Jednoduchšie, latinčina. Jeden z predmetov, ktorý vás bude sprevádzať celý prvý ročník. Takže si držte klobúky a pripravte sa na dlhú jazdu.

Bez prednášky? Áno!

Latinčina je krásna v tom, že neberie veľa času. Prednášky z nej nie sú, takže nemusíte prehovárať svoje lenivé ja, aby vyliezlo z postele. V ISe je rozlíšený seminár a cvičenie, ale tie sú spoločné. Výsledok? Na latinčine strávite týždenne iba niečo viac ako 1,5 hodiny.

Profesori si zvyknú spraviť prehľad, kto už latinčinu študoval, ale netreba sa stresovať, preberá sa všetko od začiatku. Slovíčka aj gramatika sú preberané tak, aby splnili lekárske požiadavky. Neučíme sa teda celý cudzí jazyk, podstatné sú recepty, správy a podobne.

Priebežný test a zápočet

V polovici zimného aj letného semestra sa píše priebežný test. Jeho výhoda? Nemusíme ho napísať. ALE ak ho napíšeme na viac ako 75%, zvýšia sa naše šance na zápočtovom teste, kde sa hranica posunie nižšie.

Oplatilo sa mi na priebežné testy sa dobre pripraviť. Sú ľahšie ako zápočtové, takže tá trocha námahy jednoznačne stojí za to. Keby som v zimnom semestri nemala hranicu zápočťáku vďaka priebežnému posunutú, ani by som ho nespravila.

Zápočtový test sa píše na konci oboch semestrov. V zimnom ho potrebujete na ukončenie a získanie kreditov, v letnom je podmienkou na pripustenie ku skúške. Na úspešné splnenie treba 75%, ak napíšete priebežný test v danom semestri nad 75%, hranica sa posúva pri zápočtovom na 70%. Možno to nevyzerá až tak slávne, ale viacerých nás to zachránilo.

Priebežný test, rovnako ako zápočtový, sa píše iba z učiva prebraného v danej polovici semestra. Treba si napriek tomu dať pozor, keďže to je čiastočne klamlivá informácia. Slovíčka z prvej kapitoly sa objavia aj v druhom semestri. Preto prvá veta platí skôr o gramatike, aj tú je však lepšie si rýchlo zopakovať. Na testy býva relatívne málo času, takže nie je priestor dlho si spomínať, ako by asi toto mohlo byť…

latinčina skúška

Z čoho sa učiť

Na latinčinu stačí jedno jediné, naše školské skriptá Úvod do lékařské terminologie – základy latiny s přihlédnutím k řečtině. Tie mať musíte a nič iné k tomu nepotrebujete. Je v nich gramatika, slovíčka, aj gréčtina v rozsahu, aký potrebujeme. Testy a skúška sú tiež robené podľa týchto skrípt, takže netreba rozmýšľať.

Ešte pri nich spomeniem jedno. Určite ich nájdete z druhej ruky, ale pozor na to, ako vyzerajú vnútri a aké to je vydanie. Vydanie hľadajte najnovšie, vraj sa vnútri niečo menilo. Čo sa stavu týka, pri každej kapitole sú cvičenia, ktoré budete robiť doma alebo v škole. Takže možno stojí za to si kúpiť aj úplne nové skriptá, aby ste mohli precvičovať a nemali odpovede na zlatom podnose.

Skúška

Latinčina je jeden z predmetov, ktoré som robila v predtermíne – ešte pred pitvami. Povedala som si, že za pokus to stojí. Ako prvé je potrebné získať zápočet, na ktorý sme sa takisto prihlasovali v predtermíne, inak sa písal neskôr. Tu boli rôzne požiadavky, podľa vyučujúceho. U niekoho stačilo splniť 75%-ný alebo 70%-ný limit, u našej vyučujúcej bol limit 92%. Ak ho splníme, môžeme ísť na skúšku. Ak nie, ale budeme mať viac ako 70/75%, zápočet máme uznaný, no skúška bude až v riadnom termíne.

Ten zápočet bol celkom ťažký. Témy, ktorých sa týkal, vyzerali najľahšie z celého roku, ale na teste si pochutnali. Získať 75% nebolo až tak náročné, ale našich 90+ bol iný oriešok. Odchádzala som zmierená s tým, že na skúšku to nie je. Ale vedela som, že zápočet mám splnený.

latinčina skúška

Večer nám mali prísť výsledky s informáciou, či sa môžeme, alebo nemôžeme zúčastniť predtermínu skúšky. Na tú sme už boli prihlásení vopred, ak by nám zápočet nevyšiel, odhlásil by nás vyučujúci. S touto možnosťou som počítala viac. Až keď som večer videla výsledky, nastala panika. Potrebujem sa do zajtra naučiť celú latinčinu.

Skúška začína písomnou časťou, ktorá bola doobeda. V priebehu poobedia nám prichádzali výsledky s časom, kedy sa dostaviť na ústnu. Tá prebiehala u našej profesorky v ten deň až do cca 20:00 a následne nasledujúce doobedie. Ak písomnú časť máte na Aústnej sa zúčastniť nemusíte.

testu som mala strašný pocit. Bol ťažký. Najťažší test z latinčiny, jednoznačne. Dali nám síce veľa času, ale keď neviete tie úlohy, môžete len pozerať na hodinky.

Vyzeral príjemne, necelé dve strany, čisto preklad z češtiny do latinčiny. Žiadne iné úlohy. Lenže keď som ho začala čítať, došlo mi, že toto ľahko nepôjde. V jednej vete/výraze boli skombinované aj tri témy z gramatiky a k tomu ako bonus nejaké ťažké slovíčko. Ale písala som, preskakovala čo neviem, vymýšľala, kľučkovala, ako sa len dalo.

Kde som na skúške pohorela

Kde som vyslovene pohorela, boli prezentácie. Slovíčka z nich som si prečítala iba raz, zapamätala som si iba zopár. Dlhšie výrazy som ani nečítala a práve tých som mala pred sebou neúrekom. Kde sa dalo, tam som niečo vymyslela. Pri niektorých to nešlo.

Porazenecky som odovzdala papier, výsledok bude katastrofa. Na jednu stranu som dúfala, že to mám, aby som ho nemusela opakovať. Na druhú stranu som vedela, že by to znamenalo najneskôr o pol dňa ústnu, na ktorú sa musím naučiť ešte ďalšie veci. Po obede prišiel výsledok. Skontrolovala som to ešte trikrát, ale stále tam svietilo to isté písmenko. Bežala som domov natlačiť do hlavy čo sa dá.

Ústna časť skúšky

Ústna časť bola príjemná a rýchla. Nechcela som si známku zhoršiť, ale ani som nepotrebovala silou mocou liezť za Áčkom. Oproti testu sa mi to zdalo ľahšie, mali sme úlohy napr. na preklad, rozkladanie slov, nič ťažké. Potom sme prešli môj písomný test, čo bolo zle, ako to malo byť a čo som nevedela. Skončilo to pri popise a preklade niečoho z praxe. Najčastejšie receptu, ale okrem toho tam boli aj pitevná správa, lekárska správa a pod.

Na záver

Ak by ste váhali, či sa na predtermín prihlásiť, skúste to. Aj keby ste mali úspešne spraviť len zápočet, stojí to za to. Nebudete ho musieť naháňať neskôr.

5/5 - (1 vote)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram