Rozhľadňa Holedná v Brne by mala byť povinnou jazdou každého návštevníka Brna. Technicky zaujímavá stavba právom získala cenu Rozhľadňa roka 2020. Plným právom.

rozhladna Holedna Brno

Túto rozhľadňu pri návšteve Brna nevynechajte! Spoznáte mesto aj krásnu prírodu jeho okolia z poriadnej výšky. Prekonajte zopár peších kilometrov a navštívte jedinečnú brnenskú atrakciu, ktorej český Klub přátel rozhleden udelil v roku 2020 ocenenie Rozhledna roku.

rozhledna Holedna Brno

Štíhla oceľová konštrukcia s točitým vnútorným schodiskom je vysoká 35 m a panoramatický výhľad na Brno si vás okamžite získa.

Na západe uvidíte Brnenskú priehradu, z ktorej do mesta vteká rieka Svratka. Na východnej strane môžete hľadať dominanty centra mesta.

rozhladna Holedna Brno

Kým sa dostanete na hornú plošinu vyhliadky, zdoláte 208 schodov.

Smelo hore! Aj keď vietor hore zacítiš, rozhľadňa stojí pevne! Betónový základ má 135 m3 a je v ňom zaliatych 9 100 kg ocele!

Ako sa k nej dostanete

Bude vás to stáť trochu námahy, dokráčať k nej musíte po vlastných cez les. Autom sa tam nedostanete.

mapa rozhladna Holedna Brno

Vyraziť môžete zo sídliska Kohoutovice cez oboru Holedná. Je to najdlhšia trasa, ale s veľmi pohodlným prístupom, ktorý sme si vyskúšali my. 

Vyraziť môžete aj zo sídliska Jundrov. Tu si viete vybrať medzi komfortnejšou a udržiavanou cestou, ktorá vás vovedie do obory a je značená ako žltá turistická značka, alebo po lesnom chodníku bez turistického značenia, s kratším ale strmším stúpaním. 

Ďalšia možnosť je výstup po zelenej turistickej značke od rieky Svratky, ktorá začína na Komínskej lávke ponad rieku. Tu sa pripravte na trošku prudšie stúpanie.

Nech už sa vyberiete po hociktorej trase, dorazíte priamo pod rozhľadňu Holedná.

Holedná je miesto ma oddych

Pod rozhľadňou je priestor na oddych. Prístrešok, zopár drevených lavičiek a stolov oceníte hlavne na výlete s deťmi. Tieň vysokých a hustých stromov je v horúcom lete tiež na nezaplatenie.

Aj my sme sa tu v kľude vydýchali, odľahčili ruksaky o zásoby jedla a pokračovali ďalej.

Zaujalo nás aj…

Návšteva rozhľadne bola pôvodne jeden z hlavných ťahákov nášho výletu do obory Holedná, v ktorej kopec Holedná leží. 

Rozhľadňa sa ale nenachádza ani v obore a ani na vrchole kopca Holedná. To sme zistili až na mieste. 

rozhledna Holedna Brno stup z obory
Prístup k rozhľadni Holedná z obory Holedná

Stojí pod vrcholom kopca a z obory sa k nej dostanete cez špeciálny prechod, ktorý bráni úniku divej zveri z obory do ostatných mestských lesov. V rôznych obmenách sme v obore takýchto zaujímavých vstupov videli viac.

Brno ako na dlani

Brno je veľmi rozťahané mesto. Medzi jednotlivými mestskými časťami má veľa kopcov s hustými lesmi. Asi práve preto je také príťažlivé. Aj keď Brno z rozhľadne nemáte šancu vidieť úplne celé, výhľad z nej pôsobivý. Krásne vidieť Brnenskú priehradu na severozápade mesta, historické centrum, aj lom Hády na jeho severovýchodnom okraji.

A možno práve tým je Brno pôsobivé. Ak ho chcete spoznať, musíte si ho obzrieť z viacerých strán. A všade objavíte niečo zaujímavé.

Ale… ak máte túžbu vidieť naozaj celé Brno ako na dlani, vzlietnite a vychutnajte si vyhliadkový let. Ponuka je široká. Na výber máte lietadlo, balón aj helikoptéru. 

Zhrniem to

rozhledna Holedna Brno

Rozhľadňa Holedná bol výborný nápad. Príjemne nás prekvapila a inšpirovala. Z jej výšky sme objavili ciele ďalších výletov do mesta, aj blízkeho okolia.
Ak si ešte stále kladiete otázku, či sa vám oplatí odkráčať cestu k nej, tak jednoznačne ÁNO.

Kým si obujete topánky a vyberiete sa k nej, overte si predpoveď počasia. Rozhľadňa je celá z ocele, takže je to skvelý bleskozvod! 
Búrku neriskujte 🙂

Návšteva rozhľadne bola súčasťou nášho výletu do obory Holedná. Obore som venovala samostatný článok, v ktorom nájdete aj podrobnú mapu k rozhľadni.

rozhladna Holedna mapa

Foto: sprt.sk

4/5 - (1 vote)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Categories: (Cyklo)turistikaBlog

Instagram