Časť I. - biológia
Najľahší predmet? Ten, čo medikov najviac baví? Ktorý značne prispeje k rozhodnutiu, ktorú školu zvoliť? U mňa nie. Ľudské telo ma bavilo, fascinovalo, ale okrem toho ma biológia vôbec neoslovila.
Veľa medikov považuje z trojkombinácie bio – che – fyz práve biológiu za najľahšiu, resp. najľahšie naučiteľnú. Svojím spôsobom to aj je pravda. Netreba sa trápiť vzorcami a počítaním ako vo fyzike a netreba chápať súvislosti ako v chémii. Proste sa stačí učivo nabifliť. “Typicky medicky.” Po pár semestroch ale môžem povedať, že to nie je pravda.
Ako vyzerala moja príprava
Venovala som sa hlavne fyzike, biolu a chémiu som dlho odkladala. Chémiu preto, že som si v nej verila, biológiu preto, že ma nelákala. Keď som sa k nej konečne dokopala, rozhodla som sa začať ľudským telom. Veď z neho bude na prijímačkách najviac otázok a je to časť, ktorá ma vyslovene zaujíma. Rastliny a živočíchy som prešla ako úplne posledné, len som ich preletela večer pred testom. Najzákladnejšie veci som si pamätala z maturity, viac sa mi učiť nechcelo.
Biológia bola najťažšia
A výsledok? Biológia bola pre mňa najťažšou časťou prijímačiek. Áno, biológia, z ktorej sa dobrý výsledok považuje za samozrejmý. Keď som sa pozerala na test a čítala jednu otázku za druhou, mala som chuť začať sa smiať zo zúfalstva. Po prečítaní štyroch latinských názvov nejakých „dážďoviek,“ som sa už úsmevu ani nesnažila zabrániť. Napriek tomu, že ma ešte čakala chémia aj fyzika, vedela som, že ak prežijem toto, dám už všetko.
Neskôr som si písala s niekoľkými kamarátmi. Prekvapilo (a potešilo) ma, že sme sa všetci zhodli v náročnosti biológie (nebola som asi až tak úplne mimo). Z modeloviek aj minuloročných testov som toho neprešla až tak veľa, ale zdalo sa mi, že náš bol ťažší. Potvrdili mi to aj ostatní.
Nepamätám si už presne, koľko som mala bodov. Istá som si nebola asi ani polovicou otázok, no ukázalo sa, že v tipovaní sa na mňa usmialo šťastie. Výhoda testov, kde je len jedna správna odpoveď.
Maturita ako príprava na prijímačky?
Ako som už spomínala, biológiu som zanedbávala. Príprave (iba) na prijímačky som sa venovala dva týždne, z toho polovicu mi zabrala fyzika.
Maturita bola iná. Ľudské telo som sa učila poriadne, z rôznych zdrojov, išla som do podrobností, ktoré v škole nevyžadovali. Zvyšok (rastliny, živočíchy) až tak nie, preto keď som si vytiahla otázku o nejakých stavovcoch, nebolo mi všetko jedno. Človeka som pred prijímačkami mala celkom čerstvého a spoliehala som sa, že väčšina otázok bude smerovať naňho.
Rozhodla som sa teda biológiu len v rýchlosti preletieť. Ani som nestihla spraviť všetky otázky z modeloviek, podobné som preskakovala. Chcela som mať najmä prehľad čo ma čaká a čo môže prekvapiť.
Z čoho som sa učila
Samozrejme, bez modelových otázok (z Masaryčky) by to nešlo. V posledných týždňoch to bolo jediné, čo som otvorila.
Na prípravu k maturite som využívala hlavne české učebnice. Témy, ktoré ma nebavili, som prešla zo svojich poznámok, ale ľudskému telu som sa venovala poriadne. Pozerala som všetko možné, sem dávam len knihy, ktoré za to stáli a pomohli mi.
Somatologie
Keď sme sa už v nižších ročníkoch učili biológiu človeka, páčila sa mi kniha Somatologie od Dylevského. Používala som ho ako prípravu na testy, ale k maturite a k prijímačkám som ho otvorila len výnimočne. Takže odporúčam, ak ešte nie ste v maturitnom ročníku. Aj keby ste zrovna neskončili na medicíne, získate solídny základ.
Biologie člověka 1 a 2
Najpoužívanejšie učebnice maturitného ročníka u mňa boli Biologie člověka 1 a 2 od Kočárka. Milovala som ich, aj keď niektoré témy boli spracované zložitejšie. Inak sa ale čítali vynikajúco, takmer ako beletria, a obsahujú všetky potrebné témy. Prvá kniha je obšírnejšia, dá sa využiť aj na prípravu k maturite. Dvojka podrobnejšie doplňuje prvú knihu, väčšinou obsahuje informácie, ktoré sa na maturite nepýtali, ale na prijímačky sa zídu.
Obecná biologie
Obecná biologie sa mi najviac páčila na základné biologické témy ako bunka, s ňou súvisiace procesy a podobne. Navyše obsahuje aj veľkú časť genetiky a testové otázky, kde si viete čo-to precvičiť.
Genetika
Na genetiku som si vyhliadla dve učebnice. Genetika od Kočárka je obsiahlejšia, takže je ideálne mať na učenie ešte dosť času. Keďže sme v škole preberali genetiku dosť podrobne, rozhodla som sa túto knihu iba prelistovať, hlavne som skontrolovala, či mi všetky názvy niečo hovoria.
Uprednostnila som teda učebnicu Genetika pro gymnázia, čo je útla knižka ponúkajúca prierez. V kombinácii so školskými poznámkami mi stačila.
Zdravoveda
Zdravoveda od doktorky Hluchovej je tenučká knižka, z ktorej sa učiť rozhodne nestačí. Sú tu však pekne spracované praktickejšie časti biológie, ktoré mi v ostatných knihách chýbali. Vnímala som ju ako doplnok k tomu, čo sa naučím z iných zdrojov.
Testy
Ak si učivo najradšej opakuješ vo formou testov, máš okrem modelových otázok priamo z masaryčky niekoľko ďalších možností.
Vydavateľstvo Aktuell vydalo zbierku Testy z biológie 1 a Testy z biológie 2. Sú to knihy určené vyslovene na prípravu k prijímačkám na vysokú školu. Nájdeš v nich 1700 otázok (aj so správnymi odpoveďami), ktoré ťa riadne prevetrajú. Viac sú ale zamerané na „rastlinky a zvieratká“, otázok k ľudskému telu tu až tak veľa nájdeš, ale čosi predsa.
Vydavateľstvo Smaragd vydalo knihu Testy z biológie. Využiješ ju v rámci prípravy na maturitu, ale aj na vysokú školu. Zameraná je na povinné gymnaziálne učivo. Rozširujúce učivo tu nehľadaj. Nájdeš v nej samozrejme aj správne odpovede.
Vo vydavateľstve Príroda pripravili knihu Maturita z biológie, ktorá obsahuje aj testy v rozsahu gymnaziálneho učiva. Ak hľadáš iba testy, vydavateľstvo ich zdarma sprístupnilo na svojej stránke. Testy nájdeš TU.
Ktoré učebnice vynechať
Takýto zoznam mi chýbal. Všade som našla, z čoho sa kto učil. A keďže každému vyhovuje niečo iné, vždy som našla knihu, o ktorej som ešte nepočula. Nevedela som, čo si kúpiť, takže som toho nakoniec mala viac, ako bolo treba.
Ktoré knihy som teda nepotrebovala?
Nový přehled biologie
Nový přehled biologie ma naozaj zlákal. Je v ňom všetko, od rastlín, cez živočíchy, až po človeka. Ideálny na maturitu. Lenže. Je fakt ťažký (má asi 2 kg), takže prenášať ho je samovražda. Na človeka, genetiku a bunku som mala knihy, ktoré mi vyhovovali oveľa viac. Zistila som, že živočíchy sa z českých učebníc nemôžem učiť (na maturitu) kvôli inému deleniu. A rastliny? Možno sú spracované dobre, ale hľadala som stručné informácie. Ktorými sa táto kniha pýšiť nemôže.
Biologie pro gymnázia
Biologie pro gymnázia je opäť rozsiahla učebnica pokrývajúca všetky témy. Aj som sa z nej jeden čas učila, narazila som však na chyby, čo ma postupne odradilo. Samozrejme, všade sa nejaké nájdu, ale tu ich bolo na môj vkus priveľa. Navyše mi chýbali obrázky.
Odmaturuj z biologie/Zmaturuj z bológie
Odmaturuj z biologie som porovnávala so slovenskou Zmaturuj z biológie. A musím povedať, že napriek mojej averzii k slovenským učebniciam, v tomto prípade som ju uprednostnila. K príprave na maturitu poslúži dobre, pred prijímačkami som z nej preletela večer pred testom problematické témy. Inak som ju nepoužila.
"Riflová" Biológia
Takisto „riflová“ Biológia môže byť dobrou voľbou na maturitu, ale na prijímačky som ju vôbec nepotrebovala.
Chcete se dostat na lékařskou fakultu? Biologie
Chcete se dostat na lékařskou fakultu? Biologie. Neviem posúdiť, pretože sa mi ju ani nepodarilo zohnať. Ale do školy som sa dostala aj bez nej, takže nutne ju k životu netreba.
Delenie na dobré a zlé
Neberte tento zoznam kníh ako delenie na zlé a dobré. Každému vyhovuje niečo iné, každý hľadá štýl písania, ktorý mu sadne. Takže odporúčam, predtým ako knihu kúpite, prelistujte si ju a na chvíľu sa začítajte.
Dobrá stratégia je nájsť tému, ktorá vás nebaví, alebo jej nerozumiete, a tému, ktorú máte v malíčku. Z obidvoch kapitol si prečítajte úryvok. Pri „slabej“ téme sa sústreďte na to, či dokážete písanie autora pochopiť a pri „silnej,“ či vám vyhovuje štýl písania a obsah (niekde je toho zbytočne veľa, inde málo).
Na záver
Neberte si zo mňa príklad 🙂
Biológiu som zanedbala, naučila som sa, čo ma bavilo, zvyšok som odignorovala. Nie je to dobrá cesta. Ak chcete prijímačky zvládnuť bez veľkého stresu, naučte sa aj rastliny a živočíchy. Otázok na nich možno nie je veľa, ale každý bod sa počíta.
Navyše, keď sa dostanete na medicínu, tiež sa nemôžete učiť len to, čo vás baví. Poviete pacientovi, že neviete určiť diagnózu, lebo tá téma vás v škole nezaujala?
A čo príprava na ďalšie prijímačkové predmety? V samostatných článkoch si prečítaj o príprave z Chémie a Fyziky.