Najprv som si myslela, že to bude malina, neskôr zase, že nemám šancu sa všetko naučiť. Závisí to ale len od vás a ak ste sa učili priebežne počas semestra, na zopakovanie a doplnenie všetkého potrebného je počas pitevného týždňa času naozaj dosť.

Okrem svalov končatín a chrbta je potrebné vedieť aj nervy cievy. Ťažko sa dá povedať, do akej hĺbky, niekto sa pýta iba na hlavné vetvy a viac mu záleží na podrobných vedomostiach o svaloch, iní skúšajúci zase radšej zabrdnú do väčších podrobností inde. V každom prípade, neoplatí sa podceniť ani jednu oblasť. Výrazne pomáha kresliť si obrázky, keď sa učíte. Samozrejmosťou je používanie farieb, tepny a nervy sa vám budú pliesť možno viac, ako by ste čakali – hlavne na začiatku.

Mierna nevýhoda je, že skúšanie je až týždeň po pitvách – pondelok a utorok. Takže celý víkend budete v strese očakávať, s čím na vás vyrukujú. Ale, keď už ten čas máte, využite ho a zopakujte si všetky štruktúry. Nezabúdajte však, že na vás čaká aj menšia zápočtová lavína.

Ešte kým to vypukne

Zožeňte si všetky pomôcky. Ideálne v predstihu. Skalpelčepielky, anatomická pinzeta, dostatok rukavíc. Ja som si zobrala aj druhý plášť. Vyberte si oblečenie, ktoré obetujete v prípade, že by sa smrad nepodarilo vyprať. A požičajte si z knižnice všetky atlasy, ktoré chcete – môžu zmiznúť naozaj rýchlo.

Pitevný týždeň

Každý deň strávite v škole 4 hodiny, buď od 8:00 do 12:00, alebo od 13:00 do 17:00. Polovicu času ste v pitevni, zvyšné dve hodiny na červenom patře, kde máte k dispozícii preparáty na opakovanie.

Pitevňa je celkom sranda, rýpete sa v určitej časti tela a snažíte sa nič neprerezať. A ako tak čistíte jednu vec a dávate veľký pozor, aby sa jej nič nestalo, zrazu zistíte, že ste presekli niečo iné. Neskôr príde niekto ďalší, kto presekne vami obletovaný tenučký nervík. Podľa toho tie preparáty aj vyzerajú. Na konci týždňa boli v hroznom stave, ale niekomu to zrejme neprekážalo, keď prerezali aj biceps.

Na červenom poschodí máte hotové preparáty, dve nohy a dve ruky, chrbát je k dispozícii iba na pitevni. Ten čas, ktorý máte možnosť s nimi stráviť, naozaj využite. Prejdite si v skupinke všetky štruktúry, pomenujte topografické oblasti. Ak niečo neviete, spýtajte sa profesora alebo pomocníkov.

Snažte sa, aby ste na konci týždňa vedeli čo najviac. V pitevni sa nenaučíte nič, takže na to využite čas vonku.

Deň D(esivý)

Čo sa týka skúšky ako takej, ťažko sa predpovedá, čo čakať. Každý skúšajúci je iný, jeden deň má lepšiu náladu, inokedy horšiu… Množstvo vonkajších faktorov a neznámych premenných z vás môže za pár minút spraviť skvelého šprta, ktorý vykráča z dverí s Á-čkom, aj totálnu nulu, ktorej zostáva len čakať na opravný termín. Určite to ale (dúfam) nebude trauma na celý život.

Skúšanie prebieha v pitevniach anatomického ústavu, na červenom poschodí sú s predstihom vyvesené zoznamy, kde zistíte miestnosťskúšajúceho čas. V ISe pri prihlasovaní na skúšku vidíte iba termín, až tu sa dozviete, s kým budete mať tú česť.

Odporúčam prísť načas a určite nezabudnite na pinzetu a rukavice – obliecť už na chodbe. Ja som si vnútri nestihla nasadiť ešte ani jednu a už sa ťahalo za nervík na chrbte.

anatomia pitevna medicina pitvy

Otázky sú štýlom potiahnem a ty mi to pomenuj, resp. ja pomenujem a ty mi to potiahni. To je základ, od ktorého začne asi každý skúšajúci. Väčšinou nasledujú doplňujúce otázky, niekedy relevantné (ku svalu funkcia, inervácia; čo inervuje n. medianus na ruke; …), inokedy o niečo menej (český názov mm. lumbricales). Viac teoretické sú topografické otázky, kde vám napr. skúšajúci ukáže nejakú dieru a vy máte určiť, čo to je, vedieť ohraničenie, a čo všetko tadiaľ prelieza.

Z čoho sa učiť

Materiálov je veľa a málo zároveň. Keď sa povedalo slovo topografia, vôbec som nevedela, čo vlastne sa mám učiť. A ako podrobne treba zvládnuť cievy a nervy? Nikto nám nepovedal, čo a v akom rozsahu sa od nás vlastne vyžaduje. Dúfajúc, že na prednáške sa dozviem niečo viac, som sa jej nevedela dočkať, ale neodchádzala som o nič múdrejšia. Ak chcete vynechať nejakú prednášku z anatómie, podľa mňa je najlepšie zvoliť práve túto.

Takže ako na to? Tu je zoznam, ktorý mne najviac vyhovoval:

  • skriptá od Páča I, II, III – na svaly jednoznačná voľba, navyše obsahujú aj topografické útvary; v II a III nájdete cievy a nervy, sú cca v rozsahu, ktorý máme vedieť – ale stačí vybrať časti, ktoré spadajú do končatín a chrbta
  • atlas na kombinovanie so skriptami, učiť sa bez obrázkov je zlý nápad
  • yokoshi – ideálny atlas na opakovanie, vidíte to, čo uvidíte aj reálne (nie úplne, vaše preparáty budú mať výrazné nedostatky krásy)
  • topografie pro zimní pitvy (Pavlas, Palička) – vznikli len nedávno, obsahujú prehľadne všetky topografické útvary v rozsahu, aký by mal stačiť v Brne
  • anatomie končetin pro zimní pitevnu 3.LF – celkom pekne spravené svaly, zvyšok mi veľmi nevyhovoval. Treba si dať pozor na niektoré odchýlky od našich skrípt. Navyše pri chrbte chýbajú oproti našim skriptám celé skupiny
  • Grim, Anatomie krajin těla – niektoré časti sú výborné, iné menej. Požičala by som si ho z knižnice a priebežne v ňom polistovala

Tipy

Snažte sa, aby prvý rez skalpelom nešiel cez vaše prsty.

Prezliekajte sa pred každým stykom s anatomickým ústavom.

Dbajte sa psychické zdravie svojich spolužiakov a nenamáčajte svoje vlasy v chrbte mŕtvoly.

Nenechávajte skalpel ani pinzetu bez dozoru. Sú ako deti, na chvíľu sa otočíte a oni zmiznú.

Nikdy nevoňajte svoje ruky pred jedlom.

Nervy senzorické, senzitívne, cítivé. Nie je vždy jedno, aký názov použijete.

V MHD sa nerozprávajte o pitevni. Spolucestujúci vaše nadšenie nezdieľajú.

4.7/5 - (3 votes)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram