia Bátor Tábor Slovakia, alebo všetkým známy Červený kríž. Stačí sa poriadne prehrabať internetom a niečo zaručene nájdete.

čo robiť už na strednej škole

Ak ste si vyhliadli konkrétnu organizáciu, napíšte im, možno ani nevedia, že sa im zíde dobrovoľník, kým sa neukážete.

Čo dalo dobrovoľníctvo mne?  Aktuálne pracujem aktívne ako dobrovoľník pre IFMSA CZ Brno.
Hľadáš cestu? Pozri si video. Verím, že ťa trochu inšpiruje. 

Online kurzy

Najjednoduchší spôsob, pri ktorom sa nemusíš pohnúť z domu. Na internete je veľa stránok so zaujímavým obsahom. Pár hodín týždenne popri škole sa im hravo stihneš venovať.

Kurzy som spomínala už v článku Letné potulky I – tipy pre stredoškoláka, ale zaradím ich aj sem. Teraz viac tematicky zasadené do medicíny.

Treba si uvedomiť, že sa pomocou kurzov nejdete nadrviť celú anatómiu. Ak to aj máte v pláne, nerobte to. Je to fakt zlý nápad. Radšej hľadajte niečo, čo vás zaujme. Nemusí to byť z najlepšej univerzity, nemusíte získať certifikát, nemusí to ani priamo súvisieť s medicínou. Možno vás osloví kurz zo psychológie, alebo výskumu. Neodpisujte ich, všetko raz zúročíte.

Keď som hľadala medicínsky zamerané kurzy, zaujali ma hlavne stránky Future Learn, Coursera, a edX.

Možnosťou je aj česká Khan Academy, na úkor jazyka je však počet kurzov výrazne nižší, z oblasti zdravotníctva v podstate nulový.

Jazyky

Ich význam nepodceňujte. V škole sa im poctivo venujte a ak sa dá, rozvíjajte sa aj doma. Angličtina je samozrejmosť, ďalšie jazyky výhodou. Pre lekára v Európe, hlavne v našich končinách, je skvelou voľbou nemčina.

čo robiť už na strednej škole

Každým jazykom na dobrej úrovni sa otvárajú nové možnosti. Nie je to len lepšie uplatnenie v práci. S dobrou angličtinou zo strednej hravo zvládnete aj tú vysokoškolskú a získate viac času na iné predmety. S každým ďalším jazykom sa vám otvoria nové možnosti na výjazd cez Erasmus, stáž, prax, dobrovoľníctvo. Neskôr to budú pracovné pozície.

DofE - The Duke of Edinburghs Award

Keď som bola súčasťou tohto programu, mala som zmiešané pocity. Nedokončila som ho. Chýbalo mi absolvovať expedíciu, na ktorej termíne sa skupina cudzích ľudí jednoducho nedokázala dohodnúť. Boli jednotlivci, ktorí svoje aktivity postavili nad záujmy skupiny. Aj to ale bola skvelá skúsenosť!

Koncept má dobrú myšlienku. Ak chcete, viete z toho vyťažiť veľa. Dôležité je to slovo „chcieť.“ Bez vašej vnútornej motivácie to nebude fungovať.

Výhodou je, že si zvyknete na pravidelnú činnosť a pracujete na niečom zmysluplnom.

Medaila, ktorú na konci získate, môže byť len milou spomienkou. Ak budú vaše kroky smerovať na zahraničnú univerzitu, získa oveľa vyššiu hodnotu. Škola ocení vašu snahu, záujem a vytrvalosť.

Súťaže

Súťaže vedia zásadne prehovoriť pri záujme o štúdium. Nielen v Česku, aj v zahraničí. Zúčastňujte sa olympiád, aj iných súťaží, na ktoré narazíte. Niekde bojujete za seba, inde môžete pracovať v tíme.

súťaž stredoškolák

Vysoké školy prihliadajú aj na výsledky seminárov, obzvlášť ak ich organizujú ony samé. Táto možnosť sa oplatí zvážiť pri prijímačkách na prírodovedecké fakulty.

Zaujímavou možnosťou je tiež stredoškolská odborná činnosť. Obdobou sú súťaže organizované AMAVET-om, napríklad Festival vedy a techniky, ktoré vás môžu vystreliť až na celosvetové súťaže. A tie už majú veľkú váhu, najmä ak sa podarí uspieť. Treba hľadať a skúšať šťastie.

Prípravné kurzy

Ak vás zaujíma celá „veda“ o prípravných kurzoch, prečítajte si tento článok. Určite ide o niečo, čo sa oplatí zvážiť. Ideálne je, ak ešte nie ste v maturitnom ročníku a ste presvedčený, že medicína je to, čo chcete.

Cieľom je kvalitne sa pripraviť na prijímačky (a prvý ročník). Počítajte s tým, že to je vaša úloha, nie úloha kurzu. Lektori sú tu na to, aby vás nasmerovali, pomohli, poradili, odovzdali skúsenosti. Keď máte priestor a motiváciu, na kurze viete získať mnoho.

Job shadowing

V našich končinách niečo skôr neznáme. Ale za pokus nič nedáte, prinajhoršom vás každý odmietne 🙂 O čo ide? Oslovte nejakého lekára, či by ste s ním mohli v práci stráviť istý čas. Netreba dlhú dobu, každá hodina vám niečo prinesie.

Do roboty zasahovať nebudete, vašou jedinou úlohou je pozorovať. Zistíte, čo naozaj znamená byť lekárom, ako vyzerá pracovný deň. Získate oveľa lepšiu predstavu o povolaní ako z čítania článkov alebo pozerania videí. Bonusom je kontakt, ktorý sa vám neskôr možno zíde.

Ak máte viac času a odvahy, môžete si dať vyššiu métu a pokúšať šťastie v zahraničí. Na jednu stranu sú v rozvinutejších krajinách viac zvyknutí na tento spôsob „výuky,“ no treba zvážiť napríklad svoje finančné možnosti a jazykovú zdatnosť.

Tip naviac: neučte sa dopredu

Prvý ročník ma naučil jednu nesmierne dôležitú vec. Kedykoľvek začnem s učením, VŽDY to je neskoro. Tak prečo sa stresovať už v predstihu?

Všetko, čo potrebujete, vás donútia sa naučiť. Málo času alebo nie, vedieť to musíte. Takže sa to naučíte. Za kratší čas, aký by ste pri tom presedeli doma, v pohodlnom stredoškolskom tempíčku. Radšej tento čas venujte dobrovoľníctvu. Pri skúsených ľuďoch sa za krátky čas naučíte veľmi veľa.

V škole radšej dbajte na základy. Na základné témy sa pozrite zo všetkých strán. Stačia tie, ktoré potrebujete na prijímačky. Nezaťažujte si zbytočne hlavu latinčinou alebo anatómiou, ono to postupne príde. Teda, presnejšie, spadne to na vás ako bomba. Ale všetko sa dá zvládnuť a čas na strednej sa oplatí využiť inak ako učením sa vysokoškolského učiva.

stredoškoláci rozvoj
5/5 - (1 vote)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram