Maria Curie Sklodowska (1867-1934), skromná, nenápadná, pracovitá a hlavne vytrvalá a rebelujúca žena sa stala vedeckou legendou.

Narodila sa vo Varšave (Poľsko) roku 1867 v rodine stredoškolského profesora. Študovala vo Francúzsku, na slávnej univerzite Sorbonne. V roku 1895 sa vydala za fyzika Pierra Curieho a ich život sa stal symbolom vedeckej spolupráce.

Maria zistila, že okrem uránu podobné žiarenie vydávajú aj zlúčeniny tória a ako prvá pomenovala toto žiarenie rádioaktivitou.

V roku 1898 objavila s manželom nový prvok, tristokrát rádioaktívnejší ako urán. Pomenovala ho podľa svojho rodného Poľska polónium (Po). V tom istom roku objavili ďalší prvok, rádium (Ra), pomenované podľa latinského slova radius – lúč.

S manželom ďalej študovali účinky žiarenia na živé organizmy. Položili tak základy liečby nádorových ochorení. V roku 1903 spoločne získali Nobelovu cenu za fyziku, konkrétne za skúmanie radiačných javov.

Maria Curie získala v roku 1911, v histórii ako jediná žena, aj druhú Nobelovu cenu. Tentoraz za chémiu – za objav prvkov polónia a rádia.

Marie Curie Sklodowska sa stala prvou ženou, ktorá na parížskej škole Sorbonne získala profesúru. Zomrela ako 67 ročná, v roku 1934, na následky nadmerného ožiarenia, čo bol dôsledok jej výskumov.

Zaujímavosťou je, že Maria Curie a jej manžel Pierre netušili, že radiácia môže byť zdraviu škodlivá. Pierre nosil vzorku rádia vo vrecku svojho saka a rád ju ukazoval priateľom. Tvrdil, že rádium má miliónkrát silnejšiu rádioaktivitu ako urán. Marie mala zasa rada trochu rádiovej soli priamo pri posteli, pretože v tme svietila. Zápisky s ich výskumom, ktoré sa po nich zachovali, ešte stále vyžarujú výraznú rádioaktivitu.

Ak chce dnes niekto v Bibliothèque Nationale nazrieť do ich troch čiernych zošitov, v ktorých sú zaznamenané výsledky a zistenia ich výskumov z decembra 1897-1900, musí podpísať prehlásenie, že tak robí na vlastnú zodpovednosť. Práve kvôli rádioaktívnemu žiareniu.

Ľudia to budú musieť robiť ešte veľmi dlho, lebo trvá 1 620 rokov, kým sa aktivita rádia zníži na polovicu.

Ak ťa bavia komixy a chceš o madam Curie vedieť ešte viac, určite siahni po tejto super knihe, alebo sa ponor do životopisného príbehu.

Zdroje:
HAŠKOVEC, MŰLLER. 2006. Galéria géniov. Bratislava. PRÍRODA
HAVRILA. 2004. Ľudia, ktorí zmenili svet. Praha. OTTOVO NAKLADATELSTVÍ
Richard Gunderman. 2021. Marie Curie. Universum
Marie a Pierre Curie a objav polónia a rádia. NobelPrize.org. Nobelova cena Outreach AB 2023. Pon. 30. januára 2023. <https://www.nobelprize.org/prizes/themes/marie-and-pierre-curie-and-the-discovery-of-polonium-and-radium>

5/5 - (1 vote)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram