Biológiu som celkom zanedbávala, hlavne v druhom semestri popri anatómii. Nie je to ťažký predmet, za týždeň sa s prehľadom dá všetko zopakovať a doučiť. Ale testy niekedy poriadne preveria okrem vedomostí aj tipovacie schopnosti.

Prednáška, seminár, cvičenie - v čom je rozdiel?

Predášky

Sú pre všetkých a dobrovoľné. Zistite, či vám niečo dávajú a podľa toho buď choďte, alebo nie. V zimnom semestri som občas išla, občas nie, v letnom som ich už úplne vypustila. Tie, na ktorých som bola, sa mi neskôr učili citeľne ľahšie, ale keby som si mala biolu zopakovať, svoju dochádzku by som nezmenila.

Semináre

Máme iba v zimnom semestri a patria medzi povinné predmety. Napriek tomu si nepamätám hodinu, na ktorej by sa dochádzka kontrolovala. Až keď nás začalo byť podozrivo málo, začali to vyučujúci vnímať.

Z biológie som si práve semináre obľúbila najviac. Je to hodina, kde sa vyžadujú základné vedomosti, ale aj logické myslenie. Boli robené hravo, kvízovou formou, vo dvojiciach. Dokonca aj odpovede boli anonymné, takže vaše mozgové pochody nikto nevysmeje.

Cvičenia

Sú tiež povinné a väčšinu času kopírujú témy prednášok a dopĺňajú alebo precvičujú dané učivo. Až na niekoľko hodín ste vždy spojené dva krúžky.

V zimnom semestri sú cviká teoretické, stretnete sa s rôznymi formami úloh od teórie, jej zapracovania do praxe, cez počítanie a pod. Na každej hodine je vašou úlohou vypracovať protokol, ktorý na konci dáte skontrolovať vyučujúcemu.

Letný semester je z väčšej časti zameraný prakticky, značnú časť hodín strávite v labáku. Navyše po polovici semestra je cvičenie už len každých 14 dní, čo je pozitívna správa vzhľadom na anatómiu, ktorá sa približuje svetelnou rýchlosťou.

Počas roku sa píšu 4 priebežné testy, každý obsahuje učivo z polovice semestra. Majú 20 úloh, vždy vyberáte jednu správnu odpoveď. Otázky sú z prednášok aj cvičení. Na úspešné splnenie treba 12 bodov.

Za nesprávne odpovede sa nič neodpočítava, takže som si často pomáhala tipovaním. Veľmi záleží na kombinácii otázok, niekedy sa nepodarí test napísať na prvý pokus. Každý sa však dá opakovať, ak nevyjde ani to, čaká vás zápočet. Ten je už vraj o niečom inom, takže sa mu treba radšej vyhnúť (iné zdroje zase hovoria, že je ľahší, ale minimálne čas a nervy vás to stáť bude). Výsledky sme v ISe mali vždy rýchlo, do pár hodín.

Učebnice

Alberts medicína brno biológia
https://knihy.abz.cz/imgs/products/img_284952_main.jpg

Oficiálne je odporučenou literatúrou Alberts. Ak ho chcete mať, požičajte si ho v knižnici, hlavne ho nekupujte. Pravdepodobne bude celý rok ležať na rovnakom mieste. Nepoznám nikoho, kto by sa z neho učil.

Oveľa lepšou možnosťou sú prezentácie, alebo študentské skriptá. Prezentácie z prednášok, seminárov aj cvičení vám vyučujúci budú priebežne nahrávať do ISu, takže nie je problém sa k nim dostať.

Skriptá sú študentkou spracované prezentácie do piatich pdf súborov: Biologie I (1.-6.), Biologie I (7.-12.), Biologie II (13.-17.), Biologie II (18.-25.) a Zbytek bioly zkouška. Všetky by sa mali dať nájsť na internete.

Ich nevýhodou je niekedy menej obrázkov, občas som mala tiež problém s pochopením. Ale všetky nejasnosti sa dajú nájsť inde, takže u mňa sa veľmi rýchlo stali jednoznačným favoritom. Hlavná pre mňa bola úspora času.

Skúška z mikroskopie

V zimnom semestri vás okrem priebežných testov čaká aj skúška z mikroskopie. Je na ňu vyhradených 10 minút, nemalo by ísť o nič náročné, ale niektoré vzorky sa môžu zmeniť na nočnú moru. 

Dostanete na výber pár možností, ktoré môžete mikroskopovať. Svoj výber nemôžete meniť! Odporúčam vybrať si to, čo vám na cvičeniach išlo najlepšie (všetko to na hodinách prejdete) a možno myslieť trošku takticky. 

Ja som si napríklad vybrala ster z bukálnej sliznice. Ten sme mohli robiť buď bez, alebo s farbivom. Najprv som to skúšala bez farbiva, keďže to zaberie menej času a nemusím sa báť, že vytvorím bublinky. Keďže som však dlho nič nevedela nájsť, pridala som farbivo. A vualá, skúška bola o chvíľu hotová.

Skúška

K príprave sa veľmi rozpisovať nebudem. Po celom roku a priebežných testoch už každý vie odhadnúť, čo potrebuje.

Ja som si vyhradila týždeň, aby som všetko stihla v príjemnom pomalom tempe, ale určite sa to dá stihnúť aj rýchlejšie.

Skúška samotná bola veľká sranda. Biológia ako jediná má len písomnú časť. Pre niekoho nevýhoda, ja som bola šťastná ako blcha. Až kým som si pred ten test nesadla. Pochopila som, prečo počas roku toľko precvičovali naše tipérske schopnosti.

V teste sú úlohy s jednou správnou odpoveďou, so žiadnou až všetkými možnosťami a dopisovacie úlohy. Tie boli najľahšie, išlo iba o doplnenie čísla, väčšinou nejaká percentuálna pravdepodobnosť z genetiky. 

Čo sa zmenilo oproti priebežným testom, je to, že za nesprávne odpovede sa odpočítavajú body. A aby to vyšperkovali, občas som nevedela, čo sa pýtajú, občas čo znamená odpoveď. Pri iných úlohách som hneď vedela odpoveď, no nebola v možnostiach, takže som musela vybrať inú. O kus ďalej na mňa číhala otázka, pri ktorej som rozmýšľala, kedy sme vôbec takú tému preberali.

Na konci som si výsledok netrúfala ani tipnúť. Len som dúfala, že to vyjde. A vyšlo. Táto zelená bola najkrajšia časť skúškového – hlásila, že mám prázdniny.

5/5 - (1 vote)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram