Len 10 km južne od Brna je rozhľadňa Akátová věž v Blučine. Ideálne miesto na pekný krátky výlet. Dedina Blučina leží pod nevýrazným kopcom Výhon, na ktorom v roku 2009 vyrástla rozhľadňa bez svetových parametrov, zato so super výhľadom.

Chceli sme si spestriť cestu z Bratislavy do Brna. Brázdili sme preto prstom po mape. Nemali sme veľa času nazvyš a tak nás oslovila rozhľadňa blízko diaľnice. Zbehli sme teda cez Exit 11 – Blučina a dostali sme sa priamo do dediny s rovnakým názvom. 

rozhladna Akatova vez turistika juzna Morava
Akátová věž nás zaujala nie len agátovým drevom.

Príroda aj história

Prvý dojem bol zmiešaný. Dlhá nevýrazná dedina. Jednu hlavnú cestu lemuje súvislý rad rodinných domov nalepených jeden na druhom. Centrum nás však oslovilo. Zacítili sme príjemný závan histórie, ktorá siaha až do 13.storočia a navyše sme bez problémov zaparkovali 😀
Na námestí, pri autobusovej zastávke a reštaurácii, v ktorej sú vítaní aj cyklisti, začína zelená turistická značka. Vydali sme sa po nej aj my.  

rozhladna Akatova vez v Blucine vylet juzna Morava zelena znacka
Začiatok zelenej turistickej značky

Výšľap do kopca

Na nenáročný výlet sme vyrazili po zelenej turistickej značke. Mapa sľubovala strmší začiatok, ktorým sme veľmi rýchlo vystúpali nad dedinu a otvoril sa nám pekný pohľad na červené strechy. 

Kopec pozvolna strácal svoju strmosť, takže sme si stále viac vychutnávali výhľady na široké okolie. Značka vedie pomedzi vinice, neskôr cez otvorené lúky po príjemne širokej ceste, ktorú vyjazdili miestni vinohradníci. V samom závere nás čakal krátky úsek asfaltovej cesty, to už sme išli takmer po rovine.

Rozhľadňa Akátová věž

Turistická značka nás bez najmenších problémov priviedla až k rozhľadni. Na obnaženom vrchole kopca (ak sa to vôbec dá nazvať „vrcholom“) sme ju zbadali už z diaľky. Aj keď kopec Výhon nepatrí k extra vysokým a ani 16 metrov vysoká rozhľadňa Akátová věž k tým najvyšším, spolu poskytujú perfektný panoramatický výhľad.

rozhladna Akatova vez v Blucina kopec Vyhon vylet juzna Morava
Rozhľadňa Akátová věž na kopci Výhon

Smerom na juh neomylne identifikujete nad horizontom Pálavu. Už sme si zvykli, že ju vidíme z každého zaujímavého miesta, ktoré sme doteraz na Morave navštívili. Na severe zbadáte Brno.

Ako inak, medička v našom tíme po chvíli nadšene ukazovala prstom na budovu nemocnice v brnenských Bohuniciach. Viditeľnosť bola výborná, takže sme okrem centra Brna spoľahlivo identifikovali napríklad aj lom Hády na jeho severovýchodnom okraji.

Prečo Akátová věž

Štíhla, 16 m vysoká rozhľadňa stojí na vrchole kopca Výhon od roku 2009. Netreba v tom hľadať žiadnu vedu, jej názov súvisí s jej konštrukciou. Oceľové točité schodisko s otvorenou vyhliadkou je opláštené konštrukciou z agátového dreva. Ak si chcete vychutnať pohľad z hornej plošiny rozhľadne, čaká vás 76 schodov

Koľko času potrebujete

Nám zabral tento nenáročný 4,5 km výlet (spolu tam aj späť) viac ako 3 hodiny. Nie kvôli náročnosti! Vychutnávali sme si každý krok. Každý nastúpaný výškový meter nám totiž otvoril nové výhľady a čítali sme všetky informačné tabule, ktoré sme cestou našli. Nemali sme najmenšiu chuť sa ponáhľať.

Navyše, februárový podvečer nám na oblohe pripravil prekvapenie, ktoré sme obdivovali do poslednej možnej chvíle. Keby sme nemuseli utekať pred zotmením, určite by sme sa zdržali aj dlhšie. 

Ak vám ide len o vybehnutie na rozhľadňu, úplne stačí 1,5 hodiny.

Našli sme viac ako rozhľadňu

Cestou na rozhľadňu sme videli niekoľko informačných tabúľ, ktoré sú súčasťou miestneho náučného chodníka Krajinou Výhonu. Ten sme celý neabsolvovali. Naším cieľom bola pre krátkosť času len rozhľadňa. Náučný chodník je však zaujímavý tip, ak chcete lepšie spoznať miestnu históriu a na návštevu dediny si vyčleníte trošku väčší priestor.

Okrem rozhľadne nájdete v Blučine aj bohatú históriu. Historické stavby sa prehliadnuť nedajú. V centre obce, v ktorej žije o niečo viac ako 2000 obyvateľov, ich je hneď niekoľko. História sa tu datuje už od 13. storočia. V budove radnice nájdete aj malú expozíciu archeologických nálezov z okolia Blučiny. 

Ako sa na Akátovou věž dostanete

Blučina leží na severovýchodnej strane kopca. Autom je to z Brna po diaľnici D2 doslova 10 min. Mimo diaľnice je to len pár minút navyše. 

rozhladna Akatova vez v Blucina kopec Vyhon vylet juzna Morava mapa

Vlak a autobus sú ďalšou alternatívou. Z Hrušovan u Brna, alebo zo Židlochovíc vás zo západnej strany kopca privedie na rozhľadňu zelená turistická značka. Dočítali sme sa, že impulz postaviť rozhľadňu prišiel práve zo Židlochovíc. Okrem rozhľadne mesto vybudovalo aj značený okruh s turistickým mobiliárom a informačným systémom s názvom “Výhon, turistický okruh s rozhlednou”.

Alternatívou je aj bicykel. Hustá sieť cyklochodníkov Južnej Moravy vás sem privedie spoľahlivo tiež. Na koňoch sa tu preháňajú len miestni 🙂

Je len na vás, z ktorej strany kopca sa na rozhľadňu vyberiete. Ponúknuť majú čo Židlochovice aj Blučina.

Terén

Zelená turistická značka je určená naozaj len pre peších. Kočík to nezvládne a aj horský bicykel by ste na zopár miestach museli preniesť na pleci. Vysokohorské topánky ale nechajte doma. Ak neprídete hneď po daždi, vyjdete hore v hocičom.

Pre bicykle a kočíky je tu asfatka priamo z Blučiny, takže netreba zúfať. Po zjazde z diaľnice nepokračujete v pravotočivej zákrute po hlavnej do centra, ale prvou odbočkou v dedine to zvrtnite doľava.

Na záver

Návštevu vinárskej dediny Blučina na južnej Morave sme neoľutovali. Aj keď úplne mimo vinárskej sezóny, zážitok je to krásny. Obec má čo ponúknuť. Okrem histórie, prírody, krásnej rozhľadne Akátová věž, priestoru na rozjímanie pri západe slnka sme našli aj tradičnú moravskú pohostinnosť. 

Nemali sme žiadne očakávania. Rozhľadňa Akátová věž v Blučine bola veľmi príjemným prekvapením.

rozhladna akatova vez Blucina

Miestnej samospráve držíme palce pri budovaní Archeoparku, ktorého základ je v rekonštrukcii miestneho hradiska z doby bronzovej. Plány sú to zaujímavé a veľké, určite sa sem po čase znovu vrátime.

Vždy sme sa radi motali „po divočine“, hustých lesoch a odľahlých miestach, ale výlety po (nie len) moravských rozhľadniach nás začali baviť. Počas covidu to (väčšinou) bola možnosť, ako si v prírode oddýchnuť, stráviť čas bezpečne mimo davov ľudí a zároveň sa trochu aj socializovať 🙂

Na ceste medzi Brnom a Bratislavou sme sa prestali stále ponáhľať. Spomalili sme a objavili čaro vedľajších ciest. Odkedy sme začali viac jazdiť mimo diaľnice zistili sme, že na Južnej Morave je rozhľadní ako maku. Sú krásne rôznorodé, preto tipy na Výlety so šprtmi budú pribúdať.

Poď s nami na rozhľadňu Holedná! Je priamo v Brne a na rozdiel od Akátovej veže patrí k tým naozaj vysokým.

Foto: sprt.sk

Ohodnoť článok
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Categories: (Cyklo)turistikaBlog

Instagram