Prípravné kurzy vám sľubujú skvelé výsledky na prijímacích skúškach a vysokú pravdepodobnosť prijatia. Hlavne na začiatku školského roka na mňa na webe vyskakuje zmes reklám od najrôznejších firiem. Záujemcov o medicínu je veľa, príprava na ňu je výhodný biznis. Potrebujete absolvovať prípravný kurz, aby ste uspeli? Nie. Môže vám pomôcť? Určite. Takže sa vynára otázka: Oplatí sa prípravný kurz na medicínu?

Pozrime sa na to,

kedy sa oplatí nad kurzom uvažovať,

– ako si vybrať ten správny kurz,

– aj aké so sebou prináša „slasti a strasti.“

Potrebujem prípravný kurz na medicínu?

Ak ste čítali článok o učení (nielen) na prijímačky, viete, že základ je mať jasno v tom, čo viete. To isté platí pri uvažovaní nad prípravným kurzom. Potrebujete ho? Odpoveď viete len vy, nikto iný vám ju nedá.

Zhodnoťte, na akej úrovni sa nachádzate. Tu je niekoľko otázok, ktoré vám môžu so sebahodnotením pomôcť:

Učil/a som sa poctivo celú strednú školu?

Viem, ktoré oblasti sú na prijímačky potrebné a som v nich zorientovaný/á?

Je sebadisciplína mojou silnou zbraňou, takže sa na prijímačky dokážem pripraviť sám/sama?

Je možné, že kurz nepotrebujete, ale chcete ho absolvovať. Je to úplne v poriadku, len to so sebou prináša okrem plusov aj mínusy – o tom neskôr.

Podstatné je rozhodnúť sa, či sa vôbec na kurz prihlásiť. Ja dnes už viem, že ten, ktorý som absolvovala, som nepotrebovala. Možno by som mala o pár bodov menej, možno nie. Konal sa v Brne a predovšetkým cestovanie mi bralo tak veľa času, že som naňho postupne prestala chodiť.

Napriek tomu neľutujem, že som sa prihlásila. Síce som tam fyzicky nechodila, ale veľkú časť materiálov som využila pri samoštúdiu. A mala som tiež istotu, že je niekto, na koho sa môžem obrátiť s otázkami.

Prípravný kurz na medicínu a jeho výhody

Začnime tým dobrým. Kurzy nie sú len na to, aby z uchádzačov ťahali peniaze, dokážu výrazne pomôcť a nasmerovať správnym smerom. Lektori vám učivo vysvetlia, máte jasne vymedzený rozsah, ktorý treba vedieť a dostanete zaujímavé rady a tipy nielen k prijímačkám. Možno stretnete budúceho spolužiaka.

Výhod je veľa, pre mňa najdôležitejšou boli materiály. Vďaka kurzu som sa dostala k takým, o ktorých som ani nevedela, prípadne sa k nim nedokázala sama dostať. K tomu pribudli ďalšie poznámky, alebo prezentácie, z ktorých som si doplnila to, čo som nevedela. Spätne som skonštatovala, že samostatné materiály boli pre mňa omnoho prínosnejšie ako výklad k nim.

Tým, že niekam pravidelne chodíte, máte motiváciu sa učiť. Samozrejme, potrebné je hlavne vaše chcenie, ale kombinácia s vonkajšou motiváciou nie je na škodu. V skupine si môžete všímať ostatných. Nie štýlom som horší/lepší, ale niekto vie niečo, čo sa môžem naučiť. Navzájom si pomáhate, aj keď nevedomky. 

prípravný kurz na medicínu výhody

Donútite sa učiť. Niekto nemá problém si sadnúť a zobrať knihu. Ak to dokážete, ide o veľkú výhodu. Kurz môže byť akýmsi dôvodom na učenie. Kvôli nemu sa priklincujete k učebniciam. Pri takom fungovaní by som sa však zamyslela, či je medicína to, čo naozaj chcete. Tam vás už nikto nebude držať za ruku a nútiť k učeniu – na škole je to už len o vašej vnútornej motivácii a svedomitosti.

Ďalšou veľkou výhodou niektorých kurzov sú priebežné testy. Určite by som si vybrala taký, aby ste ich absolvovali. Aj keď tieto priebežné výsledky môžu byť biedne, až demotivujúce, má to svoj význam. Zistíte, na čom musíte najviac popracovať, naučíte sa pracovať s časom a viete sa porovnať so „spolužiakmi.“ Porovnávanie však berte s výraznou rezervou, radšej časom porovnávajte svoje testy, či sa zlepšujete.

Aké má prípravný kurz na medicínu nevýhody?

Výhod je veľa, každý sa hlási z iného dôvodu a vidí v kurze inú pridanú hodnotu. Treba však počítať aj s druhou stranou mince. Tú som si v plnom rozsahu uvedomila, až keď som kurz začala navštevovať.

V prvom rade, každý kurz znamená veľkú časovú stratu. Aspoň pre mňa. Keď sedím na mieste a počúvam vysvetľovanie lektora, dá mi to úplné minimum. Oveľa efektívnejšia som, keď si k téme doma sadnem sama. Takže aj keď som mala kurz iba jedenkrát týždenne, každú sobotu, postupne som chodiť prestala. Doprava a kurz samotný mi zhltli jeden celý deň a ďalší som bola unavená a nesústredená.

Takže si pred kúpou dobre premyslite, aká forma vám vyhovuje. Chcete chodiť raz cez víkend, niekoľkokrát cez týždeň, alebo zvolíte online variant? Osobne by som dnes volila online, myslím, že po „korone“ bude takýchto ponúk dosť.

Ďalšia podstatná vec je prispôsobovanie sa skupine. A dodržiavanie vopred daného harmonogramu. Prejdú sa všetky predmety, všetky témy, nič sa nevynechá, aj keď vy učivo možno viete. Aj keby ste potrebovali iba fyziku, prejdete okrem nej tiež biológiu chémiou.

Kurzy sú stavané pre všetkých. To znamená, že sa preberá učivo zo všetkých predmetov úplne od základov. Takže ak zrovna toto nepotrebujete, máte na výber. Buď zaplatíte kurz a odchodíte iba to, čo chcete, alebo si radšej zoženiete individuálneho doučovateľa, s ktorým sa budete venovať výhradne témam, ktoré potrebujete vy.

Kedy je ten správny čas?

Veľa študentov sa zobudí v maturitnom ročníku, aj ja som patrila medzi nich. Nad kurzom som začala rozmýšľať až v septembri. Spätne musím povedať, že asi najlepší čas na absolvovanie kurzu je tretí ročník.

Vtedy už viete väčšinu teórie, aj keď, samozrejme, niektoré témy vám budú cudzie. To sa doučíte neskôr. Ide však hlavne o to, že v treťou ročníku je dostatok času. Nečíhajú na vás maturity, nie ste v časovom strese z blížiacich sa prijímačiek a na strednej ste zabehnutí, viete, ako všetko zvládnuť pri minime úsilia.

Treba počítať s tým, že v štvrtom ročníku si nebudete všetko pamätať. Vlastne asi väčšinu. Ale ak ste sa to naozaj učili, neskôr budete už len opakovať. A to ide ľahšie. Takže ušetríte čas hneď na dvoch miestach – opakovaním namiesto učenia a nestrávite hodiny na kurze.

Ako bonus môžete brať materiály, ku ktorým sa vrátite, nemusíte sa na poslednú chvíľu pozerať všade okolo a zúfalo hľadať, čo by vám pomohlo. Bude to skôr rok, počas ktorého oprášite staré vedomosti a v pokoji doladíte detaily k maturite aj prijímacím skúškam. 

Ktorý prípravný kurz na medicínu si vybrať

Rozhodli ste sa, že na kurz pôjdete? Máte za sebou polovicu úspechu. Druhá časť ešte len čaká. Hoďte do googlu prípravný kurz na prijímačky na medicínu a vybehne vám množstvo rôznych ponúk. Ako si vybrať?

V prvom rade myslite na finančné možnosti. Niektoré kurzy sú drahšie, iné lacnejšie. Nie vždy platí, že drahšie je lepšie. Takisto treba počítať s výdajmi na dopravu – vlak, MHD, pri celodenných kurzoch jedlo a podobne. Myslite aj na tieto „drobnosti.“

Ďalším dôležitým rozhodnutím je miesto kurzu. Vo všeobecnosti platí, že v každom meste sa pracuje s prijímačkami (a modelovkami) na školu, ktorá je v ňom. Tak som sa aj ja ocitla pred rozhodnutím – chodiť na kurz do Brna, alebo zostať na Slovensku? Zvolila som Brno. Výrazne zavážilo to, že je pomerne blízko a lístok na vlak nie je až tak drahý. Do Prahy by som napríklad na kurz určite nejazdila. Aj Brno mi postupom času pripadalo akosi ďaleko.

Ak budete navštevovať kurz v meste bydliska (alebo blízko neho), budete mať pravdepodobne na výber medzi víkendovým kurzom (ja som chodila v sobotu na celý deň), alebo niekoľkými hodinami asi dvakrát do týždňa (po škole). Ak sa hlásite na vzdialenejšiu školu a plánujete chodiť na kurz v danom meste, pravdepodobne budete voliť víkendovú verziu.

Kto je na kurze a čo o ňom iní hovoria?

Skúste sa pri výbere pozerať aj na lektorov. To, kto vás bude učiť, je naozaj dôležité. Profesori z fakulty vyzerajú super, ale zo skúseností – berte radšej to, kde učia študenti medicíny. Bojovali s učivom rovnako ako vy a našli spôsoby, ako si veci zjednodušiť, ľahšie pochopiť a zapamätať. Takisto vystupujú skôr ako vaši kamaráti, takže im bez problémov môžete klásť otázky. Pri profesoroch bývajú vzťahy výrazne odlišné.

Pozerajte aj na veľkosť skupiny (ideálne do 15 ľudí). Čím menšia, tým lepšia. Je čas na vaše otázky, lektor sa viac dokáže prispôsobiť tomu, čo potrebujete. Pri menšom počte ľudí sa zvyšuje pravdepodobnosť, že ako skupina zladíte svoje očakávania.

Posledná rada – nepodceňujte (ale ani nepreceňujte) recenzie. Ak viete, nájdite niekoho, kto daný kurz absolvoval a poproste ho o skúsenosti. Čo sa mu páčilo, nepáčilo, v čom mu pomohol. Ale nezabúdajte pri tom, že ten človek nie ste vy. Kurz, ktorý sa niekomu nepáči, nie je automaticky zlý – vám môže dokonale sadnúť.

Ako postupovať pri výbere kurzu

Zhrňme si to. Je veľa kritérií, na ktoré som pri výbere kurzu pozerala. Prvým krokom je rozhodnutie, či ísť, alebo nie. Myslím si, že kurz sa vám bude hodiť, keď:

– neviete, čo máte vedieť

– sa sami nedokážete pravidelne učiť

– nemáte svoje materiály/chcete iné

– v učive tápete, nerozumiete mu

– si chcete byť istý, že nič nezanedbáte.

Ak si poviete, že to stojí za to, pustite sa do hľadania. Ideálne je, ak ste v treťom ročníku, počas maturitného to bude zložitejšie (ale nie nezvládnuteľné).

ako vybrať prípravný kurz na medicínu

Pri rozhodovaní, v ktorom meste ho odchodíte, berte do úvahy školu, ktorá je pre vás prioritou číslo jeden, ale takisto finančné a časové nároky. Kurz, na ktorý nebudete stíhať dochádzať, vám bude nanič.

Cez víkend, alebo cez týždeň? Ďalšia z otázok… Opäť treba zhodnotiť svoje možnosti, predovšetkým časové. Veľa zohrá aj fakt, ako dlho viete udržať pozornosť – celodenné kurzy sú v tomto smere náročné a nie je to prechádzka ružovým sadom. Stredoškolák na čosi také ešte nie je zvyknutý.

Možno sa to nezdá, ale učenia je viac než dosť. Na kurze vám nikto vedomosti do hlavy nenaleje, to je len a len na vás. Je dôležité mať od kurzu správne očakávania.

Môj výber

Po dlhom šprtaní sa po internete som vybrala svojich favoritov:

MUDRstart,

Bmedic,

NaLékařskou.

Každý z nich mal svoje výhody aj nevýhody. Kurzovú lotériu u mňa nakoniec vyhral MUDRstart.

Prijímačky nanečisto

Či už ste sa učili sami doma, alebo zvolili „kurzovú“ cestu, zaujímavou možnosťou je vyskúšať si prijímačky nanečisto.

Počas učenia som pochopila význam testov a naučila sa, ako s nimi pracovať tak, aby mi dali čo najviac. Modelové otázky, minuloročné testy, brala som všetko, čo prišlo pod ruku. Na všetkých týchto otázkach som sa učila, ale svojím spôsobom som nevedela, ako na tom vlastne som. Preto považujem prijímačky nanečisto za skvelú možnosť zistiť, či sa mi v učení darí.

Má to hneď niekoľko výhod. V prvom rade, dostanete „reálny“ test – s otázkami, ktoré ste ešte pravdepodobne nevideli, v časovom intervale, ktorý vás čaká pri testoch naostro. S ľuďmi okolo, ktorých sa treba naučiť „odstrihnúť“ a sústrediť sa len na seba.

Získate vyhodnotenie. Už len počet bodov vám výrazne napovie, ako na tom sú vaše šance, k tomu však získate ďalší bonus. Porovnanie s ostatnými. Samozrejme, výsledok treba brať s nadhľadom. Aj ak dosiahnete dobrý výsledok, v deň D to nemusí stačiť. Ale dokážete si vytvoriť približnú predstavu kde ste, a pracovať na tom, aby ste sa dostali na miesto, kde chcete byť.

4.4/5 - (9 votes)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram