Ako sa na vysokej zblázniť? Prečítajte si unikátny zoznam odskúšaných receptov.

Ako sa na vysokej zblázniť počas semestra

Odstrihni sa od sveta

Úplne. Prestaň so všetkým, čo si robil. Už žiadny šport, umenie, zábava. Preruš kontakt so starými kamarátmi a rodinou. Tvojou prioritou je odteraz škola. 

Nehľadaj kamarátov

Musíš im venovať čas, deliť sa o zážitky, pravidelne komunikovať. Toľko času nemáš. Ak sa chceš niečo spýtať, použi google. Ak sa chceš posťažovať, založ si denník. Smiať sa môžeš sám. Ľudí nepotrebuješ, ušetríš si čas, nedorozumenia a zbytočné sklamania.

ako sa na vysokej zblázniť

Si v tom sám

Nedeľ sa o svoje pocity. Nikto ťa nepochopí, budeš vyzerať ako rozmaznané decko, čo sa vie iba sťažovať. Zábavné zážitky zo školy nepochopia. Alebo neuveria. Kto neštuduje medicínu, nedokáže sa vžiť do tvojej kože. 

Zruš všetky koníčky

Získaš priestor na učenie, nemusíš sa presúvať po meste, plytvať silami a drahocenným časom. Radšej šetri dych a využi energiu správne. Učenie, učenie, učenie. To je tvoje hobby, tvoja práca, tvoj život. Nič okrem toho neexistuje.

Izba, škola a opäť izba

Nepohybuj sa na miestach, kde sa nič nenaučíš. Vedomosti sú priorita, podriaď tomu všetko. Prednáškovú miestnosť vymeň za písací stôl. Prenes učebnice aj na jedálenský, ak treba. 

Nepýtaj sa

ako sa na vysokej zblázniť

Každá otázka je hlúpa a ľudia si ťa zapamätajú. Pýtajú sa iba slabosi. Dokáž všetkým, že sa vieš o seba postarať a si zorientovaný v každej situácii. Otázkou dávaš najavo, že niečo nevieš. Že nie si dokonalý, máš pochybnosti. Na to nemáš právo, budeš doktor, budeš zachraňovať životy.

Ako sa na vysokej zblázniť - skúšky a výsledky

Porovnávaj sa so všetkými okolo

To je cesta, ktorá ti naozaj ukáže, na čom si. Vstúp si do svedomia a poriadne sa zožieraj. Ak nie si dosť dobrý, mal by si odísť. Vybrať si jednoduchší odbor. Budeš celý život behať za ostatnými? Ak si lepší, tak pridaj ešte viac. Nikto ťa nesmie prekonať. Musíš byť najlepší, za každú cenu. Ostatní sa musia pozerať na tvoj chrbát. Inak to štúdium nemá zmysel.

Za žiadnych okolností neplánuj

Zober, čo ti príde ako prvé pod ruku, nemysli na to, kedy to budeš potrebovať. Máš toho predsa veľa. Vymýšľať systém zaberie čas. Ty sa potrebuješ učiť, vypracovať protokol, prípravu, spracovať prezentáciu. Je jedno čo budeš robiť, hlavne začni teraz hneď.

Uč sa nárazovo

Máš anatómiu za týždeň? Super, uži si voľno. Na učenie máš ešte predsa šesť rokov. Na každej škole nárazové učenie funguje, bude aj tu. Stačí si len trochu veriť, mozog to predsa stihne za jednu noc spracovať.

Uč sa celú noc, aby si nebol pozadu

Nikdy neoddychuj. Aj keby si potom zaspal postojačky. Si medik, nemáš nárok na poľavenie. Ani chvíľkové. Ideš nonstop. Na doraz. Nespíš, neješ, nemáš sociálny kontakt. Len tak v škole prežiješ. Pár hodín spánku stačí, zvyšok využi na maximum.

medicína brno blog

Nerozmýšľaj, proste sa bifli

Je toho veľa, takže radšej nemárni čas. Nerozumieš latinskému slovíčku? To je jedno, proste sa to nauč. Nezáleží na tom, čo znamená. Nevieš si niečo predstaviť? Kašli na to, na skúške predsa hovoríš, nemaľuješ umelecké diela. Myslíš si, že si našiel chybu? Príliš analyzuješ text. Skriptá sú neomylné.

Uč sa výhradne z vypracovaných otázok

Sú stručné, jasné, jednoduché. Vypracované na skúšku. A používajú ich predsa všetci. Drahé učebnice kupovať netreba, poďakuje ti peňaženka, oči, aj chrbát.

Nepoužívaj na anatómii atlas

Skriptá ti úplne stačia, podstatný je predsa text a teória. Na konci sa vyžadujú vedomosti, nie orientácia v obrázkoch. Koho zaujíma, ako je orgán uložený v tele? Ukladať ho tam nebudeš a keď ho vyberieš z mŕtvoly, je jej jedno, či ho vrátiš správne.

Vždy pochybuj, never si

medicína blog

Presuň skúšku na neskôr. Všetci spolužiaci sú múdrejší, nemôžeš byť predsa jediný, koho vyhodia. Iba si vyčerpáš termín. Šťastie sa na teba neusmeje a je nulová šanca, že si potiahneš dobré otázky. V žiadnom prípade nemáš šancu. Nepripravil si sa dostatočne.

Nehovor, o čom si nie si na 100% istý

Keď sa skúšajúci niečo spýta, neodpovedaj. Mlč, ak si odpoveďou nie si naozaj istý. Nesnaž sa rozmýšľať nahlas, nezapájaj logiku a neodvodzuj z toho, čo vieš. Ukážeš tým, že si sa poriadne nenaučil. Skúšajúci chce jasnú odpoveď, nezaujíma ho, že dokážeš analyzovať a rozmýšľať.

Ďalšie rady, ako sa na vysokej zblázniť

Neskúšaj, čo nevieš

Ešte si neodoberal krv? Nech ti ani nenapadne sa s ihlou priblížiť k živému človeku. Budeš pracovať s ľuďmi, ale ak to nevieš, nepribližuj sa k nim. Nacvič si to niekde inde, figuríny ťa na prax pripravia dostatočne. K pacientovi sa priblíž a začni s ním komunikovať, až keď budeš naozajstný profesionál. Nemôžeš sa na ňom predsa učiť, mohol by si mu ublížiť.

Ak niečo chceš, čakaj!

Túžiš sa pozrieť na sál? Ísť na prax, alebo si ju predĺžiť? Počkaj, kým ti to niekto ponúkne. Nebudeš predsa drzý medik, ktorý si pýta, čo nie je v osnovách. Všetko navyše príde samo, ak sa naozaj snažíš a si skvelý.

ako vyzerá medicína

Zachovaj paniku

Nestíhaš? Si horší ako ostatní? Nevieš, čo robiť? Si zúfalý? Blíži sa skúška? Niečo sa nepodarilo? Panikár vždy, keď je to možné. Nič sa nedá vyriešiť, problémy len pribúdajú. Tak sa schovaj do kúta a dúfaj, že to raz prejde.

1.8/5 - (49 votes)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram