Názov predmetu vo mne vyvolával pozitívne pocity. Propedeutika znie celkom klinicky. Dúfala som v akčné hodiny, kde pričuchneme diagnostike a možno uvidíme nejakého pacienta. Alebo si niečo vyskúšame na sebe. Realita bola však iná, ako očakávania.

O čom propedeutika je?

Dlho vo mne vyvolávala dojem, akoby nám potrebovali dať ešte jednu biochémiu, ale už to tak nechceli nazvať, aby jej nebolo priveľa.

Propedeutika bola tento semester biochémia. Viac zameraná na kliniku a diagnostiku, ale z biochemického hľadiska. Vyučujúci sú z biochemického ústavu. Tlačíme a vypĺňame protokoly rovnako ako na seminári z biochémie.

Čo som si ale cenila, bola tá orientácia na kliniku, reálne využiteľné a používané metódy. V konečnom dôsledku som pochopila, že tento predmet má byť nadstavbou na biochémiu. Na skúške z biochémie by sa asi ani nemali pýtať na otázky z propedeutiky. Aj keď pravdu povediac, smerom do praxe je pravdepodobne dôležitejšia a viac ju využijeme.

Prednášky

Neviem, či som vôbec na nejakej bola. Asi ani na jednej. Podstatné je vedieť, že prednášky a cvičenia sú akoby samostatné predmety. Seminár, respektíve cvičenie pri väčšine predmetov nadväzuje na to, čo sa preberie na prednáške. V tomto prípade to neplatí.

Podľa rozpisu prednášok som usúdila, že sú až príliš orientované na anatómiu a topografiu. Mala som pocit, že na mňa budú málo akčné a nevnímala by som. Tak som šetrila čas a nechodila tam. Napriek tomu som na cvičeniach nemala pocit, že mi chýbajú.

Cvičenia

Témy na začiatku semestra mi pripomínali Ochranu a podporu zdravia. Našťastie sme sa cez nich rýchlo „prekúsali“ a dostali sa k biochémii.

Systém hodín je rovnaký ako semináre na biochémii. Doma vytlačíte protokol a na hodinu ho prinesiete už vyplnený. Na vyplnenie odpovedí v protokole použijete texty, ktoré sú v ISe – ku každému protokolu zvlášť. Ide o podobný materiál ako texty k seminárom v druhom semestri biochémie.

Postupne prechádzate s vyučujúcim jednotlivé otázky. Pýta sa, hodina vie byť celkom interaktívna. Na rozdiel od biochemky je propedeutika záživnejšia. Neuvidíte síce pacienta, ani si na sebe nič nevyskúšate, ale zoznámite sa s určitými diagnostickými metódami.

propedeutika medicína brno blog

Zo začiatku to sú hlavne biochemické vyšetrenia krvi, moču a podobne, ku koncu sa dostanete aj k témam ako hematologické vyšetrenia a vyšetrenia mozgomiešneho moku. Všetko je poňaté z biochemického uhla pohľadu, takže musíte vedieť biochémiu, aby ste mohli robiť propedeutickú nadstavbu.

Aké materiály potrebujete?

Jednoduchá odpoveď: žiadne. Vystačíte si s tým, čo nájdete v ISe.

Každý týždeň budú na webe pribúdať protokoly a k nim „sprievodné“ texty. Vašou úlohou je vytlačiť ich, prečítať, vyplniť a priniesť hotové na hodinu. Nič náročné, ale zaberie to pomerne veľa času.

Takže ak dáte prednosť ušetrenému času pred ušetrenými peniazmi, poobzerajte sa po starých vyplnených protokoloch. Ku mne sa šťastnou náhodou dostali a bola som najšťastnejší človek na svete. Keď sa dalo, snažila som sa robiť všetko sama, ale niekedy to proste nešlo. Nebolo nič nezvyčajné, keď mi čisto opísanie protokolu zabralo hodinu (a viac).

Ukončenie predmetu a sumár na záver

propedeutika medicína brno blog

V priebehu semestra sa píše niekoľko priebežných testov. Nám odpadli kvôli korone, takže neviem poskytnúť informácie o náročnosti, ani bodových kritériách na získanie zápočtu. Okrem bodov je však potrebné ustrážiť si dochádzku.

Tohtosemestrálna propedeutika je vzdialené pričuchnutie k niečomu väčšiemu. Aj keď sa to počas roku nezdá, ide o akčnejšiu nadstavbu biochémie, nie biochémiu samotnú. Ale ak neviete biochémiu, budete mať problém pochopiť určitým témam.

Predmet ako taký nie je ťažký, ale je poctivým žrútom času. Ak si zoženiete vyplnené protokoly, v podstate ním viete preplávať úplne bez vedomostí. Túto možnosť však neodporúčam. 

Aj keby ste prežili, že na každej hodine vyzeráte ako úplný blbec, môže sa vám to vypomstiť na skúške z biochémie. Tam by síce nemali padať otázky smerované do propedeutiky, ale… reálne sa môžu spýtať na čokoľvek a pri niektorých témach sa aj spýtajú. Nie je ich veľa, prečo však zbytočne riskovať?

Keby ste mali počas roka chuť nahliadnuť do „ozajstnej“ propedeutiky, nenechajte si ujsť projekt Propedeutika v praxi. Starší študenti alebo doktori vám ukážu, ako vyšetrovať pacienta, aj ako s ním komunikovať. Všetko si v skupinkách vyskúšate! Čo sa nedá skúsiť na sebe navzájom, sa dá na figuríne 🙂 Okrem príjemne stráveného dňa získate skúsenosti, ktoré ešte zužitkujete.

Ohodnoť článok
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram