Každého zaujíma hlavne koľko času si má vyhradiť. Čomu sa najviac venovať. Na čom si skúšajúci najviac zakladajú, čo určite nemôžete pokaziť. Všetko je individuálne.
Koľko času potrebujete na prípravu? To môže každý odhadnúť iba podľa seba. Záleží, koľko ste anatómii venovali počas roku. Či ste schopní sedieť celý deň nad učebnicami, alebo chcete voľnejší režim. Žiadny zaručený spôsob neexistuje, každý potrebuje niečo iné.
Termín skúšky
Klikačka je boj. Ak nie ste v správnu chvíľu na správnom mieste, zostanú vám posledné termíny. Takže pripravte prsty a zbystrite všetky zmysly už v predstihu. Z prvého termínu sa ešte veľa ľudí odhlásilo, ale neskôr už len výnimočne.
Ja som sa prihlásila na druhý termín. Na anatómiu som si tak vyhradila tri týždne – dva pitevné a jeden počas skúškového. Ideálny termín by bol o dva-tri dni neskôr. Myslela som, že tých pár dní veľa vody nenamúti, ale pomohli by.
Iná taktika je dať si na začiatok skúškového ostatné predmety, neskôr sa sústrediť len na anatómiu.
To som nechcela, pretože už na pitvy toho treba vedieť celkom veľa. Bola by škoda sa zahltiť napr. biológiou a potom zase prepínať na anatómiu. Ale zaručený recept na úspech neexistuje, niekomu pauza môže vyhovovať.
Pitevné týždne
Myslela som, že toho zopakujem viac. Keď sme pitvali medzi 13 – 17:00, veľa som sa nenaučila. Doobeda som si stihla preletieť nejakú sústavu alebo jej časť, ale keď som sa večer vrátila domov, zvyšky energie som minula na sprchu a večeru. Učenie sa už nekonalo.
Druhý týždeň bol oveľa lepší. Domov som sa vrátila okolo 13:00 a mala som celé poobedie na učenie.
Na popitevné preskúšanie musíme vedieť celkom slušnú porciu anatómie. Pred pitvami som z toho mala rešpekt, ale ku skúške mi to jednoznačne pomohlo. Hlavne cievy a nervy som si počas tých dvoch týždňov poriadne zopakovala a utvrdila.
Počas prvého týždňa som podrobne prešla väčšinu sústav, chýbal mi len urogenitál. Druhý týždeň som sa venovala hlave a krku a hlave. Konečne som sa naučila hlavové nervy aj s jadrami, topografiu, zopakovala som aj plexus cervicalis a brachialis.
Už len týždeň
Když nemůžeš, tak přidej. Únava, panika, odhodlanie. Po pitvách sa mi už nechcelo. Mala som dosť anatómie aspoň na rok dopredu. Ale vidina, že by som mohla úspešne skončiť už o týždeň ma hnala dopredu.
Počas týždňa som chcela zopakovať celú anatómiu. Prvé tri dni som venovala neuru. Ďalší deň kosti s kĺbmi a potom svaly. Počas ďalších dvoch dní som preletela orgánové sústavy, PNS a RTG snímky. Posledný deň narýchlo zmysly s topografiou. Stihla som takmer všetko, aj keď jedným – dvoma dňami naviac by som rozhodne nepohrdla.
Zoči voči skúške
V deň skúšky najväčšia nervozita opadla. Už nijak neovplyvním čo viem, treba sa len sústrediť.
A vyšlo to, po pár hodinách som odchádzala s vedomím, že tretiu skúšku letného semestra mám za sebou. Ako prebieha samotná skúška popíšem v samostatnom článku.
Z čoho máte najväčší rešpekt? Ako ste zvládli skúšku vy? Aké tipy by ste dali prvákom?