Halogénvodíky

Vznikajú priamym zlučovaním halogénu s vodíkom, alebo neutralizáciou. Sú to bezfarebné plyny s charakteristickým zápachom, ktoré tvoria jednu kovalentnú väzbu.

HF – fluorovodík (v roztoku kyselina fluorovodíková) je stredne silná kyselina vytvárajúca vodíkové väzby. Uchovávame ju v plastových nádobách, pretože leptá sklo.

HCl – chlorovodík (kyselina chlorovodíková), alebo tiež kyselina soľná. Veľký význam má pri trávení a v chemickom priemysle. Bežne býva koncentrovaná (36-38%).

HBr – bromovodík (kyselina bromovodíková) je silnejšia kyselina ako HCl – koncentrácia 48%.

Halogenidy

Sú binárnymi zlúčeninami halogénov – obsahujú dva rôzne prvky; jeden anión a jeden katión. Halogenidy sú soli odvodené od halogénvodíkov. Pripravujú sa priamym zlučovaním, neutralizáciou, alebo reakciou halogénvodíka s kovom.

Delíme ich na tri skupiny:

  1. Iónové
  2. atómové – s prvkami zo stredu periodickej tabuľky
  3. molekulové – s polokovmi a kovmi

NaF – fluorid sodný – sa používa pri prevencii zubného kazu a terapii osteoporózy. Pri nadbytku je škodlivý.

NaCl – chlorid sodný, tiež nazývaný kuchynská soľ – sa využíva napríklad v zdravotníctve a ako konzervačný prostriedok.

KBr, AgBr – využívajú sa najmä vo fotopriemysle.

NaBr, CaBr – používajú sa v medicíne ako sedatíva.

KI – jodid draselný – vplýva na účinnosť štítnej žľazy.

Oxidy

Vo väčšine prípadov sú nestále a nazývajú sa oxidy. Výnimkou je fluorid kyslíka, pretože fluór má vyššiu elektronegativitu ako kyslík.

Kyslíkaté kyseliny

Kyslíkaté kyseliny halogénov sú silné oxidačné činidlá. Okrem fluóru ich dokáže tvoriť každý prvok tejto skupiny. Všetky kyslíkaté kyseliny s chlórom zaraďujeme medzi silné kyseliny.

HClO – kyselina chlórna – je nestála kyselina, rýchlo sa mení. Odvodzujeme z nej soli – chlórnany. Tie sa využívajú na výrobu výbušnín a zápaliek.


0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.