Moje najdlhšie prázdniny sa pomaly blížia ku koncu a spoza dverí vykúka nový školský rok. Tri mesiace prázdnin znie nádherne, no ako ten čas vyplniť? Leňošiť s knihou na gauči, učiť sa, spoznávať nové krajiny? S tým sa treba popasovať ešte pred ich začiatkom.

Rada využívam každý voľný deň a letné prázdniny sú na objavovanie ako stvorené. Ak vás to tiahne skôr k dvoj-trojmesačnému sedeniu na gauči, možno odídete sklamaný, že v mojom zozname nie je odporúčanie ani na jednu knižku (no neskôr určite pripravím aj niečo podľa vášho gusta). Ale dúfam, že aj vy budete v čítaní pokračovať – možno nájdete niečo, čo vás osloví a vytiahnete päty z domu.

Samozrejme, vyvaľovanie sa je neodmysliteľnou súčasťou prázdnin, ale nezaškodí trošku prevetrať aj mozgové závity, aby za ten čas nezhrdzaveli. Takže tram ta da dáááá, pohodlne sa usaďte, prichádzajú tipy pre (ne)lenivcov!

Letná akadémia Discover

Skvelý týždeň plný zážitkov, priateľstiev, objavovania a spoznávania. Zúčastnila som sa dvakrát a v oboch prípadoch to bol neskutočný zážitok.

Výhodou je, že prihlásiť sa môžu aj čerství maturanti. Je to teda jedna z posledných možností užiť si tábor ako účastník. A nie hocijaký tábor. Vyberieš si dva kurzy, na ktoré budeš chodiť každý deň – ponuka je naozaj pestrá (vrátane medicíny) a lektormi sú študenti univerzít z celého sveta. Poobedný program je vyplnený zaujímavými workshopmi, športovými hrami diskusiami v tímoch.

Bol to vždy neopakovateľný zážitok, preto som Discoveru venovala samostatný článok, určite ho nevynechaj! 🙂

Jazykový pobyt v zahraničí

Neoceniteľná skúsenosť. Nielen, že ste (takmer) neustále vystavený cudziemu jazyku, spoznáte množstvo ľudí z najrôznejších kútov Európy aj sveta. Naučíte sa fungovať viac samostatne, riešiť problémy tu a teraz. Zlepšíte sa v komunikácii a čo je hlavné, začnete si viac veriť.

Zatiaľ som mala príležitosť vycestovať na jazykový pobyt dvakrát – najprv som sa vybrala do Toronta, potom do mestečka Bray, niekoľko kilometrov od Dublinu. Destinácie úplne odlišné, no v tom je čaro cestovania. Sú miesta, na ktoré sa vraciam často, no smerom do zahraničia som skôr zástancom stratégie „vždy iné miesto.“ Mám tak možnosť spoznať viac kultúr, ľudí, miest, pamiatok, zažiť rôzne výlety a vidieť odlišné krajiny. Vidieť stále väčší kus planéty.

Erasmus krátkodobé pobyty

Výrazne lacnejším variantom oproti zahraničným jazykovým školám je možnosť cestovať do zahraničia cez program Erasmus+. Preplatí väčšinu vašich nákladov a uvidíte rôzne krajiny v rámci krátkodobých pobytov.

Osobnú skúsenosť s touto formou cestovania zatiaľ nemám. Ak vy áno, určite mi dajte vedieť!

Online kurzy

Na internete sa dá nájsť množstvo stránok so vzdelávacími videami a kurzami. Môžete sa hlbšie ponoriť do trojkombinácie predmetov potrebných na prijímačky, učiť sa cudzí jazyk, alebo úplne odbočiť a pátrať po niečom inom, čo vás osloví.

V lete máme vždy chvíle, počas ktorých len nezmyselne scrolujeme sociálne siete, tak ten čas skúste využiť produktívnejšie. Ideálne je nájsť niečo, čo vás baví a zároveň o niečo obohatí – nie je dôležité, či to je fyzika, alebo grafika. Nikdy neviete, čo sa vám kedy môže zísť a každú jednu vedomosť a skúsenosť raz zúročíte.

Tu je niekoľko tipov na zaujímavé stránky, no stačí do googlu zadať „online courses“ a môžete sa prehrabávať stovkami možností:

Letná škola pred medicínou

Asi sa nájde viacero organizácií, ktoré organizujú takéto „tábory,“ ja som zaregistrovala zatiaľ MUDRstart.

Neviem, čo od akcie tohto typu čakať a čo si od toho sľubovať. Teóriu sa za vás nikto nenaučí, sami si musíte sadnúť k učebniciam. Ale možno získate kvalitné materiály, rady a tipy.

Ja sa to už nedozviem, takže prvý krok musíte spraviť vy. Budem rada, ak sa so svojou skúsenosťou podelíte a napíšete mi.

https://www.mudrstart.cz/kurzy/letni-skola

Dobrovoľníctvo

Opäť oblasť, kde môžete nájsť zaujímavé ponuky. Ja som sa dala napríklad na animátorstvo a vedenie detských vedeckých táborov v AMAVET-e, popularizáciu vedy a techniky a organizáciu akcií s medicínskou tematikou (to sa už prekrýva so školským rokom, no leto je ideálny čas na vymýšľanie nových nápadov).

dobrovoľníctvo medicína leto prázdniny

Skúste sa zamyslieť, čo by vás bavilo, čo by ste chceli vyskúšať, v čom chcete získať skúsenosti. A hľadajte. Ak nenájdete konkrétnu ponuku, píšte do organizácií, ktorých činnosť vás zaujíma. Dobrovoľníci majú väčšinou dvere otvorené, tak to využite.

Okrem toho má dobrovoľníctvo v rukáve neodolateľné lákadlo – môže vás zaviať do zahraničia (aj na niekoľko mesiacov) s takmer nulovými výdavkami. Navyše, vašu snahu a vytrvalosť môže oceniť aj budúci zamestnávateľ.

Prázdninová škola Lipnica

Ak hľadáte nepredvídateľný zážitok, určite zablúďte na ich stránku. Počas leta organizujú rôzne kurzy pre všetky vekové kategórie. A že vám o kurze takmer nič popis nepovie? Presne v tom je to čaro!

Počas leta po treťom ročníku som sa zúčastnila kurzu WifiCS restart, ktorý organizovali spolu so slovenskou neziskovkou Plusko (tiež sa oplatí sledovať). Bol to zážitok, ktorý sa mi vryl hlboko do najtajnejších zákutí mozgu a nikdy ho odtiaľ nikto nedostane. No nechcem prezrádzať nič konkrétne, inak by ste prišli o tie najkrajšie momenty. Takže len v krátkosti – je to slovami neopísateľný zážitok, ktorý by mal zažiť každý jeden z vás.

https://www.psl.cz/

http://www.plusko.net/

Športom k trvalej invalidite

Vyhoďte batoh na chrbát a vyrazte na turistiku. Je úplne jedno, či pôjdete do Tatier, alebo zvolíte vzdialenejšiu destináciu. Vyhraďte si na prírodu niekoľko dní, možno aj týždňov. Môžete si dopredu rezervovať ubytovanie a naplánovať každý detail, alebo zvoliť improvizované riešenia. Tak či onak, uvidíte krásne zákutia a objavíte čarovné, turistami nepreplnené miesta.

Turistikou však vaše možnosti nekončia – máte čas na čokoľvek, tak skúšajte čo najviac. Pridajte sa k niekomu a vyrazte na splav, bicykel, alebo len prechádzku po lese. Každá jedna činnosť vás môže osloviť a počas školských stresových období už budete vedieť, ako vypustiť paru.

letné prázdniny šport

Rozbehni biznis, začni písať blog, skúšaj a rob čo ťa baví

Nechcem znieť ako komerčný motivátor, ale ak ste chceli niečo urobiť a odkladali ste to stále na neskôr, teraz je ten najlepší čas začať. Veď kedy najbližšie budete mať toľko voľného času? Nevieš ako? Skús to s Rozbiehačom Jurajom, ktorý pomohol s rozbehom aj mne. 

Zarob si na horšie časy

Jedna z naozaj využívaných letných možností je brigáda. Na jednu stranu je škoda celé voľno stráviť prácou, na druhú stranu môžete získať nové zručnosti. Vyberajte ale brigády s rozumom. Ak nutne nepotrebujete peniaze, hľadajte prácu zdarma, kde sa ale naučíte niečo nové a nebudete celý deň prevážať potraviny po pultoch. Vašim zárobkom budú cenné skúsenosti z praxe.

Alebo pretrieďte svoje staré veci a to, čo nepoužívate, predajte. Niekomu budú ešte dobre slúžiť a vy ušetríte pár dní brigádovania, ktoré môžete stráviť podľa vašich predstáv.

Ohodnoť článok
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram