Histológia a embryológia všeobecne

Histológia a embryológia je dvojsemestrálny predmet, ktorý začína v druhom semestri a skúška vás čaká v zime druhého ročníka.

Napriek tomu, že ide o „veľký“ predmet, čakajú vás iba prednášky a cvičenia – žiadne semináre. Práve to som na histole milovala. Ušetrili sme množstvo času. Ďalšou výhodou bolo priebežné učenie, o tom potom.

Postupne sa však aj tak začali hodiny predlžovať, boli nekonečné a farebné ceruzky som nechcela ani vidieť, nie ešte držať v ruke. Hurá, mikroskop sa zmenilo na sakra, zase mikroskop. Začala som zisťovať, že oveľa viac ako histológia ma baví embryológia. Bola pre mňa náročnejšia na učenie, ale sedela som nad ňou rada.

Z vyučovania mi zostali zmiešané pocity, všetko tak rozhodla skúška. Pozitívna, alebo negatívna skúsenosť? Čítajte ďalej! 🙂

Prednášky

Kto tento blog číta dlhšie, asi si domyslí, že som na prednášky nechodila. Na začiatku každého semestra som to skúsila a potom vzdala. Nepridal tomu ani fakt, že sme začínali o 7:00 ráno. Vďaka dobrej organizácii cvičení som sa radšej vyspala, učila sama a potom opakovala so spolužiakmi.

Čo môžem odporučiť, sú prednášky od P.V. – zo všetkých, na ktorých som bola, som si niečo odniesla a jeho výklad mi absolútne vyhovoval. Dával faktom súvislosti, ťažšie časti niekoľkokrát zopakoval. Nezdržiaval sa pri nepodstatných veciach a snažil sa hovoriť veľa zaujímavostí.

histológia a embryológia medicína muni brno

Takisto by mohlo byť užitočné si sadnúť do auly na začiatku embryológie. Sama som nad ňou strávila hodiny aj dni a stále som si v nej nebola úplne istá. Veľa vecí som si ujasnila vďaka druhému semestru, a prednášky by mi možno na začiatku pomohli.

Cvičenia

Keďže pri tomto predmete nie sú semináre, ide o jedinú povinnú časť. Trvajú 2,5 hodiny s jednou (asi 10-minútovou) prestávkou.

Priebeh je v oboch semestroch rovnaký. Na začiatku je krátka „prednáška“ – zhrnutie teórie, ktorej sa budete na hodine venovať. To je priestor, kde môžete klásť doplňujúce otázky, alebo sa pýtať na nejasnosti.

Po tomto úvode nasleduje mikroskopovanie. Vždy dostanete zoznam preparátov, tie si postupne prezeráte a čo vidíte, kreslíte do protokolu. Obrázky musia byť farebné s popisom. Je teda podstatné, aby ste vedeli teóriu. Ak sa nebudete vedieť zorientovať v tom, čo vidíte, asistenti vám radi pomôžu. Ale očakáva sa, že budete vedieť, čo máte vidieť.

Keď sme pri asistentoch – v miestnosti je niekoľko krúžkov, každé dva majú prideleného svojho asistenta. Ten kontroluje dochádzku, podpisuje protokoly, dáva doplňujúce otázky, pomáha s orientáciou v mikroskope a odpovedá na vaše otázky. Všetci, ktorých som stretla, boli milí a ochotní, takže sa nebojte pýtať. Niekedy dajú priamo odpoveď, inokedy vás k nej navedú cez iné otázky.

Cvičenia - priebežné testy

Po úvodnej mini prednáške a kontrole účasti nasleduje priebežný test. Počas mikroskopovania asistent náhodne vyberie z každej skupiny niekoľko ľudí, ktorí si ho napíšu. Musíte byť však pripravený na každú hodinu, lebo neviete, kedy prídete na rad (aj keď niektorí vyučujúci idú po rade, ako majú uložené karty). 

histologie a embryologie medicína muni blog

Platí, že každý musí splniť štyri priebežné testy, aby nemusel písať zápočtový. Pri jednom neúspechu (menej ako 3 z 5 bodov) máte možnosť opravy, ak ho nezvládnete viackrát, píšete na konci semestra zápočtový test.

Priebežné testy majú vždy dve časti – obrázkovú a teoretickú, spolu 5 úloh. Obrázky (2 úlohy) sú z tých, ktoré sa mikroskopovali na predchádzajúcej hodine. Teoretické otázky (3 úlohy) pokrývajú učivo z práve prebiehajúceho cvičenia. Výsledok sa dozviete takmer okamžite – po tom, ako dopíšete, si asistent zoberie všetky testy a opraví ich.

Väčšinou tieto testy nie sú náročné, ale občas vedia potrápiť. Podstatné je, že sa vďaka nim musíte učiť priebežne. Pred skúškou som to naplno ocenila.

Na získanie zápočtu musíte splniť niekoľko podmienok. Komplet vypracované a podpísané protokoly, 100% účasť (ospravedlnené a nahradené prípadné absencie) a úspešne napísané 4 priebežné testy/zápočtový test.

Čo musíte vedieť pred cvičením

V miestnosti s mikroskopmi je snaha udržať čo najväčšiu čistotu. To znamená, že budete potrebovať prezúvky. Bez nich sa dovnútra nedostanete, jedine, že pôjdete naboso. Plášť nepotrebujete.

Do učebne si nemôžete brať veci. Tašky nechávate v skrinkách pri učebni, zatvoriť sa dajú visiacim zámkom (musíte si doniesť vlastný). Jediné, čo si môžete zobrať, sú písacie potreby, zošit a protokoly. Žiadna taška, pitie, či jedlo.

Protokol je jedna strana, ktorú si musíte na každú hodinu priniesť vytlačenú. Nájdete ho na webe histologického ústavu. Zvyšok jeho tvorby je na vás, stačí si doniesť čisté papiere, niekto uprednostní zošit.

Ceruzky. Naplňte nimi peračník a pribaľte strúhadlo s gumou. Na začiatku budete potrebovať iba čiernu, po niekoľkých hodinách prejdete na farby. Ružová, fialová, červená, ale aj ďalšie, ako zelená, modrá, hnedá, či žltá. Berte všetko, čo máte. Každý jeden odtieň vie pomôcť.

Z čoho sa učiť

Aj keď vám pravdepodobne histológia a embryológia po čase začnú liezť hore krkom, v niečom sú krásne. Existujú skriptá. S textami, podľa ktorých sa robia priebežné testy a ktoré obsahujú učivo potrebné ku skúške. Aj keď nám každý prízvukoval, že sa z nich nemáme učiť a nie je to oficiálna odporúčaná literatúra, nedala som na nich dopustiť.

Histológia

Na začiatok budete potrebovať skriptá Přehled obecné histologie. Sú tu spracované úvodné témy ako mikroskopy, farbenie, bunka a jednotlivé typy tkanív – epitel, svalovina, pojivo, nervy, krv. Ak si dobre spomínam, počas prvého semestra histológie som viac nepotrebovala.

V druhom semestri prišla na rad Mikroskopická anatomie, ktorá sa venuje konkrétnym orgánovým sústavám.

Tieto skriptá (prevažne Mikroskopickú anatómiu) sa oplatí dopĺňať Memorixom histologie. Síce som si ho nekúpila, ale rozhodne by to boli dobre investované peniaze. Poctivo som oňho bojovala v knižnici, aby mi pri domácej príprave nechýbal. Pri učení som ho mala stále otvorený kvôli obrázkom a určite som ho využila viac, ako Memorix anatomie.

Pred skúškou som pridala Atlas mikroskopické anatomie. Súčasťou skúšky je praktická časť a toto bol výborný zdroj obrázkov.

histológia a embryológia memorix
https://th.bing.com/th/id/OIP.SmUWHeFtCDTduRTUWmX2tAHaKL?pid=Api&rs=1

Oficiálnu literatúru, Junqueirovy základy histologie, som si požičala z knižnice. V letnom semestri iba zapadal prachom, v zimnom som ho občas otvorila. Nakoľko zodpovedá text požadovaným vedomostiam posúdiť neviem, ale predpokladám, že je napísaný kvalitne. Pravdepodobne obsahuje informácie naviac, takže budete musieť zapnúť „filter.“ Keď som však niečomu nechápala, alebo som potrebovala doplniť informácie v skriptách, padla voľba na túto učebnicu.

Junqueirovy základy histologie
https://www.e-kompas.cz/static/_foto_zbozi/6/5/3/3/4008386._._.o.jpeg

Embryológia

Začnem opäť skriptami z Brna – Přehled embryologie člověka. Obsahujú témy z celého predmetu, takže ich využijete obidva semestre.

Toto sú však skriptá, pri ktorých mi v hlave zablikalo svetielko. Nepáčil sa mi veľmi štýl písania, často mi texty prišli ťažkopádne. Boli vety, ktoré som prečítala päťkrát a stále netušila, o čom sú. Takisto mi nie vždy vyhovovali obrázky. Takže som hľadala alternatívy. Počas roku som tieto skriptá vypustila – naučila som sa embryo inde. Pred skúškou som ich zase vytiahla a zistila, že nie sú až také zlé – pri opakovaní boli super, len učiť sa z nich bolo ťažšie.

Hlavným zdrojom počas roku boli pre mňa skriptá z Olomouca – Přehled embryologie člověka v obrazech. Obsahujú množstvo obrázkov a nie až tak veľa textu. Ale všetko podstatné obsiahli. Niektoré témy som potrebovala podrobnejšie, iné menej. Vo väčšine prípadov to bol pre mňa ideálny materiál.

Pred skúškou som narážala stále častejšie na drobné alebo väčšie nejasnosti, takže som siahla aj po knihe z odporúčanej literatúry Langmanova lékařská embryologie. Našla som v nej odpovede (takmer) na všetko. Ak sa chcete naučiť viac ako potrebujete a dopĺňať to zaujímavosťami, alebo vývojovými vadami, určite je toto dobrá voľba. Bonusom sú skvelé obrázky – práve tie mi pri opakovaní často pomohli.

https://static.booktook.cz/files/photos/x/4/4cc8a1ab0fed1c61e491c2af98763f89fdcaf56e.jpg

Ďalšie študijné pomôcky

Začnem asi tým najdôležitejším, webovou stránkou histologického ústavu. Okrem organizačných pokynov, protokolov na vytlačenie a rozvrhu tu nájdete aj iné poklady. Elektronické atlasy. Najviac som používala Histologický, často som si ho zapla aj na hodine, keď som nevedela, na čo sa v mikroskope pozerám. Obsahuje obrázky a popisy ku všetkým preparátom, ktoré sú v učebni k dispozícii.

Ak preferujete vizuálny materiál, pozrite si Youtube kanál Felso Stain, alebo jeho novšieho „bračeka“ FFix it!. Nájdete tam kratšie aj dlhšie videá, pomocou ktorých získate základný prehľad z teórie doplnený o obrázky priamo spod mikroskopu. Nie je na nich síce všetko tak pekne vidno ako na kreslených, ale je to lepšie príprava smerom k praktickej časti skúšky.

Felso Stain už skončilo, pokračovaním je však kanál FFix it! Okrem histológie sa venuje aj patológii, miernou nevýhodou sú videá v angličtine. 

Histológia a embryológia - skúška

Aby som začala pozitívne, hneď na úvod poviem, že skúška z histoly bola počas prvých dvoch rokov pre mňa tá najpríjemnejšia. Pravdepodobne za to môže poctivé učenie počas roku, ale svoje určite zohralo aj šťastie. Pozitívne je, že na skúške som sa necítila nepríjemne. Skúšajúca bola milá, sústredila sa na základy, nezabiehala do detailov a nesnažila sa nás nachytať. Keď som povedala všetko, čo chcela počuť, nedávala nasilu ďalšie otázky.

Ale poďme postupne. Kým sa dostanete k ústnej skúške, musíte prejsť testom a praktickou časťou.

Praktická skúška

Na cvičeniach pracujete s veľkou krabicou, v ktorej je (v ideálnom stave) 100 preparátov. Z nich 70 môžete dostať na skúške. Ich zoznam nájdete na webe.

Koncom semestra dostanete možnosť prísť do učebne a preparáty si pozerať. Ak je voľné miesto, môžete sa zúčastniť ktorejkoľvek hodiny. Navyše budú vypísané zvlášť termíny pred každou skúškou. Využite to a ak pôjdete viackrát, striedajte mikroskopy. Proste si sadnite na iné miesto. Je to výhodné, pretože nie všade sú preparáty rovnaké. Niektoré sme neidentifikovali ani štyria. Takisto si vyskúšate prácu s rôznymi mikroskopmi, na skúške vám to ušetríte čas.

V deň skúšky príďte ideálne v prezúvkach. Je to príjemné, pohodlné a na ústave sa potešia. Sadnete si k nejakému mikroskopu, pri ňom bude čakať malá krabička s desiatimi sklíčkami. K dispozícii sme mali aj zoznam všetkých preparátov.

Vašou úlohou je správne identifikovať aspoň 7 preparátov. Vtedy postupujete k písomnému testu. Nepíšete ich názvy, iba čísla. Časový limit je dostatočný. Keď ste hotový, odpovedník odovzdáte asistentom a tí ho hneď vyhodnotia. Nedostávate žiadne doplňujúce otázky, proste iba určujete, čo vidíte.

Z tejto časti som mala asi najväčší rešpekt, boli preparáty, ktoré mi robili veľké problémy. Ak sa na vás usmeje šťastie, nebude vás čakať tenké črevo, ale mozoček, alebo penis.

Písomný test

Ukázalo sa, že toto bola najmenej príjemná časť. Niektoré otázky som nevedela, iné mi nedávali zmysel, inde boli chytáky. Ale väčšina bola zvládnuteľná, aj keď to chcelo občas sa zamyslieť.

Otázok bolo 30, hranica úspešnosti 19 bodov, jedna odpoveď správna. Časový limit bol, ak si dobre pamätám, 30 minút + vyplnenie odpovedníku. Väčšinou sa otázky týkali histológie, nevyhli sme sa ani úvodným témam ako farbenie preparátov. Embryológii venovali menej priestoru.

Po odovzdaní testu čakáte na chodbe a sledujete IS. V poznámkovom bloku nabehne váš výsledok. Neskôr príde ešte asistent a povie, kto k ústnej nepostupuje, konkrétny bodový zisk však nerieši.

Ústna časť

Asistenti nás najprv rozdelili do skupín, každá smerovala k inému skúšajúcemu. V mojej skupine boli v miestnosti štyria ľudia. Ten, kto práve odpovedal a ďalší traja na príprave. Okrem toho ešte skúšajúca a asistentka.

Ťahali sme dve otázky, jednu z histológie a jednu z embryológie. Chcela som také, kde môžem veľa hovoriť. Pri histológii to vyšlo, na embryole až tak nie. Potiahla som si:

1. Nervová tkáň – definice, složení a funkce. Neuron, typy neuronů. Synapse. Motorická ploténka. Nervové mediátory. Obaly nervových výběžků.

2. Vývoj kůže a kožních adnex. Vývoj končetin.

Histologická otázka bola skvelá. Aj keď neuro nemusím, v tomto prípade som si ho užívala, keďže som mohla informácie z histológie dopĺňať anatómiou aj fyziológiou. Rozprávala som všetko, čo mi napadlo a dostala som jednu jedinú otázku – na čo sa podobá elektrická synapsa. Povedala som nexus, nikto nič nenamietal, takže asi dobrá odpoveď. Ale určite to nebola otázka, ktorá mala rozhodnúť o (ne)úspešnosti skúšky.

Na embryológiu som sa tešila, venovala som sa jej rada. Bola ťažšia, učenie zabralo viac času, ale bavila ma neporovnateľne viac ako histológia. Na rozdiel od nej som totiž mala pocit, že pri embryole sa učím súvislosti, nie len fakty.

Otázka, ktorú som potiahla, ma však zmrazila. Kožu som vedela, aj keď nie dokonale, no adnexa? Vždy som ich prešla štýlom to je to isté ako koža. Takže som začala taktizovať a snažila sa im vyhnúť. Popísala som kožu a vymenovala adnexa. Viac som povedala iba k mliečnej žľaze, ako sa vyvíja u mužov/žien a v priebehu života. Potom som plynulo nadviazala na končatiny a dúfala, že späť sa už nevrátime. Vyšlo to, nedostala som žiadnu doplňujúcu otázku.

Histológia a embryológia - ako ňou preplávať bez úrazu

Učte sa priebežne. Naozaj na každú jednu hodinu, čo najpoctivejšie. To bol u mňa základ úspechu. Samozrejme, v letnom semestri dostali prednosť iné predmety. Kto by sa vo veľkom venoval histológii, keď ho čaká skúška z anatómie? No nepodceňte to. Určité nedostatky dobehnete ľahko, iné ťažšie.

Výhodou je, že histológia je jediná skúška zimného semestra. Nič iné vás nečaká. Tak sa jej naplno venujte.

histológia a embryológia

Ja som mala najväčšie diery v embryológii z prvého semestra. Keď sme ju preberali, naučila som sa ju, ale nepochopila. Takže neskôr som mala pocit, že začínam od nuly. Ale postupne sa všetko začalo spájať a dávať zmysel. Otvorila som viac kníh, hľadala obrázky, hľadala odpovede na otázky, ktoré som mala.

Druhý semester som sa na priebežné testy učila viac, ako bolo nutné. Robila som to s vedomím, že skúšku si chcem dať čo najskôr, takže počas skúškového budem len opakovať. Ku koncu som sa vrátila k témam prvého semestra, aby som mala všetko čerstvo načítané.

Blíži sa skúška

skúškovom som išla taktikou 30 strán na deň. Učila som sa už prevažne len zo skrípt, iné učebnice išli bokom, alebo som ich využila ako „doplnky.“ Keď som narazila na ľahšiu tému, prečítala som viac, pri ťažšej som vedela, že mám rezervu. Všetko klapalo a niekoľko dní zostalo na opakovanie. Za jeden deň som so spolužiakmi prebehla embryológiu, po nej nasledovala histológia. Večer pred skúškou som naposledy otvorila atlas.

Ak ste poctivo všetko prešli, v deň skúšky si stačí veriť a nenechať sa vyviezť z miery (ľahšie sa povie ako urobí, ja viem). Obsiahnite v príprave čo najviac vecí, utrieďte si myšlienky a keď na vás príde rad, hlavne začnite. Hovorte, čo viete, ak vám napadne zaujímavosť, spomeňte ju. A snažte sa nezamotať do tém, v ktorých tápete.

Z odpovedí, ktoré som počula predo mnou, by som povedala, že skúšajúca bola veľmi tolerantná. Keď videla, že si niekto nie je istý, nerýpala sa v tom, kládla iba základné otázky. Bola veľmi tolerantná, ale ak neviete, zadarmo ju dostať nemôžete.

Bojový plán

Nejde o ťažký predmet, nesmiete ho však podceniť. Ak sa tomu budete venovať priebežne, odmenou bude nižší stres a dlhšie prázdniny. Po anatómii som mala pocit, že už všetko pôjde ľahko. Mala som problém sa zase pustiť do učenia. Treba sa však prekonať, o tom učenie na medicíne je.

Takže ako by mal vyzerať plán na pohodové zvládnutie skúškového? Učiť sa, učiť sa, učiť sa, opakovať, pýtať sa. A zase sa učiť a opakovať. Niekedy stačí, že sa s niekoľkými spolužiakmi stretnete hodinu pred cvikami a zopakujete všetko, čo vás na nich čaká.

Pred letným skúškovým kľudne zvoľnite a venujte čas horúcim veciam. Malé nedostatky sa dajú vychytať aj neskôr. Poriadne si užite leto a v zime sa opäť pustite do učenia. Vypočítajte si, koľko sa kedy potrebujete naučiť a zopakovať. Na skúške rozprávajte, rozmýšľajte a zbytočne sa nestresujte.

Ak všetko dopadne podľa plánu, možno stihnete absolvovať aj prázdninovú prax, ako sa to podarilo u mňa. Okrem dlhších zimných prázdnin som si tak predĺžila aj tie letné a na letný semester sa namotivovala pobytom v nemocnici.

5/5 - (1 vote)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram