Časť III. - fyzika
Prijímačkovú sériu článkov ukončím najväčším strašiakom. Aspoň pre väčšinu záujemcov o medicínu. Našej krásnej, obľúbenej a nenávidenej fyzike.
Na strednej som na ňu nadávala. Bola ťažká, aspoň som si to myslela. Bol to prvý predmet, z ktorého som dostala päťku. A nie len jednu, hneď niekoľko. Predmet, kde mi trojka z odpovede vylepšila známku (ako sa neskôr ukázalo, len dočasne, na vysvedčení mi známku zhoršila).
Predmet, na ktorý som sa snáď nikdy netešila, vždy som dúfala, že na rozvrhu sa ukáže „hodina odpadáva.“ Nestalo sa. Nikdy. Ani jeden jediný raz. Za celé štyri roky na gymnáziu! Na hodinách nás dusila prísna (ale férová) učiteľka, ktorá nikdy, ale doslova NIKDY nezmeškala hodinu. Prichádzala ešte cez prestávku, odchádzala až po zvonení. Chcela od nás teóriu aj príklady. Odvodzovanie, pochopenie, poctivú prípravu. Všetko. Na prijímačkách som jej za to bola neskutočne vďačná. Ale na prvý ročník medicíny mi ani to nestačilo, na biofyziku som proste bola krátka.
Z fyziky som nematurovala. Našťastie som si aspoň dala seminár, takže som z nej úplne nevypadla. Prešli sme na ňom všetky modelové otázky z Brna, vždy sme najprv zopakovali teóriu, následne sami počítali a potom kontrolovali. Nejasné príklady putovali okamžite na tabuľu. Doteraz si myslím, že nebyť týchto hodín, na medinu sa nedostanem.
Príprava
Oplatí sa nepodceniť ju. Hlavne ak sa hlásite aj na slovenské školy, kde nie je súčasťou prijímačiek. V Česku je! A je to často predmet, ktorý rozhodne o víťazovi. Biológiu väčšinou zvládnu všetci. Chémiu už nie, ale kto to myslí vážne, dá si na nej záležať. Fyzika? To je nočná mora skoro každého (budúceho) medika. Takže každý bod, ktorý na nej získaš, môže byť rozhodujúci. Samozrejme, ak neodflákneš ani ostatné predmety. Sama fyzika nezachráni nikoho.
Ako som už spomínala, modelovkám som sa v škole priebežne venovala počas celého maturitného ročníka. Za ten seminár som vďačná, inak by som ich nestihla prejsť, o teórii už ani nehovorím.
Asi najlepší spôsob učenia (pre mňa) bolo „prechádzanie vo vrstvách.“
Ako prvé som si prešla teóriu k nejakému celku. Naučila sa vzorce, občas prepočítala príklad.
Keď som si myslela, že to viem, vrhla som sa na modelovky. Postupne som počítala príklady a kontrolovala. Čo som nevedela alebo mala zle, sme prešli na hodine a učiteľka mi to vysvetlila.
Najťažšie otázky som si označila bodkou. Posledný týždeň som sa vrátila práve k nim. Ak som ich vedela, posunula som sa ďalej, ak nie, opäť som si oprášila teóriu. Preopakovala som konštanty, vzorce, a celkovo veci, ktoré sa uložia skôr do krátkodobej pamäte.
A dúfala, že to bude stačiť.
Fyzika si u mňa vyžiadala jednoznačne najviac času. Ale výsledok stál za to, keď som získala cca rovnaký počet bodov, ako z ostatných predmetov. Hlavné je nepodceniť ju a venovať sa jej.
Z čoho som sa učila
Rovnako ako pri chémií, gro informácií som čerpala zo svojich školských poznámok. Fyzikárku sme mali naozaj poctivú, preberala látku nad rámec školských osnov. Všetku teóriu a spočítané príklady za celý gympel som usporiadala do jedného zakladača, pridala materiály z iných zdrojov a moja top „učebnica“ bola na svete. Štvorročná systematickosť možno zachránila môj medicínsky sen.
Keď som niečo potrebovala doplniť, resp. lepšie pochopiť, tento Přehled středoškolské fyziky bol prvou knihou, po ktorej som siahla.
Myslím, že až na jedinú výnimku mi vždy pomohla a ujasnila som si, čo bolo treba. Bola pre mňa napísaná zrozumiteľne a jednoducho, bez väčších omáčok. Oproti iným knihám nebola možno tak podrobná, ale vystačila som si s ňou úplne v pohode.
Fyzika v kocke, alebo Zmaturuj
Tesne pred prijímačkami sa mi na opakovanie osvedčila Fyzika v kocke. Prípadne môžete zvoliť nejaké Zmaturuj, proste útlejšiu knihu, stručnú, vyslovene na prechádzanie pojmov. Keď som našla niečo, čo mi z hlavy vypadlo, väčšinou som sa vrátila k predchádzajúcej knihe.
Ktoré učebnice vynechať
Posledný mesiac som sa z nej skúšala učiť. Asi sa ju oplatí kúpiť, ak idete aj do Olomouca, kde je niečo ako povinná literatúra. Páčilo sa mi, že je farebná. Keď už fyzika je „škaredá“, aspoň kniha môže byť krajšia, nie? Ale vnútri je to obdoba Zmaturuj. Niektoré témy boli spracované pekne, inde som sa nevedela vysomáriť. Každopádne, nedostala som sa ani za polovicu.
Do tretice zaraďujem knihu z tejto série sem. Nie že by bola vyslovene zlá. Ale nepotrebovala som ju. Viackrát som ju otvorila, ale nenašla som v nej viac, ako v tých dvoch knihách, čo som používala. A čisto z tejto knihy by som sa asi tiež neodvážila učiť, tak podrobná mi neprišla.
Zmenila by som jedinú vec
Zmenila by som jedinú vec. Z fyziky by som maturovala!
Zrejme teraz neveriacky pozeráte. Ale áno, maturitu z biológie by som vymenila za fyziku. Prečo?
Z čisto racionálnych dôvodov:
– potrebujeme z nej na prijímačky vedieť všetko. Doslova. Rovnako aj na maturitu. Nie ako na biológii, kde sa na maturitu treba zbytočne podrobne šprtať rastliny a živočíchy
– nemám ju rada a nejde mi, takže sa k nej sama len ťažko dokopem. Ale ak ma čaká maturita? Proste musím, aj keby tanky padali
– počítanie príkladov vyžaduje prax. A sme opäť pri predchádzajúcom bode. Išli by ste si sami len tak z nudy spočítať nejaký ten príkladík z fyziky? Asi ťažko. Ale keď je v hre maturita…
– nevypadnete z toho. Ak sa musíte pripravovať na každý týždeň, zapamätáte si viac. Ruku na srdce – ak fyziku v poslednom roku nemáte, budete sa na prijímačky pripravovať naozaj dlhodobo? Ja určite nie, veď vždy je toľko inej roboty…
– s odstupom času sem musím zaradiť aj masochizmus. Ak chcete mať na výške dlhé prázdniny, budete sa musieť spoliehať na všetkých bohov na zemi, vo vzduchu, aj pod vodou, pretože sa prihlásite na samovražedne skoré termíny. Tak prečo sa nezačať cvičiť už teraz? Naučte sa pracovať so stresom, neskôr budete radi
Bodka na záver
Prijímačková séria (prijímačkový triptych?) je na konci, vaše učenie ešte len začína (alebo pokračuje?). Ak ste ešte nečítali články o biológii a chémii, pusťte sa do nich, aby ste sa pripravili najlepšie, ako viete 🙂
Dúfam, že sa vám podarí prebojovať na vysnívanú fakultu a budem rada, ak niekoho z vás uvidím kráčať chodbami brnenského kampusu.
Držím Vám palce! Ak máte otázky, napíšte, rada odpoviem 🙂