Dni aj mesiace od nástupu na výšku ubiehajú rýchlejšie, ako by ste čakali. Prídu polsemestrálne testíky, ktoré vám mierne zdvihnú dávku adrenalínu, ale to pravé orechové ešte len čaká za rohom.
Posledný týždeň pred sviatkami, keď už všetci nemedicínski kamaráti budú sedieť v teplúčku pri vianočnom stromčeku a voňavých koláčikoch, vás čaká ochutnávka študentského života. Predvianočný adrenalín medika sa volá Zápočtový týždeň. S trochou šťastia a dávkou prípravy však po týždni môžete prepnúť na vianočnú náladu aj vy.
Biológia
Test podobný tomu, aký sa píše v polovici semestra, na výber 4 možnosti, vždy jedna správna. 20 úloh, potrebných je 12 bodov.
Podľa mňa bol tento test ľahší ako polsemestrálny, no záleží hlavne na náhode, akú kombináciu otázok dostanete. Môže sa stať, že schytáte krkolomnú kombináciu, aj to, že test spravíte za pár minút bez väčších problémov.
Učivo z prvej polovice semestra v teste nie je, no aj tak sa všetky detaily asi naučiť nestihnete, aj keď ste poctivo sedeli na prednáškach. Takže najdôležitejšie je pochopiť, na tom môžete stavať a vymyslieť aj improvizovanú odpoveď.
Čo sa prednášok týka, v prvej polovici semestra som ich trošku flákala, druhú polovicu som na nich chodila pravidelne. Určite sa to oplatí, tých 50 minút, ktoré strávite v aule, sú dobrá investícia. Všetko stačí neskôr už len zopakovať a preletieť protokoly z cvičení.
Biofyzika
Pred zápočtom som toho veľa nestíhala a tak vyzerala aj príprava. Pozrela som si, čo sa dalo, ale ani s prižmúrenými očami by som nepovedala „viem to a rozumiem tomu.“
Obsah učiva je pomerne rozsiahly, takže treba poctivo vyberať, čo stojí za to. Veľa otázok bolo z cvičení, tam sa do teórie určite oplatí nakuknúť. Samozrejmosťou sú otázky z minulých rokov.
Nepríjemné na biofyzike sú body, ktoré sa strhávajú za nesprávne odpovede. Našťastie, strhávajú sa iba v rámci otázok. Takže ak aj zakrúžkujete tri odpovede, z ktorých je len jedna správna, za otázku ako takú dostanete nula bodov. A vzhľadom k tomu, že správne odpovede môžu byť všetky aj žiadna, som zvolila taktiku – ak som si istá správnosťou nejakej odpovede, nič ďalšie netipujem.
Minimálny limit na splnenie zápočtu je 10/20 bodov. Na prvý pohľad veľmi benevolentná hranica, no väčšina ľudí má okolo 13 – 15 bodov, takže to netreba podceniť. Ak sa vám limit nepodarí splniť, opravný termín je počas skúškového – ak by bol po vašom termíne skúšky, musíte ju prehlásiť, keďže pred splnením zápočtu na ňu nemôžete ísť.
Angličtina
Na každom termíne je zrejme iný test, takže nemá veľký zmysel zisťovať od kamarátov, čo tam mali. Forma otázok sa oproti tomu, čo ste videli v polovici semestra, nezmení. Začína sa listeningom, ktorý bol naozaj krásne nahovorený, všetkému bolo rozumieť. A potom vás čakajú klasické úlohy, doplňovanie slov, wordformation, slovíčka, gramatika… Nič, čo by sa nedalo zvládnuť, ale slovíčka stojí za to si pozrieť. O samotnej skúške sa dočítaš v tomto článku.
Latinčina
Bola ťažšia, ako som čakala. Po polsemestrálnom teste taký malý šok. ALE ak sa naučíte slovíčka (ideálne priebežne, inak je veľký problém priradiť správne rody – pozdravujem 3. a 4. kapitolu) a pochopíte prídavné mená, máte vyhraté.
Test obsahuje všetko, čo sa preberalo od začiatku semestra, takže si naozaj prejdite všetky slovíčka aj deklinácie.
Večer pred testom som si spravila a skontrolovala ukážkový test, čo mi výrazne pomohlo a moja latinčina by určite zniesla aj viac cviku. Takže ak sa dá, prekladajte, robte cvičenia, píšte čo najviac.
Hranica na splnenie zápočtu je rôzna, podľa výsledku z polovice semestra. Ak ste polsemestrálny test mali na 75% a viac, teraz stačí 70%. Ak bol prvý výsledok pod 75%, na úspešný zápočet potrebujete 75%.
Termíny sú vypisované hlavne počas skúškového, takže ak naozaj nestíhate, alebo viete, že nič neviete, s latinčinou sa v poslednom decembrovom týždni trápiť nemusíte. Ale je príjemné odfajknúť si čo najviac povinností.
Pitevné skúšanie
Celé zimné pitvy sú sú témou samou o sebe, preto som ich podrobne popísala v tomto samostatnom článku.