Alchymisti chceli bezcenné kovy premieňať na zlato a hľadali elixír večnej mladosti. Dnešná chémia je však seriózna prírodná veda, v ktorej platia chemické zákony!
Dnešná chémia je seriózna prírodná veda! Vedci svojim neustálym výskumom, ktorý je založený práve na poznaní základných chemických zákonov, zlepšujú vlastnosti existujúcich látok a hľadajú úplne nové.
Takže, aj chémia má svoje zákony! Ktoré to sú? No predsa Chemické zákony!
Základné zákony chémie
Periodický zákon
Vlastnosti prvkov sa periodicky menia v závislosti od ich protónového čísla.
Zákon zachovania hmotnosti
Hmotnosť reaktantov sa rovná hmotnosti produktov. Inak povedané, hmotnosť všetkých látok vstupujúcich do reakcie sa rovná hmotnosti všetkých produktov reakcie.
Zákon zachovania energie
Energia izolovanej sústavy je v priebehu chemickej reakcie konštantná, nemení sa. Energiu nie je možné vytvoriť, ani zničiť.
Zákon stálych zlučovacích pomerov
Hmotnostný pomer prvkov alebo súčastí danej zlúčeniny je vždy rovnaký, nezávisí od spôsobu prípravy zlúčeniny.
Zákon násobných zlučovacích pomerov
Ak tvoria dva prvky viac podvojných zlúčenín, potom hmotnosti jedného prvku, ktorý sa zlučuje s rovnakým množstvom druhého prvku, sú pre tieto zlúčeniny vo vzájomných pomeroch, ktoré sa dajú vyjadriť (približne) celými malými číslami.
Zákon stálych objemových pomerov
Plyny sa zlučujú v jednoduchých objemových pomeroch. Inak povedané, pri stálom tlaku a teplote sú objemy plynov, ktoré vstupujú do reakcie, prípadne aj objemy plynných produktov reakcie, sú vždy v rovnakom pomere, ktorý vieme vyjadriť malými celými číslami.
Avogadrov zákon
V rovnakých objemoch rôznych plynov alebo pár je pri rovnakom tlaku a teplote rovnaký počet molekúl, teda rovnaký počet molekúl akéhokoľvek plynu má pri rovnakej teplote a tlaku vždy rovnaký objem.
Zdroje:
CHRENČÍKOVÁ a spol. 2002. Zmaturuj z chémie. Brno. DIDAKTIS
DVOŘÁČKOVÁ. 2013. Chemie pro každého. Olomouc. Rubico