Časť II. - chémia

Pre niekoho malina. Pre niekoho maskovaný nepriateľ. Iní proti nej hneď idú so samopalom v ruke. Nie je to ľahký predmet, ale keď v ňom nájdete systém a logiku, je chémia krásna.

Už od základky som ju mala rada. Oveľa radšej ako biológiu. Bifľovačky mi síce veľmi nevoňali, ale ako sme sa blížili k biochémii, moje nadšenie rástlo. Vďaka neustálemu záujmu a skvelým vyučujúcim som s týmto predmetom nemala problém nikdy a nikde. Aj preto som nebola v strese, keď som jej na poslednú chvíľu venovala iba nejaké 2-3 dni prípravy.

Na prijímačkách bola chémia pre mňa náročná hlavne z pohľadu času. Už v modelovkách zistíte, že v Brne radi spájajú niekoľko otázok do jednej. Najmä pri úlohách na výpočty je životne nutné poznať aj vzorec, keďže nám ho nepovedia. Tým, že úlohy sú takto pokombinované, som mala pred časovým limitom rešpekt. Nakoniec som to však zvládla, dokonca úspešne.

Ako som mala pocit, že biológiu náročnosťou prestrelili, tak chémia bola presne taká, ako ju načrtli v modelovkách. Oproti minulým rokom ani náročnejšia, ani ľahšia. Takže poctivá príprava prinesie vytúžené body.

Ako vyzerala moja príprava

Na maturitu som chémiu vedela dokonale. Keď som skončila, učitelia nevedeli, na čo sa ma spýtať. Cieľom pre mňa totiž nebolo naučiť sa na maturitu, ale predovšetkým na prijímačky. Oproti biológii je v tomto obrovská výhoda. To, čo máme vedieť na prijímačky, nám na maturitu stačí. Na biológii to tak, bohužiaľ, nie je.

Takže moja rada – už počas školy si porovnávajte školské učivo s tým, čo potrebujete vedieť k prijímačkám. Ak niečo chýba, doplňte si to a naučte sa už na maturitu so všetkým ostatným. Budete to mať pekne v kontexte, na maturite môžete zažiariť a ušetríte si čas tesne pred prijímačkami. Získate výhodu.

príprava na prijímacie skúšky chémia

Po maturite som sa chémii venovala asi najmenej, alebo porovnateľne s biológiou. Opakovala som hlavne vzorce zlúčenín, matematické vzorce na výpočty, hlavné reakcie, kreslila som beta-oxidáciu a krebsov cyklus. Všeobecnú chémiu a anorganiku som už z väčšiny ignorovala, spoliehala som na vedomosti z maturity. Dôležitejšia bola pre mňa biochémia a základy organiky. 

Každý deň som kombinovala teoretické učenie/opakovanie s testovými úlohami z modeloviek. Neskôr som prešla iba na testy z minulých rokov, kde som prechádzala úlohy, ktoré som mala nesprávne. A myslím si, že práve testy sú najlepšou prípravou na poslednú chvíľu. Vryli sa mi pod kožu typy otázok a niektoré na mojom teste boli aj veľmi podobné. Keď viete, ako na to, máte z polovice vyhraté.

Z čoho som sa učila

Tým najdôležitejším boli moje školské poznámky. Čo som potrebovala vedieť viac do hĺbky, som našla v knihách. A samozrejme, nemohla som vynechať modelové otázky. Vďaka nim som si ujasnila, ktoré témy sú prioritné, ktoré menej. Tým, že som mala málo času, vďaka modelovkám som vedela, čomu sa do akej hĺbky venovať.

Souhrnné texty z chemie

Souhrnné texty z chemie (1. aj 2. díl) od Streblovej boli posledné dva roky mojími jednoznačnými favoritmi. V jednotke nájdete všeobecnú chémiu a anorganiku, v dvojke organiku a biochémiu. Knihy sú vytvorené k prijímacím skúškam na prírodovedné odbory a napísané naozaj kvalitne

Niektoré témy mi tu chýbali, alebo som potrebovala väčší rozsah, napriek tomu väčšinu učiva pokryli dostatočne. Prvý diel som často kombinovala s inými zdrojmi, ale druhý diel som mala obzvlášť rada, je skvelý. Knihy som použila ako k maturite, tak k prijímačkám. 

Chémia pre 3. ročník gymnázia so štvorročným štúdiom

Táto knižka je celkom fajn. 

Vyfasovali sme ju v škole ako prípravu na maturitu. Niektoré témy som však pochopila až po tom, ako som si ich prečítala inde. Je tenká, má veľa obrázkov a neobsahuje veľa textu, takže na opakovanie je dobrá

Učiť by som sa z nej asi neučila, príde mi to ako zbytočný risk.

Ktoré učebnice vynechať

Knihy na tomto zozname nie sú vyslovene zlé. Ide skôr o tituly, v ktorých som nenašla komplexné, alebo dostatočne podrobné informácie – na môj vkus. Niekto na nich možno nedá dopustiť. 

Zmaturuj z chémie

Zmaturuj z chémie, predpokladám, že existuje aj český ekvivalent. Neviem, či som to vôbec otvorila. Možno keď som hľadala niečo zo všeobecnej chémie alebo anorganiky. Ale neskôr som v nej dostatok informácií hľadala márne. 

Na opakovanie môže poslúžiť dobre, ak na to máte čas. Ja som ho ale nemala 🙂

Zrejme tu bude na jednom mieste učivo, ktoré potrebujeme. Niekoľkokrát som knihu otvorila, ale žiadne zázraky sa nekonali. Niekedy som ani nešla, čo som hľadala. Vyšiel ale aj diel s testovými otázkami z BIO-CH-FYZ,  kde nájdete aj správne odpovede, čo môže to byť zaujímavé.  Ja som ho nemala.

 

Chemie pro každého

Chemie pro každého bolo asi najväčším sklamaním. Tá kniha mi absolútne nesadla. Učiť som sa z nej nedokázala a aj keď som hľadala len nejaké doplňujúce informácie, strácala som sa v nej. Nevedela som sa zorientovať, bola pre mňa neprehľadná. Takže informácie možno v nej sú, ale hľadať ich bolo neefektívne.

Učebnice středoškolské chemie a biochemie

Maličká knižočka. Je síce hrubá, ale ľahko ju so sebou niekam pribalíte. Takže je využiteľná napríklad popri cestovaní. 

Obsahuje takmer všetky vzorce z organiky a biochemky, ktoré som potrebovala, aj s nejakými informáciami. 

ALE znovu by som ju už asi nekupovala. Bolo super ju mať po ruke, rovnako však môžete vzorce hľadať cez google. A informácie som čerpala inde.

Čo by ťa ešte mohlo zaujímať?

Aj keď možno chémiu neobľubuješ, daj si aspoň v maturitnom ročníku seminár. Ideálne z nej aj maturuj. Vďaka priebežným testom sa naučíš časť z toho, čo budeš potrebovať. Čím častejšie učivo uvidíš, tým skôr si ho zapamätáš a neskôr sa ti bude učiť ľahšie.

A ako to vyzeralo s prípravou na ďalšie prijímačkové predmety? 

Ani jeden netreba podceniť, tak sa pusť do Biológie aj Fyziky.

Ohodnoť článok:

5/5
3.5/5 - (300 votes)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram