Príbeh je jednoduchý...

chémia hrou

Som Iva a chémia ma v škole bavila od prvého dňa, spolužiakov nie. Mala som s kamarátom Aďom 13 rokov a rozhodli sme sa postoj spolužiakov k chémii zmeniť.

Stačilo by, aby pochopili základy učiva, nie sa ho len mechanicky nadrvili.

Deti sa najľahšie učia hrou. Bolo rozhodnuté, vymyslíme hru, ktorá zbúra mýty o chémii. Dosková preto, že ľudia sa dnes málo rozprávajú a ešte menej spolu hrajú. Každý je len prilepený k mobilu.

Nápadov bola spústa, nie na všetkých sme sa zhodli. Návrhov hracieho plánu bolo viac ako 70! Na názve ChemPlay sme sa ale zhodli okamžite.

2014 - Ukážme ju iným

AMAVET ChemPlay Festival vedy a techniky Ivana Kravárová víťaz

Hru sme „dokončili“. Ale čo na ňu povedia ľudia? 
Prihlásili sme sa do súťaže Festival vedy a techniky AMAVET 2014. Dopadlo to super.

Získali sme Cenu Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a AMAVET nás ocenil postupom na celosvetový festival vedeckých prác mládeže MILSET ESI 2015 (19.-25.7.2015) do Bruselu, kde sme v lete 2015 videli práce rovesníkov zo 60 krajín sveta.
Mali sme obrovskú radosť. Zároveň sme zistili, čo ešte sa na hre dá vylepšiť. Ďalšie mesiace sme mali čo robiť…

2015 - Testovanie v školách

hra ChemPlay chémia základná stredná škola testovanie Ivana Kravárová

Koncom 1/2015 sme oslovili nášho chemikára, či hru môžeme vyskúšať na vyučovaní. Zareagoval super a dal nám priestor. Nasledovali testovania aj na iných školách… Chcem poďakovať všetkým učiteľom a riaditeľom škôl, ktorí nás na svoje hodiny pustili. Predsa len, boli sme veľkou neznámou a ešte aj deti.

Čo sme zistili? 

Decká na hodinách ožili, pýtali sa, premýšľali a tvorili. Nevnímali, že sú hromadne skúšaní a zároveň sa učia. Radili si, aj konzultovali s učiteľmi. Tento scenár sa opakoval všade. Získali sme pocit, že náš zámer vyšiel.

2015 - Čo na hru povedia v Česku?

Mali sme funkčný, slovenskými deťmi a učiteľmi testovaný a pripomienkovaný prototyp. Hru sme úspešne prezentovali na rôznych odborných konferenciách. Začali sme premýšľať, aké názory by prišli z Čiech.

Objavili sme akciu BRAVO VĚDĚ v Pardubiciach, kde má chémia silnú tradíciu. Vyhrali sme kategóriu „posterová prezentace“. Reakcie zástupcov Pardubickej univerzity a Odboru školstva Magistrátu Pardubíc na ChemPlay boli nadšené, povzbudilo nás to.

hra ChemPlay Pardubice súťaž Bravo věde 2015 Ivana Kravárová víťaz

2015 - Máme produkt a čo ďalej?

Pomohla náhoda. Dávid Richter z AMAVET-u nám venoval vstupenky na akciu TEDx Youth, kde sme sa zoznámili aj s Vladom Vaculíkom. Dovtedy sme netušili, že existuje nejaký Connect a na čo je dobrý. „Vaco“ nám tam dal veľa rád a ukázal nové možnosti. Začali sme sa vážne zamýšľať nad tým, ako z prototypu urobiť produkt, ktorý by mohli učitelia na vyučovaní bežne používať.

2015 - Social Impact Award Slovakia

logo Social Impact Award Slovakia hra ChemPlay Ivana Kravárová

Prihlášku do Impact Academy sme stihli na poslednú chvíľu a… 
Vybrali nás! 

logo Rozbehni sa rozbiehač Juraj Kováč hra ChemPlay Ivana Kravárová

Nasledovali 2 mesiace práce pod vedením Juraja Kováča – „rozbiehača“ nádejných projektov. Na jeho impulz sme sa prihlásili do súťaže SIA Slovakia 2015. Posun, ktorý sme pri ňom urobili nás posmelil a prihlásili sme sa paralelne so SIA Slovakia 2015 aj do prestížneho českého Nápadu roku 2015. Jednoducho sme to skúsili.

V Bratislave sme v SIA postúpili do finále a zároveň prišla správa z Prahy – postúpili sme do TOP 30! To bolo čosi! Finálový večer SIA Slovakia 2015 bol úžasný. Ako bonus vtedy prišla správa aj z Prahy, postúpili sme do finále! Finále SIA sme si užívali! Uvoľnení, nadšení a bez stresu. Možno aj preto sme si v ten večer odnášali víťaznú cenu.
Super pocity! Ale na druhý deň nás čakala v škole písomka. Áno, pomedzi to všetko sme chodili aj do školy… nebudem klamať, bolo to náročné.

chemPlay SIA SK

2015 - Nápad roku 2015 v Prahe

Vodafon Nápad roku 2015 víťaz hra ChemPlay Ivana Kravárová

Vráťme sa späť. Prihlášku do Nápadu roku CZ 2015 sme podali a čakali. Porota vyberala zo 152 projektov TOP 30. Už postup bol úspech! Ale… pribudli nové povinnosti a termíny. Popri škole sme to zvládali s odretými ušami. Ako kľúčové sa ukázali skúsenosti z Impact Academy.

Prišiel termín TOP 30. V Prahe bola konkurencia obrovská! Po pár dňoch prišiel e-mail: „S radosťou Vám oznamujeme… Postúpili ste do finále… zašlite…“. Bolo to… SUPER!!! a ďalšie 2 cesty do Prahy, na Mentoring day a finále. Tu nás podržal AMAVET a OZ SOVA. Bez nich by sme to finančne nezvládli.

ChemPlay-Nápad roku-CZ

Mentoring day zahájil Lukáš Hrdlička rozdrvením našej PP prezentácie „na prášok“. Vysvetlil nám, ako urobiť Prezentáciu. Bol skvelý!
Poobedie prinieslo mentoringy s množstvom nápadov a odporúčaní. Domov sme sa doslova ťahali, ale s plným blokom poznámok. Ostával týždeň na prípravu na finále – natočiť video, prekopať prezentáciu, dopísať v škole zmeškané písomky…

Finále? Opäť sme o 6.10 h. nasadli na rýchlik. Čakali nás dva súťažné dni v priestoroch NOD5

Pred silnou porotou sme urobili maximum, čo sme dokázali. Bolo super stretnúť vo finále aj ďalšie dva slovenské tímy.
Na vyhlasovanie víťazov sme sa znovu navliekli do našich, na kolene vyrobených, ChemPlay tričiek a napätí čakali. Celkové 5.miesto zo 152 projektov a Cena za najlepší študentský projekt! Nad očakávanie! Večer sa nám ťažko zaspávalo 🙂 

Ráno sme vo vlaku riešili, kedy si v škole dopíšeme písomku – z chémie.

Ivana Kravárová ChemPlay súťaž Nápad roku 2015 Praha vyhlasovanie víťaz

2015 - smer Európa (alebo SIA pokračuje)

Ako víťazi SIA SK 2015 sme získali 3-mesačný inkubačný program, v ktorom nám bol Juraj Kováč znova oporou a v 07/2015 sme sa zúčastnili na celoeurópskom stretnutí národných víťazných projektov SIA 2015, kde sme spoznali veľa nových a zaujímavých ľudí.

2015 - Crowdfunding cez StartLab

ChemPlay hra crowdfundingová kampaň logo startlab

Koncom leta 2015 sme rozbehli v StartLab prípravu crowdfundingovej kampane. Potrebovali sme financie na výrobu. Kampaň sme nastavili na 50 dní a super bolo, že ju matchingom podporila Nadácia SPP. Bola to pre nás veľká škola a cieľovú sumu sme dokonca prekročili. Opäť v tom mal prsty aj „rozbiehač“ Juraj Kováč.

Všetci nás odhovárali, ale rozhodli sme sa crowdfundingovú kampaň využiť na „živú“ prezentáciu hry. Čakalo nás „turné“ 2015:
Bratislava – Noc výskumníkov
Bratislava – Veda netradične 2015 v stánku OZ Vedecká hračka
Zvolen 2015 – Deň hrania, 
Košice 2015 – Hravenisko. 
Bolo to správne rozhodnutie. Ľudia ochotne podporili vec, ktorú mohli vidieť a vyskúšať si spolu s deťmi.

ChemPlay Ivana Kravárová Veda netradične 2015 Bratislava v stánku OZ Vedecká hračka Beata Pôbišová

2015 - na vyučovaní v Čechách

ChemPlay Ivana Kravárová testovanie hry Jíří Nešetřil Chci učit

V októbri 2015 sme mali možnosť vyskúšať hru na vyučovaní chémie v českej ZŠ na Pražskej ulici v Znojme. Decká boli super a pani učiteľka nadšená, že sa deti nechceli od hry odtrhnúť ani cez prestávku a že učivo si lepší žiaci utvrdili a slabší konečne pochopili.
Všetko dopadlo výborne. Dvojhodinovku s nami odučil aj Ing. Jiří Nešetřil.

2015 - HUB inkubátor v Bratislave

Ešte v 9/2015 sme si podali prihlášku do Impact Inkubátora HUB. Porota vyberala zo 174 nápadov. Prešli sme sitom a s ďalšími 22 projektami sme chodili do „večernej HUB školy“. Podnikateľský plán, paragrafy, účtovníctvo… a super mentori. V 12/2015 sme „robili skúšky“ a podarilo sa. 
Tešili sme sa z krásneho celkového 2.miesta a nových priateľov. 

ChemPlay Ivana Kravárová víťaz súťaže Impact Inkubátor HUB 2015

2015 - výroba

Ivana Kravárová hra ChemPlay vyrobene hry crowdfunding StartLab

HUBÁCI nám veľmi pomohli, keď nás spojili s najštedreším sponzorom. Ten zaplátal poslednú dieru vo financiách a hra išla konečne do tlače! Čakali sme na voňavé krabice. V reálnom živote veci „fungujú“ akosi inak. Termín sa z rôznych dôvodov odsúval a odsúval… Komplikovalo sa snáď všetko, čo sa mohlo. 

Deň „D“ nakoniec prišiel a hry dorazili do Bratislavy.

2016 - krst a distribúcia

Na krst sme sa pripravovali a veľmi tešili… až to prišlo. V apríli nám hru na pôde našej školy pokrstili herci Alenka Ďuránová osobne a Juraj Kemka cez kameru. Moderovala ho Hanka Skljarszka. Hlavní aktéri nám ochotne pomáhali už s crowdfundingovou kampaňou.
Krstu sa zúčastnili aj zástupcovia všetkých hlavných donorov, akademickej aj vedeckej obce a médií. 
Podporiť nás prišli aj rodičia a kamaráti.

V Prahe dvojjazyčnú hru pokrstil v máji Ing. Nešetřil. Práve on mám v súťaži Nápad roka 2015 odovzdával ocenenie a vyjadril nám svoju podporu.

hra ChemPlay krst Gymnázium Jura Hronca Bratislava 2015 Ivana Kravárová herečka Alena Ďuránová
hra ChemPlay krst Praha 2015 Ivana Kravárová

2017 - Nadácia Pontis ako dôležitý partner

hra ChemPlay Generacia 3.0 víťaz 1. ročníka 2017 Ivana Kravárová prezentuje

sa stala dôležitou súčasťou projektu. Po tom, čo sme sa stali víťazom 1. ročníka súťaže Generácia 3.0 a v roku 2018 sme mali možnosť, spolu s ďalšími ocenenými prejsť inkubátorom Pontisu.

Vďaka Pontisu sme sa ocitli aj na EduMape, čo nás spojilo s množstvom ľudí, ktorí sa vo vzdelávaní snažia čosi zmeniť k lepšiemu. 

Čas beží

…začali sme ako 13-roční, dnes študujeme na univerzitách. Vďaka super ľuďom v našej blízkosti projekt rastie ďalej a hra sa dostáva do nových kútov Slovenska a Čiech.

Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa v školstve snažia čosi zmeniť k lepšiemu.

5/5 - (2 votes)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Categories: hra ChemPlay

Instagram