V priebehu prvých troch rokov medicíny máme povinnosť získať 2 kredity z predmetu telesná výchova. Ponuka je široká, takže je na vás, či zvolíte štýl „v pohode odchodiť a mať pokoj,“ alebo „tachykardia, hyperventilácia a zvýšená produkcia laktátu v svaloch.“ Vyskúšala som si obidve možnosti a druhá mi sadla oveľa viac.
Výber a registrácia
Prvým krokom, ako získať zápočet, je vybrať si tú správnu hodinu. Ak nie ste v ISe ešte doma, neprehliadnite článok Orientácia v ISe, kde okrem iného píšem o registrácii a zápise predmetov.
Registrácia v skratke: úvodnej obrazovke kliknite na Student – Registrace a zápis. Pod tabuľkou sú tri stĺpčeky, nás zaujíma ľavý, s názvom Přidat předměty. Ak viete kód, môžete hľadať pomocou neho. Ale odporúčam pozrieť si všetky možnosti. Takže kliknite na Všechny fakulty, tam vyhľadajte Fakultu sportovních studií a stlačte Nabídka pro studenty libovolné fakulty.
Už zostáva iba vybrať z dlhého zoznamu a predmety zaregistrovať. Schválne používam množné číslo. Vždy si vyberám niekoľko telocvikov, nie len jeden. Keď dostanem rozvrh, vytriedim ich.
Pozerám na niekoľko kritérií: či ma to bude baviť, ako dlho hodina trvá, kde sa odohráva (koľko času mi zaberie cestovanie) a, samozrejme, čo mi najviac sedí do rozvrhu.
Najprv vyhodím tie, ktoré mi kolidujú s hodinami, potom tie, na ktoré by som sa nestíhala dopraviť, alebo sú v nepraktickom čase. Po tejto čistke mi zatiaľ zostal maximálne jeden telocvik.
Pozor na to, že registrácia neznamená zápis! To, že ste si vybrali telocvik, ktorý chcete, a sedí vám do rozvrhu, ešte neznamená, že naňho budete chodiť.
Telesná výchova - zápis predmetu
Konkrétny termín a čas (väčšinou od 17:00) sa spúšťa zapisovanie na predmety. Pripravte počítač a nažhavte prsty, hlavne ak sa hlásite na predmet s množstvom registrovaných a malou kapacitou.
V rámci zápisu si vyberáte konkrétnu skupinu, kedy sa chcete telocviku zúčastňovať. Ak sa vám nepodarí kliknúť čo chcete, vyhoďte predmet zo zaregistrovaných a hľadajte inú alternatívu. Alebo sa zmierte s tým, že telesná výchova počas tohto semestra nebude.
Niekedy sa dá s vyučujúcim dohodnúť, že na jeho hodiny budete chodiť neoficiálne (samozrejme vtedy za vás vtedy nenesie zodpovednosť). Za pokus to stojí, aj keď vás môže veľmi rýchlo poslať preč.
Ako vyzerajú hodiny
Zdravotná telesná výchova
Prvý telocvik som si odchodila v zimnom semestri prvého ročníka. Predmet sa volal Zdravotná telesná výchova. Nič iné mi nesedelo do rozvrhu a ten kredit som chcela. Ak sa dá, odporúčam jeden telocvik v prvom semestri odchodiť. V ďalších rokoch je ťažšie nájsť medzeru v rozvrhu, času je menej.
Ak hľadáte telocvik, ktorý nie je fyzicky náročný a chcete si ho proste len odbiť, toto je pomerne dobrá voľba. Nepamätám si, že by som niekedy odchádzala spotená alebo zadýchaná.
Zápočet sme dostávali za dochádzku. Kredit ma potešil, ale povedala som si, že ďalší takýto telocvik už nechcem. Potrebujem sa poriadne hýbať.
Tenis
Tak som si v letnom semestri zapísala tenis. Nikdy som sa mu nevenovala, maximálne som na dovolenke zobrala raketu a trošku si zapinkala. Zapísala som sa teda do skupiny pre začiatočníkov. Na to si dajte pozor, niektoré predmety sú takto členené – podľa výkonnostných skupín. Iné nie sú, takže si to treba ustrážiť, aby ste na mieste nezistili, že tam nepatríte.
Hodiny ma bavili, len som si pripadala ako medzistupeň medzi dvoma skupinami. V niečom som bola začiatočník. Cvičenia, ktoré sme robili, mi išli rovnako zle ako zvyšku. Ale keď sme dostali priestor na hru, potrebovala by som lepších protihráčov. Väčšinou som loptičku odpálila, ale naspäť sa už nedostala.
Na získanie zápočtu vraj treba prejsť „testom“ – počas hry niekoľkokrát prepáliť loptičku cez sieť bez toho, aby výmenu niekto pokazil. Nie je to však informácia z prvej ruky, pretože tenis som nedochodila.
Basketbal
V zime druhého ročníka som presedlala na basketbal. Baví ma skúšať rôzne športy, aj keď mi nejdú. Hodiny neboli výkonnostne rozdelené, takisto bolo jedno, či ste baba, alebo chalan.
V rámci dvoch hodín sme väčšinou hrali zápas, predtým bola rozcvička, nejaké hry, alebo cvičenia. Počas nich som naháňala loptu po celej hale. V hre som tiež veľa vody nenamútila, s mojimi 160 cm budem ťažko brániť dvojmetrových chalanov. V útoku som obstreľovala dosku, občas to padlo aj do koša. Ale bol to zatiaľ najlepší telocvik. Uvidím, čo prinesie ďalší semester.
Pri väčšine predmetov platí, že zápočet získate za dochádzku. Povolené sú tri absencie. Basketbal nie je výnimkou.
V niektorých prípadoch potrebujete splniť ďalšie kritériá. Napríklad som počula, že na sebaobrane sa píše test. Neviem čo je na tom pravdy, ale ukončenie by malo byť špecifikované vždy v detaile predmetu.
Mám telocvik, ale nemôžem/nechcem ho dokončiť
Niekedy sa stane, že nestíhate, ochoriete, alebo vás proste daný telocvik nezaujme. Nemusíte ho dochodiť. Proste sa tam neukážete, zbierate absencie a keď prekročíte tri, počas skúškového sa vám v ISe namiesto Z zobrazí N (nezapočteno). Kredit, samozrejme, nezískate.
Pri „normálnych“ predmetoch platí, že ak ich nesplníte, musíte to odchodiť v ďalšom semestri. Telesná výchova je výnimka. Môžete si ho ešte raz zapísať, aj nemusíte, rozhodnutie je na vás. Pozor však na opakovanie predmetu! Ak si telocvik zapíšete znovu ten istý, už ho musíte odchodiť, inak letíte zo školy.
Keďže som si nebola istá, čo môžem ako opakovať, išla som sa pýtať na študijné. Každý telocvik je samostatný predmet. Do úvahy sa berie kód, nie fakt, že je to telocvik. Takže máme dve situácie, ktoré môžu nastať.
1.) Máte zapísaný telocvik, ktorý ste ale neukončili. V ďalšom semestri si zapíšete ten istý predmet (s rovnakým kódom). Teraz ho už musíte úspešne ukončiť.
2.) Máte zapísaný telocvik, ktorý ste neukončili. V ďalšom semestri si zapíšete iný telocvik (napr. ja som mala neukončený tenis, potom som si dala basketbal). Keďže sa jedná o iný predmet (má iný kód), nemusím ho úspešne ukončiť.
Táto informácia platila v roku 2019/20. Ak máte akékoľvek otázky alebo nejasnosti, najlepšie je zájsť na študijné oddelenie, kde vám dajú aktuálne informácie. Vyhnete sa problémom.
Dva telocviky sú málo, chcem viac
Masaryčka ponúka okrem povinnej telesnej výchovy aj platené hodiny. Ceny sú prijateľné, horšie to je s ponukou. Oproti školským predmetom sa musíte uspokojiť s menšou rôznorodosťou. Kódové označenie platených hodín je C9 (povinné sú P9).
Alternatínou sú mimoškolské kurzy. Jeden semester som chodila na fitbox, ktorý spadal pod Mendlovu univerzitu. Ako študent som mala cenu podobnú tej, čo sa platí aj u nás na škole. V prijateľných cenových kategóriách sa určite budú pohybovať aj nejaké súkromné kurzy. Prípadne si zaplaťte za vstupenku do fitka, ak vám nebude chýbať kolektív.
Ďalej by som spomenula Spolek mediků. Pravidelne organizujú niekoľko rôznych športov. Zatiaľ mi však nesadol žiadny termín, takže treba mať trochu šťastie na rozvrh.
Najlacnejšou možnosťou je nájsť si partiu a chodiť von na ihrisko. Nemusíte nikomu nič platiť, dohodnete si čas, ktorý vám bude vyhovovať. Môžete chodiť viackrát za týždeň, inokedy vynechať.
Ak máte skúsenosti so športom v Brne, podeľte sa, prosím, v komentároch. Ak sa chcete dozvedieť viac o vyučovaní na fakulte, pozrite si aj ďalšie články 🙂