Čítali ste už článok, ako si vybrať vysokú školu? Určite ste z neho pochopili, že moje rozhodovanie o budúcom smerovaní nebolo najjednoduchšie, ani najkratšie. Nakoniec zvíťazila medicína. Ale oveľa viac prihlášok smerovalo na prírodovedeckú fakultu, kde sa väčšinou píše Test studijních předpokladů (TSP). Keďže to je taká malá neznáma pre mnoho uchádzačov, rozhodla som sa vrátiť k svojim prijímačkám a venovať tejto téme priestor.
Na niektoré odbory musíte okrem TSP absolvovať aj odborné testy z biológie a chémie. Na iných fakultách sa predmety budú líšiť. Ale čo má väčšina spoločné, sú práve TSP-čka. Tým sa nevyhnete takmer nikde.
Stretla som sa s názorom, že sa na nich nedá pripraviť. Nesúhlasím. Vďaka príprave môžete výrazne zlepšiť svoje výsledky. Nebudem vás lákať na tipy, vďaka ktorým zaručene dosiahnete percentil nad 80. Poviem vám, ako sa mne podarilo dosiahnuť percentil blížiaci sa k 100. Berte môj postup ako inšpiráciu a prispôsobte si ho podľa seba.
Čo je Test studijních předpokladů?
Základné informácie o testoch sa dočítate na webe MUNI. Ide o test zložený z niekoľkých „kategórií,“ alebo podtestov. Každý z nich testuje iný typ zručností. Zatiaľ čo jeden bude zameraný na matematiku a logiku, v ďalších nájdete verbálne, analytické a kritické myslenie.
V roku 2018, keď som robila prijímacie skúšky, mal test 60 otázok s časovým limitom 100 minút. Teraz, v roku 2021, sa podmienky menia. Okrem toho, že test bude online (covid doba neobchádza nikoho), sa zredukoval aj počet úloh. Čaká vás 48 otázok, na ktorých vyplnenie bude stále 100 minút.
Test bol stavaný tak, aby ho študenti nestihli vyplniť celý. Je to pri testovaní celkom bežné. Výsledky sa vďaka tomu dajú presnejšie škálovať. Neviem, aká bude situácia tento rok vzhľadom na nižší počet úloh. Ale nebuďte zbytočne vystresovaní, ak sa vám nepodarí vyplniť všetko. Stále máte šancu na dobrý výsledok.
Na čo si dať pozor
Otázky sú v češtine – a pre Slovákov ich neprekladajú do slovenčiny. Takže ak vám robí jazyk problém, alebo ak ste sa s ním doteraz veľmi nestretli, odporúčam prečítať niekoľko českých kníh, aby ste sa zoznámili 🙂 Čosi sa na vás nalepí aj pri príprave na TSP-čka. No väčšia slovná zásoba je výhodou. Pripravení buďte tiež na niekoľko otázok v angličtine.
Pri vypĺňaní správnych otázok treba myslieť na hodnotenie. Vyberáte z piatich možností, jedna je správna. Ale za nesprávnu odpoveď sa odpočítavajú body! Konkrétne za jednu zlú odpoveď ide dole 1/4 bodu. Ak na otázku neodpoviete, nič nezískate, ani nestratíte. Mala som preto jednoduchú taktiku: netipovať! Ak, tak iba v prípade, že sa rozhodujem medzi dvoma možnosťami, takže šanca je 50/50.
Keď sa na to pozriete matematicky, asi bude výhodné tipovať už aj v prípade, že z piatich možností dokážete vylúčiť jednu. Lenže moje tipovacie schopnosti sú mizivé, vždy sa mi podarí trafiť nesprávnu odpoveď. Poriadne som si teda rozmyslela každé tipovanie. „Risk je zisk“ u mňa takmer nikdy neplatí.
Zoznámenie s úlohami
Test studijních předpokladů nie je o bifľovaní sa teórie. Je o premýšľaní, predstavivosti a podobne. Nemusíte sa šprtať z piatich učebníc. Choďte na web a nájdite si staré TSP-čka z minulých rokov. Ja som si ich vytlačila. S tlačeným textom sa mi pracuje oveľa lepšie ako s digitálnou formou. Ak preferujete prácu na počítači, za zmienku stojí stránka na interaktívne precvičovanie TSP.
A ako som postupovala, až som sa dopracovala k percentilu, ktorý mi zaručil prijatie na všetky odbory? Stačili k tomu nasledujúce tri kroky.
Krok 1: Zoznamovanie
Zobrala som si jeden starší test a pomaly, podrobne si v ňom prešla všetky úlohy. Chcela som vedieť, aký štýl otázok ma čaká, ako je test koncipovaný, ako vyzerajú úlohy v angličtine, aké sú jednotlivé otázky v rámci podkategórií. Je prakticky nemožné správne odpovedať na všetky otázky v časovom limite. Preto som si potrebovala vytvoriť plán, systém, ako budem postupovať. Zistila som, ktoré otázky mi idú najlepšie a na ktorých potrebujem zapracovať.
Poznať svoje slabé stránky je rovnako dôležité ako poznať tie silné. Preto bolo pre mňa veľmi dôležité zistiť, ktoré typy otázok mi nejdú vôbec a ktoré mi robia problémy. Tieto som sa na prijímačkách rozhodla úplne preskočiť. Prečo? Mala som hneď niekoľko dôvodov.
Je minimálna šanca, že niekto bude vedieť všetko. Ja neviem jeden typ otázok, iní nevedia iné typy otázok. Oproti ostatným uchádzačom teda výrazne nestratím.
Navyše, ak som si vyskúšala daný typ úlohy možno viac ako päťkrát a ani raz som nevyznačila správnu odpoveď, aká je šanca, že zrovna na prijímačkách sa mi to podarí? Nie som matematik, ale pocit mi hovoril, že nízka.
Radšej som sa preto rozhodla takéto otázky ignorovať a ušetriť čas. Ten som venovala otázkam, ktoré mi nešli úplne ľahko, ale vedela som, že ich dokážem vyriešiť.
V „zoznamke“ mi teda išlo o to, aby som získala základný prehľad o teste, aj o sebe. Ako test vyzerá a na čo sa mám v ďalšej príprave sústrediť. U mňa jednoznačne platilo sústrediť sa na silné stránky (úlohy), nie snažiť sa zlepšovať v tých slabých.
Krok 2: Cvičné pokusy
Ak už viete, čo vás čaká a vytvorili ste si plán, ako chcete postupovať a ako sa chcete pripravovať, máte za sebou tretinu úspechu. V tomto momente som zobrala ďalšie testy a jeden po druhom ich prechádzala.
Bolo mi jedno, koľko času pri úlohe strávim. Vôbec som neriešila časový limit alebo body. Podstatné pre mňa v tejto fáze bolo, aby som úlohy vypracovala správne. Zakázala som si tipovať. Zaznačovala som iba odpovede, o ktorých som bola presvedčená.
Ak som si nebola istá, označila som odpovede, medzi ktorými som sa rozhodovala (občas sa ukázalo, že ani jedna z mojich „správnych“ odpovedí nebola tá správna).
Pri všetkých úlohách som si zdôvodnila správnu odpoveď. Ak som ju mala dobre, musela som mať jasné vysvetlenie. Ak som spravila chybu, hľadala som, kde a prečo vznikla. Ak som úlohu vôbec nevedela, zisťovala som, ako mám postupovať.
Nevykašlite sa na určitý typ úloh hneď na začiatku. Možno budú prvé pokusy ťažké, ale postupne prídete na systém, ako ich treba riešiť. Ak nie, nič sa nedeje – v tom prípade som si úlohy presunula v hlave do šuplíku „preskočiť.“
Krok 3: Skúšať, skúšať, skúšať
Najlepšia príprava na Test studijních předpokladů? Spraviť v rámci prípravy čo najviac úloh. Keď som mala jasnú taktiku, pochopila som logike úloh a precvičila niekoľko testov, prišiel na rad nácvik v reálnych podmienkach.
Zobrala som test, nastavila si časovač a pustila sa do vypĺňania. Podstatou tejto fázy bolo zvyknúť si na časový limit. Zistiť, koľko toho stihnem, ako dlho sa môžem zdržať pri úlohách a kedy sa radšej pohnúť ďalej. Na základe časového limitu som ešte mierne upravila taktický plán na deň D.
Po uplynutí limitu som sa vrátila aj k predchádzajúcemu kroku. Nielenže som si skontrolovala správne odpovede, ale aj to, čo som nestihla, som si vyplnila dodatočne. Vždy inou farbou, aby som vedela, ktoré odpovede boli v rámci časového limitu.
Dôležité bolo najprv sa venovať úlohám v danom teste, až potom prejsť k ďalšiemu. Keby som spravila päť testov na časový limit a až potom si sadla k úlohám, ktoré som mala zle a ktoré som nestihla, nemalo by to zmysel.
Keď som spravila chybu v jednom teste, zistila som prečo, a v ďalších testoch som sa jej už mohla vyhnúť. Postupne som si zvykala na typy úloh a spôsoby ich riešenia, ktoré mi boli na začiatku cudzie. Vďaka tomu som s každým ďalším testom získavala body naviac. Videla som, že idem správnym smerom a pomaly, ale isto, sa zlepšujem.
Test studijních předpokladů - myslite na body
S posledným, tretím, krokom súvisí aj počet bodov a základné štatistiky. Pozrela som si, aký percentil (a teda koľko bodov) bolo treba na prijatie v minulých rokoch. Po uplynutí časového limitu som si opravila odpovede a zistila výsledok. Spôsob hodnotenia nájdete na webe, nezabudnite na odpočítavanie bodov za nesprávnu odpoveď.
Body som si približne prepočítala na percentil. Získala som tak bližšiu predstavu o svojom výkone a na čo by mi stačil. Takisto som videla, či sa postupne zlepšujem.
Na čo pri TSP myslieť
Venujte príprave pár dní pred prijímačkami, ideálne aspoň týždeň. Skôr ako začnete v rámci prípravy vypĺňať test naostro, je dobré nájsť odpovede na nasledujúce otázky:
– Ktorými úlohami začnem?
– Ktoré úlohy budem riešiť v zvyšnom čase?
– Ktoré úlohy úplne preskočím?
– Kedy si môžem dovoliť tipovať?
– Ako budem vypĺňať odpovedník – priebežne, alebo na konci?
Vytvorte si stratégiu a prejdite čo najviac testov, aby vás nič neprekvapilo.
V deň prijímačiek sa snažte nestresovať. Poriadne sa sústreďte na zadanie, aby ste sa vyhli chybám z nepozornosti. Začnite tým, čo viete vyriešiť rýchlo a správne, až potom sa venujte ďalším úlohám. Využívajte čas múdro. Držím vám palce a verím, že vás výsledok posunie k vysnívanému štúdiu.