Najprv som bola mierne skeptická, ale tento predmet sa veľmi rýchlo zaradil medzi moje najobľúbenejšie. V prvom semestri je jedinou možnosťou, ako aspoň z diaľky nakuknúť do praktickej časti medicíny.

Všeobecné informácie

Semestrálny predmet, končí sa kolokviom v zimnom skúškovom. Raz do týždňa je prednáška, vo večerných hodinách.

Ide o praktický predmet, aj prednášajúcimi sú lekári pôsobiaci v nemocniciach. Vďaka tomu je prednáška obohatená o reálne zážitky a skúsenosti. Prechádza sa rôznymi témami, ku koncu aj takými, ktoré už nespadajú do prvej pomoci, ale do rúk odborníka.

Niektorí vyučujúci iba sucho čítali prezentáciu, iní sa nevyhli vtipným poznámkam. Z prednášok bola prvá pomoc u mňa jednoznačná topka a na cvičenia som tiež chodila s nadšením.

Tie boli tiež jedenkrát do týždňa, väčšinou praktické, ale nie vždy. Napriek tomu, ak bolo nejaké cvičenie pre mňa sklamaním, ďalšie to hneď napravilo. Dôležité je sadnúť si s lekárom, ktorý učí. Ak nie ste na rovnakej vlne, pravdepodobne z tohto predmetu nebudete tak nadšený.

Literatúra

Učiť by sme sa mali z knižky První pomoc – podrobný obrazový průvodce tísňovými situacemi.

Prečítala som ju celú, so zmiešanými pocitmi. Na jednej strane je veľmi prehľadná, s množstvom obrázkov. No texty sú písané naozaj jednoducho, tak, aby pochopil ktokoľvek. To mi popri vedomosťami nabúchanej anatómii trochu vadilo, nedokázala som prvú pomoc čítať v tempe, na ktoré som bola zvyknutá. Dôsledkom bol tiež nedostatok informácií pri niektorých témach, na skúške sa od nás proste vyžadovalo viac.

Ak si knihu kúpite, nič nepokazíte, no zaobísť sa viete aj bez nej. Niekoľko výtlačkov som videla aj v knižnici, čo je ďalšia možnosť.

prvni pomoc medicina brno
https://www.lekarskeknihy.cz/img/articles/l/108856.jpg

Alternatívou sú vypracované Otázky ke kolokviu z první pomoci. Veľkou výhodou je stručnosť, stihnete ich prejsť veľmi rýchlo. A obsahujú aj poznámky, ktoré potrebujeme, no v učebnici chýbajú. Sú síce stručné, no viete si k nim dohľadať ďalšie informácie.

Ukončenie predmetu

Online test

Aby ste boli pripustený ku kolokviu, musíte najprv spraviť online test v ISe. Môžete ho písať sami, so spolužiakmi, doma, v škole… Každý si vyberie individuálne. Dostanete dátum, od kedy sa dá vyplniť a je už na vás, ako si to načasujete. K dispozícii sú myslím najprv tri pokusy, po určitom dátume ich je však už neobmedzený počet. Test treba vyplniť v časovom limite, ten je ale dostatočný, netreba sa ním zbytočne stresovať.

Napriek tejto benevolentnosti test nie je najjednoduchší. Písali sme ho so spolužiakmi spoločne, po dvojiciach. Vždy jeden vypĺňal, druhý hľadal danú otázku.

Bez pomoci ostatných by sme to asi nenapísali. Niektoré otázky boli neskutočné, ľahkých sme objavili len málo. Navyše sa odpočítavali body za nesprávne odpovede. A pri každom pokuse sa otázky zmenili.

Všetkým sa nám to ale podarilo napísať, niektorým dokonca hneď na prvý pokus. Iní bojovali dlhšie. V každom prípade, mohli sme si naklikať termíny kolokvia.

Kolokvium

Kolokvium je niečo ako jednoduchšia skúška. Je to buď ústne, alebo písomné skúšanie, nie však kombinácia. Prvá pomoc má ústnu formu. Na môj termín prišli dvaja skúšajúci, postupne si brali trojčlenné skupinky. Išla som v prvej várke, cca za 30 min. sme boli vonku.

Z toho, čo som počula, inak prebiehalo skúšanie v nemocnici u sv. Anny a vo FN Brno.

sv. Anny sme na začiatku dostali do ruky nejaký predmet, napr. ambuvak, a mali sme ho pomenovať. Ak sa dalo, následne sme ukázali použitie na figuríne.

prva pomoc medicina brno

Potom sme v trojici predviedli resuscitáciu. Dvaja striedavo stláčali hrudník, tretí dýchal. Najprv z úst do úst, ale aj s ambuvakom (pri tom pozor na presunutie sa za hlavu, nezostať po boku pacienta).

Nakoniec každý dostal niekoľko otázok z teórie. Prebehli sme všetky hlavné témy, ak niekto niečo nevedel, buď ho doplnil niekto ďalší, alebo skúšajúci. Mala som z toho celého príjemný pocit, vôbec som sa necítila v strese. Príjemne sme sa porozprávali o niečom užitočnom.

Vo FN Brno to bolo mierne odlišné. Resuscitáciou musíte prejsť aj tu, ale čo sa týka teórie, vraj si každý ťahal dve otázky a z tých odpovedal. Podľa skúšajúceho záleží, ako podrobne.

Prvá pomoc patrila medzi predmety, na ktoré som sa tešila a patrili k tým ľahkým. Kolokvium ešte utvrdilo môj pozitívny dojem z celého predmetu. Navyše, v prvom ročníku je to jediná šanca vidieť aspoň chodby nemocnice.

4.5/5 - (2 votes)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram