Pre niekoho stetoskop, pre iného fonendoskop. Jeho výber bol však komplikovanejší, ako som čakala. Vôbec som nevedela, na čo sa pozerať, aké kritériá by mal spĺňať. Bolo mi jasné, že ten za 5€ asi stačiť nebude, takú kvalitu sme už doma mali. Tak teda, čo potrebuje medik? Spolu s učebnicami do tretieho ročníka som sa začala obzerať aj po novom kamarátovi. Takže ako vybrať fonendoskop? Pozrime sa na to podrobnejšie.

Typy stetoskopov

Klasický fonendoskop, ktorý si asi väčšina z nás predstaví, je akustický. Ide o najbežnejší typ, pre medikov, aj väčšinu lekárov, absolútne dostatočný. K fungovaniu nepotrebuje nič iné, len uši, čo dobre počujú, a mozog, ktorý vie vyhodnotiť, čo počuje.

Elektronické stetoskopy sú lepšie na počúvanie nízkofrekvenčných zvukov. K fungovaniu však potrebujú batérie. Namiesto mechanickej membrány majú membránu elektromagnetickú. Tá zosilňuje vchádzajúci zvuk. Tento typ je výrazne drahší, preto ho kupujú skôr špecialisti.

Kardiologické sú výzorom veľmi blízke akustickým. Hlavný rozdiel je v membráne, ktorá sa dá upravovať tak, aby boli počuteľné aj slabučké zvuky. Kardiológovia takto vedia určiť abnormality srdca.

Pediatrické fonendoskopy vyzerajú ako akustické, alebo kardiologické. Rozdiel je vo veľkosti. Membrána aj zvonček sú menšie, takže sú počuť jemnejšie, resp. slabšie tóny.

Fetálny. Ide o špeciálny typ, ktorý okamžite spoznáte. Namiesto klasického hrudného snímača má „lievik,“ ktorým sa počúvajú srdečné ozvy plodu. U ktorých špecialistov ho uvidíme, si zrejme každý domyslí.

Zoznámenie s fonendoskopom

Hrudný snímač

Zrejme najdôležitejšou časťou fonendoskopu je hrudný snímač, časť, ktorú prikladáte na pacienta. Tu rozlišujeme membránu a zvonček.

Membrána sa nachádza na väčšej strane stetoskopu. Zachytáva zvukové vlny vyšších frekvencií, napríklad srdca, alebo pľúc. Zvuky sa prenášajú rozkmitaním membrány po priložení na telo pacienta a tá prenáša tieto vibrácie ďalej.

Zvonček funguje inak a využíva sa pri nižších frekvenciách. Detekuje vibrácie spôsobené pohybom kože, nie priamo srdca (alebo pľúc), ako je tomu u membrány. Nízkofrekvenčné zvuky spôsobujú vibráciu kože, ktorú týmto spôsobom detekujeme. Využíva sa napr. pri šelestoch, aj niektorých zvukoch čreva.

ako vybrať fonendoskop stetoskop medicína

Jednoduché fonendoskopy majú iba membránu. Sú vhodné napríklad na meranie tlaku auskultačnou metódou. Pravdepodobne ste sa s nimi už stretli, aj ich využili. Ja som ich používala na biofyzike, fyziológii aj základoch ošetrovateľstva. Na letnej praxi po 2. ročníku sme už dostali digitálny tlakomer.

Vyššie modely stetoskopov sú obojstranné – na jednej strane je membrána, na druhej zvonček. Strana s membránou je tá väčšia a používa sa vraj pri väčšine vyšetrení. 

fonendoskop auskultačná metóda

Keby ste pozerali v ešte vyšších kvalitatívnych triedach, nájdete aj laditeľnú membránu. Zmenou tlaku (sila, ktorou tlačíte proti telu pacienta) meníte vychytávania nízko-, respektíve vysokofrekvenčných tónov.

Hadičky

Na hrudný snímač sú upevnené hadičky. Môže byť jedna, alebo dve. Podľa kvality fonendoskopu a jeho určenia sa môžu použiť rôzne materiály, čím sa napríklad eliminuje šum.

Väčšinou by malo platiť, že jednohadičkové stetoskopy majú lepšiu kvalitu zvuku. Dvojhadičkové sú citlivejšie, ale môžu sa o seba šúchať, pri čom vzniká počuteľné škrípanie, alebo pišťanie. Preto vznikli aj také, kde jedna väčšia hadička je vnútri rozdelená na dve časti.

Oplatí sa pozerať aj na dĺžku hadičiek. Ovplyvňuje kvalitu zvuku, ale v rozsahu, ktoré ľudské ucho nepostrehne. Takže ide predovšetkým o vaše pohodlie. Pri dlhších sa napríklad netreba výrazne predkláňať.

Hlavová sada

Poslednou časťou je hlavová sada. Pozostáva z ušných trubičiek a oliviek.

Ušné trubičky sú anatomicky ohnuté tak, aby dobre pasovali do zvukovodov a na ich koncoch sú malé ušné olivky. Ich úlohou je nie len „pohodlie pre uši,“ ale aj tesnenie pred okolitými zvukmi. Niektorý výrobcovia môžu uprednostňovať pevnejšie olivky, iní mäkšie. Ideálne je, ak máte možnosť si vyskúšať rôzne stetoskopy a zistiť tak, ktorý do uší pasuje najlepšie. Väčšinou by ste sa však mali stretnúť s modelmi umožňujúcimi výmenu oliviek, takže sa dajú prispôsobiť. Pri nasadzovaní myslite na to, že by mali smerovať dopredu.

Okrem klasických fonendoskopov narazíte pri hľadaní aj na kardiologické, prípadne elektronické. Ide o vyššie stupne s ďalšími vychytávkami, ktoré možno využije profesionál, ale u študentov nemajú význam. Dokonca som pri hľadaní narazila na stetoskop s hodinkami na hrudnom snímači.

ako vybrat fonendoskop

Aby toho nebolo málo, záleží aj na materiále, z ktorého je fonendoskop zhotovený. Najlepšie sú titánové a nehrdzavejúca oceľ (stainless steel), ktoré lepšie vychytávajú a vedú zvuk. Z toho, čo som prečítala, je dobré sa vyhnúť stetoskopom s hliníkom v membráne. Jeho vlastnosti kvalitou zaostávajú.

Moje kritériá

Je mi jasné, že v treťom ročníku nebudem vyšetrovať veľa pacientov. Takisto si myslím, že ani s najlepším stetoskopom by som na začiatku nevedela povedať, čo presne počujem. Možno ani nebudem počuť, čo mám. Čas ukáže. V každom prípade som chcela nájsť niečo kvalitné pohodlné, v prijateľnej cenovej relácii.

Takže ako vybrať fonendoskop? Tu je mojich päť kritérií, na ktoré som predovšetkým pozerala:

1.) Mal by byť čo najľahší. Nechcem so sebou nosiť hadicu, ktorá ma priklincuje k zemi. Mohla som tak vyškrtnúť všetky dvojhadičkové fonendoskopy.

2.) Obyčajný, klasický model. Nie detský, nie kardiologický, nie elektronický. Proste najjednoduchšia stavba bez laditeľnej membrány, hodiniek a iných zlepšovákov. Som medik, študent, nie lekár so špecifickými nárokmi.

3.) Obojstranný s membránou a zvončekom. Aj keď som študent, nejaké nároky predsa len mám.

4.) Kvalitný, ktorý by sa neskôr dal použiť aj v začiatkoch lekárskej kariéry (keď sa tam raz dopracujem).

5.) Cenovo prijateľný. Treba zvážiť svoje možnosti. Nepotrebujem, aby mi na krku visel značkový model z limitovanej edície. V rámci možností chcem zaplatiť čo najmenej.

Značkový tovar

Keď som sa zorientovala v tom, čo hľadám, začala som googliť. Veľmi rýchlo som pochopila, že na trhu sú dve hlavné značky: Littmann a MDF. Ešte rýchlejšie som pochopila, že pôjdem cestou MDF.

ako vybrať fonendoskop Littmann

Littmann je označovaný za jednotku na trhu, aspoň tak som ho vnímala. Výrobky má kvalitné, ale keď som videla, že cena najjednoduchších modelov začína nad 100€, viac som ani nezisťovala. Určite nemôžeme hovoriť o cenovo prijateľnej možnosti pre študentov.

MDF je na rozdiel od Littmanna cenovo výrazne dostupnejší. Navyše, podľa rôznych recenzií a vyjadrení aj kvalitou porovnateľný. V kvalite zrejme nie je veľký rozdiel. Takže ohľadom značky som mala hneď jasno. Nepotrebujem si platiť za to, že mi na krku visí názov Littmann.

MDF fonendoskop

Porovnanie značiek

Zvedavosť mi nedala a v niečom som tieto dve značky porovnala. Nepamätám si už, ktoré konkrétne modely som mala práve otvorené, takže výpovedná hodnota možno nie je veľká. Ale MDF stetoskop mal dlhšiu hadičku, čo mne vyhovuje.

Podstatná bola aj doživotná záruka a výmena dielov zadarmo (samozrejme, hradím poštovné). Pri Littmann klasických fonendoskopoch som zaregistrovala maximálne päťročnú záruku. Podľa typu modelu sa môže vyšplhať až na sedem (kardiologické), ale stále to nie je doživotná záruka.

Nižšia cena, porovnateľná kvalita a doživotná záruka. MDF u mňa vyhralo na plnej čiare.

Finalisti a víťaz

Postupne som sa dopracovala k dvom modelom. MDF 747 (Acoustica) a MDF 777 (MD One).

MDF 747 je nižšia cenová relácia a pre študenta medicíny podľa všetkého dostatočná kvalita. Dĺžka 75cm, hmotnosť 130g. Krásne parametre. Jediné, nad čím som krútila nosom, bol materiál – hliník.

Cenovo sa v lete 2020 tento model pohyboval okolo 40€ (1,000 Kč), myslím, že prijateľná cena.

MDF 777 je už vyššia kvalita, postačujúca aj v rámci praxe – ak nebudem napríklad kardiológ. Mal by byť približne na úrovni Littmann Classic III. Oproti predchádzajúcemu modelu je len o trochu dlhší (78cm) a ťažší (190g). Vyrobený je z nehrdzavejúcej ocele.

Cena v lete 2020 okolo 60€ (1,600 Kč).

Prvá myšlienka bola: keď kúpim horší fonendoskop a naučím sa s ním počúvať, neskôr s lepším to pôjde jednoduchšie. Hneď však prišla druhá myšlienka: prečo si to komplikovať? Aj tak to bude náročné. Navyše s kvalitnejším môžem zostať dlhšie.

Posledný krok

Zvolila som teda model MDF 777 (MD One). Beriem to ako dlhodobú investíciu. Neviem síce, čo bude o pár rokov, ale risk je zisk. Myslím si však, že objednaním MDF 747 (Acoustica) by som tiež nič nepokazila.

Posledným krokom bol výber farby. Ukázalo sa, že to nie je taká jednoduchá úloha, za akú som ju považovala. Po viac ako týždni som konečne so zatajeným dychom klikla na objednať. Číslom jeden sa stala svetlomodrá.

MDF 777 MD One Dual Head Stainless Steel fonendoskop

Víťazoslávny pocit som si však dlho neužila, už o pár sekúnd prišiel mail. Objednaná farba nie je na sklade. Po chvíli som zistila, že žiadna z farieb, ktoré boli v užšom výbere nebola dostupná.

Ponaučenie? Zvoľte prvú farbu, ktorá vás upúta. Nerozmýšľajte nad tým zbytočne dlho, možno vás obchod aj tak po chvíľke zruší.

Po poldňovom objednávaní som nakoniec skončila v inom obchode. Nadšenie z kúpy fonendoskopu zo mňa rýchlo vyprchalo. No dočkala som sa. Prišiel môj favorit. 

Na záver mám teda pre vás jediné odporúčanie. Vyberte si model a poproste niekoho, aby vám ho kúpil ako darček. Vyhnete sa tak „farebným patáliám“ – zodpovednosť prehodíte na niekoho iného. Alebo zvoľte klasickú čiernu, s ktorej dostupnosťou by snáď nemal byť problém.

Ak by som mala tieto skúsenosti pred rokom, postupovala by som ešte inak. Objednala by som si „svoju“ farbu a kľudne na ňu čakala aj pol roka. No treba na to myslieť s predstihom, aby vás netlačil čas.

Ak chcete vedieť ešte viac

Ako vybrať fonendoskop je náročná otázka, takže každý zdroj sa zíde. Článok vznikol na základe toho, s čím som sa stretla, čo som sa dozvedela od starších kamarátov a načítala na internete. Osobné skúsenosti so stetoskopmi mám prakticky nulové, takže všetko je ešte len v rovine teórie.

Ak by ste mali chuť prečítať si niečo viac, pozrite napríklad tieto stránky:

https://thriveap.com/blog/anatomy-stethoscope

https://www.autumndamask.com/stethoscope-buying-guide/

https://thriveap.com/blog/choosing-stethoscope-how-guide

4.2/5 - (5 votes)
Páčil sa Vám článok?
fb-share-icon
Instagram