Biofyzika na medicíne je skúška prvého semestra. V tomto semestri pre mňa jednoznačne najhorší predmet. Spätne asi aj celého roku. Vlastne obidvoch rokov. Celý čas som sa biofyziku učila s odporom, no čerešnička na torte prišla na skúške. Ako sa s takým predmetom pobiť? Držím vám palce.

 

Priebeh

Biofyzika je našťastie iba semestrálny predmet, takže skúška je už v zime. Nedajte sa oklamať názvom, biofyzika znamená fyzika. Sem-tam sa objaví náznak niečoho zaujímavého, ale to sme väčšinou preleteli veľmi rýchlo. Aj s odstupom času mám viac negatívnych ako pozitívnych pocitov.

Prednášky

Súčasťou predmetu sú dve prednášky do týždňa a cvičenia. Na prednášky som po čase chodiť prestala. Niektoré boli vraj dobré, iné viac či menej zbytočné. Určite choďte pár skúsiť a rozhodnite sa podľa seba.

Cvičenia

Zo začiatku sú celkom tvrdý oriešok. Na každé sme museli priniesť prípravu, po skončení si dať prekontrolovať výsledky a následne doma vykúzliť protokol. Hlavne prvá hodina bola veľkým otáznikom. Ako má príprava vyzerať? Aká má byť podrobná? Na čo sa najviac sústrediť? Toľko som to odkladala, že som ju aj tak spravila až na poslednú chvíľu a čisto pocitovo. 

Časom sa ukázalo, že som z toho robila veľkú vedu, väčšinou nám to nikto ani neskontroloval a podstatnejšie ako príprava bolo aj tak rozumieť tomu, čo robíme. Ale možno stačí len iný vyučujúci a príprava sa stane dôležitou súčasťou hodiny.

Niektoré cvičenia boli oddychové, dokonca aj zaujímavé, iné boli nočnou morou. Na pokusy s osciloskopom nikdy nezabudnem. Kto nevyskúša, nepochopí. 

Tá príjemnejšia časť prišla počas spoločných cvičení. Mali sme väčšiu voľnosť, úlohy boli oveľa jednoduchšie a protokol sa vypracovával na hodine, nie až doma. Vďaka tomu sme ušetrili veľa času. Čo bolo ešte lepšie, spoločné úlohy na našu skupinu vyšli až v druhej polovici semestra, takže sme mali viac času na prípravu k zápočtom.

Literatúra

Oficiálnou literatúrou je Lékařská fyzika a biofyzika od Mornsteina. Sú to nové skriptá, ale vystačíte si aj so starými zelenými.

Dá sa povedať že nutnosťou sú aj vypracované otázky, aspoň ja by som bez nich bola absolútne bez šance. Keďže moje plány učenia nabúrala choroba, skriptá by som nestihla ani len prečítať, nie sa ešte nad tým zamyslieť. Takže som sa učila z vypraciek a čo som nechápala, prečítala som si zo skrípt.

Najlepšie čo sa dá, je vypracky si dopĺňať poznámkami z prednášok, cvičení, skrípt. Nie je v nich úplne všetko. No ak na tom nebudete pracovať priebežne, počas skúškového nie je veľká šanca to stihnúť. Sily už treba vrhnúť do učenia.

Veľkým otáznikom z hľadiska zdrojov sú otázky z oblasti informatiky. Doteraz neviem, z čoho som sa mala učiť. Ak nájdete kvalitný zdroj, budem rada, ak sa podelíte o skúsenosť.

Určite sa vám zíde aj oficiálna stránka biofyzikálneho ústavu.

medicina lekarska fyzika a biofyzika
https://unibook.upjs.sk/sk/medicina/1060-lekarska-fyzika-a-biofyzika-302088

Zápočet

biofyzika medicina skuska blog brno

Je to taký slabý predkrm pred skúškou. Tou katastrofou, ktorá ešte len čaká za rohom. Otázky boli hlavne z cvičení, ale aj prednášok. Nepodceňte prípravu, ak nemáte zápočet, nemôžete ísť na skúšku. To môže celkom výrazne zasiahnuť do plánov na skúškové.

Ja som si prečítala súbor Kompletní příprava na zápočet z biofyz a prebehla nejaké otázky z minulých rokov. Tie vedia výrazne pomôcť, ale treba tomu chápať. Možno dostanete rovnakú otázku, ale zmenia nejakú hodnotu. Ak viete princíp, sú to lacno získané, ale dôležité body.

Skúška

Doteraz ma pri pomyslení na ňu strasie. Bolo to nepríjemné, aj anatómia bola oproti biofyzike prechádzka ružovým sadom. Spätne viem, čo som mohla spraviť inak a zrejme by to aj vyzeralo odlišne. Ale samozrejme, ako každá skúška, aj táto je z obrovskej časti o šťastí a okolnostiach.

Písomná časť skúšky

Prvou časťou je písomný test. Žiadna až všetky správne odpovede, potrebných je minimálne 14 bodov, za nesprávne odpovede sa body odčítavajú. Moja taktika? Ak som si niečím istá, nič ďalšie netipujem. Vyšlo to, naškrabala som nejakých 17 bodov. Výsledky čítajú pred všetkými nahlas cca hodinu po dopísaní testu.

Otázky na teste nie sú ľahké

Čo sa otázok týka, nie sú ľahké. Pokrývajú témy celého semestru. Predstavu si môžete spraviť z toho, čo čakalo náš ročník:

Výpočet dioptrií, vzťah absorbancia a transmitancia, jednotky (napr. deformácia, absorbancia, dávkový príkon, hladina intenzity zvuku, expozícia, Sievert, lumen, kerma), leptóny, prúd, odpor, zdroj napätia na galvanickom článku, hmotnosť častíc, pravdivé tvrdenie o nejakom vzorci/jednotke, rozdiel medzi (napr. elektrón a pozitrón),

rozdiel ultrazvuk – zvuk, rádioterapia – čo sa používa, SPECT, Donanova rovnováha, dierkovacia mriežka, rozdiel gama kamera – SPECT, intenzita laseru, hmlová komora, cyklotrón, kritická hodnota preťaženia v smere od (hlavy) k (nohám), teplomery, Reynoldsovo číslo, ultrazvuk, súčasti rentgenu, formanty, osvetlenie operačného sálu, disipatívne štruktúry, fázová rýchlosť UZ v kosti, frekvencia hlasu, čo je BIOS, použitie jednosmerného impulzného prúdu, čo patrí k rádiochirurgii, čo má najmenší útlm pri UZ, intenzita zvuku, termistor, operačný systém na PC, výstupné zariadenia, programovacie jazyky, cieľ zdravotníckej informatiky.

Z viac chemických otázok to boli napríklad tieto:

osmotický tlak, ako sa nazýva roztok, ktorý… (hypo-, izo-, hypertonický), kedy sa zvýši entropia, elektrolýza, typ chemickej väzby, koloidný roztok, rádioaktivita (napr. neutrónové číslo sa zväčšilo o 1, čo sa stalo), čo disociuje vo vode, zdroj rádionuklidov v nukleárnej medicíne, iónovo selektívna elektróda.

Samozrejme, je toho oveľa viac a vo veľkej miere záleží na šťastí, aké otázky sa vám ujdú. Ale pravdepodobne vždy dostanete aspoň jednu, ktorá vás vyslovene prekvapí, zaskočí, alebo šokuje. Hlavne žiadnu paniku, píšte, čo viete.

Ústna časť skúšky

Stála som pri stole a pozerala na kôpky papierikov. Prosím, nech si nevyberiem nič z informatiky a matematiky. Chcem niečo pekné, čo aj súvisí s medicínou. Prosím…

Natiahla som ruku a vytiahla prvý papierik. Radšej som ho neotočila a hneď som brala ďalší. Otočila som ich naraz a pohľad mi padol na ľavý z nich. Yes. Opatrne som prešla pohľadom doprava. Informatika. Prvý problém bol na svete.

Príprava na skúške

Začala som prípravu, videla som, že mám dosť priestoru. Mám čas, až kým ten predo mnou neskončí odpoveď. Prvá otázka bola rýchla, patrila medzi tie, ktoré som vedela dobre. Okrem základných vecí som si napísala aj nejaké fakty na vyšperkovanie, nech vyzerám múdro 😀 A začala som zúfalo pozerať na informatickú. Skúsila som niečo vypísať a odhadnúť, ako čo funguje. Vymýšľala som si.

Započúvala som sa do otázok skúšajúceho. Bolo to celkom príjemné, nerýpal sa do detailov. Na informatike vraj ani nevyhadzuje. Začalo sa mi ľahšie dýchať. Až kým sa neotvorili dvere. Idem k inému. Asi k tomu najťažšiemu, čo som mohla dostať.

Akurát dal B-čko. Vydýchla som si, snáď to nebude až také zlé. Ale bolo. Pre zmenu zapracovali okolnosti a odpovede predo mnou boli čistá katastrofa. Nálada skúšajúceho už bola pod bodom mrazu. 

biofyzika medicina brno zdesenie skuska

Uvedomila som si obrovskú chybu, ktorú som spravila. Všetkých som pustila, aby išli predo mnou. Ja som posledná, skúšajúci viditeľne v zlej nálade a chce čo najrýchlejšie skončiť. A mám otázku, ktorú neviem. V hlave som si začala skladať scenár, ako to celé skončí.

Na rad som prišla ja

Začala som otázkou, ktorú som vedela lepšie. Má to tak vraj radšej. Po pár sekundách zobral moju prípravu. Zastavil ma, pozrel si ju a začal sa pýtať. Nepríjemné otázky. Neveriacky som pozerala a zúfalo dolovala v hlave aspoň čiastočné odpovede. Múdro som zaručene nevyzerala.

Po prvej otázke prišla panika. Keď takto vyzeralo to, čo viem, ako bude vyzerať tá informatická?

Mala som pravdu. Aspoň niečo som počas skúšky odhadla výborne. Dostala som záchrannú otázku. Ale opäť som nepovedala ani jednu vetu a spustila sa lavína. Bola som tak vyvedená z miery, že som len tupo pozerala na skúšajúceho. Jediná myšlienka, ktorú bol mozog ešte schopný spracovať, bolo „chcem odísť, rýchlo vypadni, odíď odtiaľto.“

Šťastie v nešťastí

Ani poriadne neviem, čo sa na konci dialo. No keď som vyliezla z dverí s vedomím, že to mám, všetko mi bolo jedno. Prvýkrát som na biofyzike bola šťastná. 

Mala som šťastie v nešťastí. Prvú otázku som vraj mala na B, informatika ma potopila. Dosť ma škrelo, že takmer nepreleziem kvôli nej. Keby som nevedela biofyzikálnu tému, nech ma kľudne aj vyhodia, nepovedala by som jedno slovo.

Nakoniec to dopadlo dobre. Aj keď s horšou známkou, ale v ISe sa objavilo zelené políčko a mohla som si vydýchnuť.

No aj tí, ktorí majú pri ústnej viac nešťastia ako šťastia, nemusia zúfať. Akonáhle napíšete test, nemusíte ho opakovať. Čo naozaj oceníte, keď si ho vyskúšate.

4.4/5 - (5 votes)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram