OPZ-ko (Ochrana a podpora zdravia) je taká malá neznáma. Nie je k nemu veľmi čo povedať, často ani nechápeme, prečo ho máme. Hneď od začiatku mi bolo jasné, že predmet ako taký význam má, ale prečo ho máme už v prvom ročníku? Myslím, že viac by nám dal neskôr.
Aj preto som ho vnímala skôr ako povinnú jazdu. Nebol ťažký, ani časovo náročný, ale bol z kategórie nudnejších. A spraviť ho treba.
Prednáška
Je jedenkrát týždenne, poctivo som ich ignorovala. Posledné sú vraj zaujímavé, takže sa asi oplatí prísť. Na niektorých cvičeniach som neúčasť na prednáške cítila pomerne výrazne, inokedy vôbec. Napriek tomu som po niekoľkohodinovom učení dokázala predmet ukončiť už v predtermíne.
Semináre
Sú raz za dva týždne. Predpokladá sa, že vieme učivo z prednášky, ale v rýchlosti sa všetko potrebné väčšinou preberie. Doneste si na každú hodinu kalkulačku a zošit. Je to jediný predmet, na ktorom som si spravila občas poznámku a pri učení sa k nej aj vrátila.
Okrem toho, pripravte sa na čísla. Veľa čísel. Biofyzika zrejme nenastaví našej matematickej (ne)gramotnosti zrkadlo dostatočne. Celý tento predmet stojí na štatistikách, grafoch a tabuľkách, doplnený teóriou, aby nabral tú správnu horkastú príchuť.
Učebnice
Veľký výber teda nie je. Ak chcete, môžete zapátrať po starých skriptách, ale reálne nepotrebujete kupovať ani požičiavať absolútne nič. Vystačíte si s prezentáciami, ktoré vám hodia do ISu. Prípadne ich pre úsporu času môžete vymeniť za vypracované otázky.
Tých je niekoľko, ja som sa učila z prvých, ktoré mi prišli pod ruku. Boli to študentské skriptá, Ochrana a podpora zdravia, aneb ako použiť trojčlenku 100krát a vždy to nazvať inak.
Niekomu môže prekážať, že sú v slovenčine, ja som tento nedostatok krásy prežila – a hlavne, úplne stačili. Prečítala som si ich raz a v kombinácii s dobrou tipovacou taktikou sa mi v ISe rozsvietilo zelené okienko. Doplniť sa dajú ešte otázkami z minuloročných testov, keby ste sa chceli poistiť. Ja som ich neprešla, ale vraj boli otázky podobné, dosť veľa aj rovnakých.
Kolokvium
V prvom rade, vypisujú sa predtermíny. Či sa to oplatí? Za mňa jednoznačne áno, aj keby ste mali polovicu tipovať.
Píše sa test, takže netreba vedieť obkecávať každú maličkosť a nikto vám nekladie záludné otázky. Tie v teste síce nie sú najľahšie, ale ak príprave venujete aspoň jeden večer a občas trochu porozmýšľate, mohli by ste to zvládnuť.
Dôležitou časťou sú výpočty. Môžete naraziť na rôzne typy úloh – vypočítaj; pomenuj, čo je tento výsledok; povedz, čo počítaš a podobne. Navyše, veľkou výhodou je, že tieto úlohy sú z tých, čo sa preberali na seminári. Občas sa len zmení nejaká hodnota.
Celkom rozsiahlou skupinou boli aj historicko-teoretické úlohy. V ktorom roku sa udialo, čo patrí medzi, rozdiel medzi x a y. Možností je veľa. Niektoré odpovede sa dajú logicky odvodiť, pri iných môžete len dúfať..
Hranica úspešnosti je 14/20 bodov. Celkom dosť, ale za nesprávne odpovede sa body neodčítajú. Takže ak si len trochu veríte, predtermín odporúčam. Bola som šťastná, keď som po biofyzike už nemusela naháňať tento „malý“ predmet.